Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bolu Bilsem Bilim ve Sanat Eğitim Merkezi

Cumhur Bandakçıoğlu

Bolu Bilsem Bilim ve Sanat Eğitim Merkezi
  17 Mart 2022

        Bolu Bilsem Bilim ve Sanat Eğitim Merkezi
        Aslında gündeme daha farklı şekillerde gelmeliydi ama İlber Ortaylı hoca’nın kuruma yapmış olduğu özel ziyareti ve söyleşisiyle  tekrar ön plana çıktı. 
         Tarihsel sürecimizde benzer işlevi gören kurumlarımız çok olmasa da Osmanlıya  Enderun’a  kadar giden belli başlı örnekleri var. Bir başka açıdan belki de modern Köy Enstitüleri olarak yorumlanabilir.
        Özellikle büyük şehirlerde yaşamayan her türlü teknolojik gelişime rağmen fırsat eşitliğinden yararlanamayan kırsal ve taşra diyebileceğimiz yerleşim yerlerindeki büyük değerleri, küçük vücutlarda ki büyük beyinleri ortaya çıkarmak onlara hak ettikleri bir geleceğe kavuşturmak adına kurulmuş eğitim kurumlarıdır BİLSEM’ler.
         Kendi tarihi kronolojisinde  1992 yılına giden kurum Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde yapılanmıştır. Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri, özel yetenekli, üstün zekalı öğrencilerin bireysel yeteneklerini en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla açılmış olan kurumlardır. Bu kurumlarda özel yetenekli ve üstün zekalı çocuklar iki aşamalı sınavlarla seçime tabi tutulmaktadır. Bolu’da ki okul 2015 yılında faaliyete geçmiş. Tanılama yöntemiyle 2016 yılında öğrenci almaya başlamış. Bugün Aktaş Mahallesi'ndeki mevcut kampüsünde faaliyet göstermektedir.
        Bolu Bilsem deki  değerlerimiz bugüne kadar birçok başarıya imza atmış. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaşıyorum.
  TÜBİTAK ORTAOKULLAR ARASI PROJE YARIŞMASI 2085 proje arasından seçilerek finale kalan danışmanlığını Seray ALTUNÖZ´ün yaptığı Eymen DURSUN´un hazırladığı “Tarih Projesi” (Türkiye 3.sü) 
         TEKNOFEST 2020. Bolu Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri İnci Begüm TOPALOĞLU ve Mehmet Efe BENDERLİOĞLU tarafından hazırlanan ve danışmanlığını Fen Bilimleri öğretmeni Mehmet ÇELTEK'in yaptığı "Miselyumlu Yanmayan Dış Cephe Kaplaması" projesi. 5600 proje arasından. (Türkiye 1.si) 
         Müzik öğrencisi, Azra Derin Birgün Çukurova Üniversitesi III.Rhapsody Piyano Festivali ve Yarışması (Türkiye 1.si)
         PATENT FAYDALI MODEL VE TASARIM YARIŞMASI. Türk patent ve marka kurumuna yapılan başvurularda patent faydalı model ve tasarım sürecinde 30 ürünün tescili yapılmıştır. (BOLU BİLSEM TÜRKİYE 1.si)
          Prof. Dr. Gazi Yaşargil Ulusal ve Uluslararası Fen Bilimleri Proje Yarışması, Bolu Bilim ve Sanat Merkezi Ortaokulu (Türkiye 1.isi)
         ORTAOKULLAR ARASI FEN BİLİMLERİ, MATEMATİK, SOSYAL BİLİMLER VE YAZILIM-KODLAMA YARIŞMASI. Elif TAŞDEMİR, Sosyal Bilimler kategorisi "Coğrafya" alanında, hazırladığı "Sürdürülebilir Kalkınma İçin Kalsedon Taşı: Kıbrıscık Örneği" isimli proje (Teşvik Ödülü)
         Daha birçok proje ve uygulamalara ulusal ve uluslararası başarılara imza atan Küçük Şehrin Büyük Beyinlerine sahip çıkan onları ülkemizin geleceğine hazırlayan başta Milli Eğitim Müdürümüz, Sn. Cemil Sarıcı’ya, Okul Müdürü Sn. Ferdi Kılıç’a, okulun çok kıymetli öğretmenlerine ve Bolu Bilsem’e destek olan herkese bende teşekkürlerimi sunuyorum ve başarılar diliyorum.

          Cumhur BANDAKÇIOĞLU 

  • lütfi erkan gökce11 Mayıs 2022 . 19:14

   ''Küçük Şehrin Büyük Beyinleri''
  • Talip Neşet HAN19 Mart 2022 . 15:54

   Bolu TED Koleji Orta Okul 6 . Sınıf Öğrencileri Ülke genenelinde 250 ye yakın katılımcıyı eleyerek Türkiye 1. si ve ayrı ayrı 3 dalda Bolu muza madalyalar kazandırdılar.Robotik Kodlama da.ABD den madalya ve kupalar aldılar.Serkan AYAZ hocamızın gayret ve emekleri ile.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Gündüz kandilini Hazırlamayan, gece karanlığına razı demektir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak