Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

  Tarih… 

Ali Özdemir

  21 Ekim 2022

                    Tarih… 

   Tarih uzmanı değilim. Bu konuda hüküm üretecek, akıl verecek seviyem de yok. Hasbelkader 40 yıldır tarihle ilgili kitap, dergi, makale ve analizleri okumaya çalışıyorum.  

  Son yıllarda Halil İnalcık, Murat Bardakçı, İlber Ortaylı, Sinan Meydan, Yalçın Küçük, Mustafa Armağan, Ahmet Şimşirgil, Erhan Afyoncu, Sina Akşin, Halil Berktay, Şevket Süreyya Aydemir, Nihat Genç, Banu Avar, Erol Mütercimler, Yusuf Halaçoğlu, Emin Gürses, Şevket Süreyya Aydemir, Orhan Çekiç, Mehmet Akif Ersoy, Rıza Zelyut, Suna Kili, Taha Akyol, Abdurrahman Dilipak vb. gibi aydınların / münevverlerin yazdıklarını, söylediklerini takip etmeye gayret ediyorum. 

  Bunca kaynağın ışığında hala Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti tarihi ile ilgili temel konularda net karar sahibi olabilmiş değilim. Sağcı, solcu, liberal, sosyalist, komünist, faşist, devletçi, Soroscu, derin devletçi, Gladyocu, İngiliz yanlısı, İslamcı vb. uzmanların(?) tarihsel olayları analiz etme, aktarma, yorumlama biçimleri birbirine taban tabana zıt. 

  “Cumhuriyetin kuruluş süreci”, “Ermeni Sorunu”, “Duyun-u Umumiye”, “Matbaanın gecikmesi”, “harf devrimi”, “laiklik”, “demokrasi”, “Osmanlı’nın toplumsal yapısı”, “Sabetayizm”, “Varlık Vergisi”, “1956’daki 6-7 Olayları”, “Kıbrıs”, “askeri darbeler”, “sanayileşme süreci”, “İslam tarihi”, “Kemalizm”, “Padişah Vahidettin”, “Padişah Abdülhamid” gibi önem arz eden olgularda ortak noktada buluşulmuş değildir.  

  Geçmişimizi “okullarda” da anlatabildiğimizi sanmıyorum. Zira 1.1150.000 öğretmen arasındaki 20 bin kadar tarih öğretmeninin gerçek tarih ile arasında kalın duvarlar olduğunu kibarca ifade edebilirim. İlk, orta, lise ve üniversitede farklı görüşlerde öğretmenlerden tarih kırıntıları ile ilgili bilgiler aldım. Hepsi de hamaset, yalan ve uydurma ağırlıklı idi. 

  Orta Asya Türk tarihini bile Çinli kaynaklardan öğrenebildik. Osmanlı ve Türkiye tarihini de yabancı tarihçilerin tezlerinden mi öğreneceğiz? Neden doğru düzgün tarih kaynaklarımız yok? Yazılı basında tarih üzerine köşe yazıları yayınlayanların yüzde 90’ı tarih eğitimi almış değil.  

  Sonuç olarak, ülkemiz birçok alanda olduğu gibi vasatlık, kargaşa çizgisini bir türlü aşamıyor. 

  Not: Bu yazı İMLA BİLEN, OKUR-YAZAR, SAYGILI, ETİK DEĞERLERİ önemseyen insanlar için yazılmıştır. Grameri bozuk, takma isimli yorumlar kale alınmayacaktır. Her yazıya sapkın yorumlar yazan kişilere ayıracak vaktim yoktur. 

  Ali Özdemir 

  www.aliozdemir.net 

  Tlf.: 0505 220 83 85 

  21.10.2022 

  • Eğitimci26 Ekim 2022 . 15:33

   Yukarıdaki yazıda söz konusu olan Tarih konusunda tereddütü olan kişilerin, Atatürk'ümüze ait Nutuk ile, Türk Tarih Kurumu Yayınları ile T.C.İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük kitaplarını okumalarını tavsiye ederiz. Hiç zihin karıştırmadan, Enver Behnan Şapolya ve Nihal Atsız isimli öğretmenler ile ZiyaGökalp, Şevket Süreyya Aydemire ait eserleri okumakta fayda var.
  • Ali Özdemir22 Ekim 2022 . 09:14

   Hayat... Bazı insanlar gerçekten ilginçtir. Dünyadan habersizdir. Çap yoksunudur. Öküz altında buzağı arar. Evde canı sıkılır. Emeklidir... Yapacak işi de yoktur. Dünyadan da habersizdir. Torunları ile ilgilenmekten de sıkılmıştır. Her gördüğü makaleye zırvalar yazar. Bu tür insanlardan binlerce, onbinlerce var. Bunlar ülke kurtarma peşindedir. Okuduğunu anlamaz. Paragrafları idrak edemez. Cümlelerle uğraşır. Zırvalamaktan da utanmaz. Bunlar CAHİL CESARETİNE sahiptir. "Dunning" ve "Kruger" soyadlı iki biliminsanı bu tür kişileri bilimsel olarak kanıtlamıştır. Literatürde bunlar yer alır. "YAĞMUR YAĞDI" diyorum. "Bana ördek dedin" diyor. Yazık. Bu tür analizleri yapanlardan usandım. Bu yorumu okuyacaklar ve yine bir yığın çöp zırvalayacaklar. Yeter yahu. Ruhsal sıkıntılarınızı web sitesine boca etmeyin. Dizi izleyin. Torun sevin. Faşist yapıları destekleyin...
  • Metin Çelik22 Ekim 2022 . 04:13

   Bu arada bir yanlışı düzeltmek isterim. Rahmetli MAYK Hocamızın asıl branşı MATEMATİK iken. derin tarih bilgisine vurgu yapmak istedim. bazı kardeşlerimiz belli mi olur . Bu defa da kafayı matematik hocalarımıza takabilir. çünkü olabilirliği çok yüksek ihtimal
  • Metin Çelik21 Ekim 2022 . 20:51

   Ali bey hocam . Sizin çocukluk çağınız olan 15 li yaşlarınızda, Bolu Ticaret Lisesinde ÜNAL TAŞKIN isimli bir Tarih Öğretmenimiz vardı. Onun adını hiç duydunuz mu. Yaşamı boyunca biriktirdiği çalışmalarını kitap haline dönüştürmek için, ve yine hayatı boyunca boş zaman buldukça bolu ve çevresindeki arazilerde Yaptığı çalışmalar ile ilgili hiç bir bilginiz var mı. Allah Rahmet EYLESİN O kadar değerli , O kadar bilgili ve O kadar Mütevazi bir insandı ki. Ülkenin Tarih alanında Yetiştirdiği En nadide bilgi birikimi olan bu eli öpülesi Tarih Öğretmenimizin Yine Yıllarca Bolu Atatürk Ortaokulunda MAYK Takma isimli ve çok değerli bir gazeteci abimiz olan, Süha AlPASLANIN babasının çok değerli ve çok bilgili Tarih öğretmenleri olduğundan sizin haberiniz var mı. Her iki hocamızın Ruhları Şad Mekanları Cennet olsun. Bu bilgilerle Sayıları 20 bin kadar olan Tarih öğretmenlerimizin Hatıralarına yaptığınız saygısızlığı sn okur arkadaşlarımın takdirlerine bırakıyorum
  • Metin Çelik21 Ekim 2022 . 20:37

   "20 bin kadar tarih öğretmeninin gerçek tarih ile arasında kalın duvarlar olduğunu kibarca ifade edebilirim. İlk, orta, lise ve üniversitede farklı görüşlerde öğretmenlerden tarih kırıntıları ile ilgili bilgiler aldım. Hepsi de hamaset, yalan ve uydurma ağırlıklı idi. " Tarih uzmanı olmadığına vurgu yapan Ali hocamız, Şimdi de Tarihçilere kafayı takmış. tabii Ali hoca hepsinden daha çok bilir. Senin okuduğun orta, lise ve üniverside de okutulan Tarih derslerinde sen Tarih kırıntılarını mı öğrendin. Sen şimdi bunların hepsine HAMASET YALAN VE UYDURMA Mı diyorsun Yani mesleği tarih öğretmeni olan eli öpülesi öğretmenlerimizi bu kadar yeksan etmenin nedeni ne olabilir. Ali hoca hakketen Temiz havaya çık istersen. biraz dolaş . gerçekten iyi gelir hele bir yorumcu arkadaşımızın yazdığı gibi bir kaç KEÇİ yi de kattın mı önüne onlara cahil cüce ve benzeri bişeyler söylesen de önemsemezler Ya inanamıyorum gerçekten siz bunları bilinçle mi yazıyorsunuz ya da mesela 20 bin öğretmenle sizin bir sorununuz mu var. Bak ben cahil değilim imla bilirim okur yazar ve etik değerlere saygılı olan birisiyim. Gramerim de bozuk değil, Takma isim de kullanmıyorum. Güzel kardeşim Sen şimdi 20 bin kadar Tarih öğretmenini aşağılamış olmuyor musun. Onlara en hafif ifade ile üzdüğünü düşünmüyor musun
  • not21 Ekim 2022 . 18:32

   yazma kardeşim yazma yazma yazmak için yazıyorsun yazdıklarının yarısı boş ondan sonrada saga sola saldırıyorsun yazma gündemi meşgul etme ayrıca imla bilmiyorum yazının da sadece not bölümünü okudum

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak