Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Elde Var Hüzün!

Cumhur Bandakçıoğlu

Elde Var Hüzün!
  12 Şubat 2023

       Elde Var Hüzün!

        Tam tarihi bilmiyorum ama 6 Şubat’tan 3-4 gün önce deprem üzerine sıklıkla sohbet ettiğim Maden Mühendisi Alper Yılmaz aradı, abi Hatay ve Suriye sınırı çok hareketli sismik boşluklar var dedi. Ben de ona İstanbul ne durumda diye sordum o da Çanakkale daha dikkat çekici dedi. Bunu gören, söyleyen Bolu’da yaşayan bir kardeşimiz. Yoruma gerek yok! 6 Şubat 2023 tarihimizin en büyük felaketiyle baş başa kaldık. Çok büyük bir alan çok büyük bir coğrafya. Antik Çağdan bu yana bu toprakların gördüğü en büyük felaket, Marmara depreminin 6 kat büyüklüğünde.

          En büyük eleştiri Asker’in sahaya çıkmamasıydı. Bu konuda yaptığım paylaşıma bir abimiz çok büyük tepki verdi. Genlerinden geldiğini düşündüğüm ve Askere karşı güvensizlik olan bir psikolojik davranış olarak bunu görüyorum. Ama! Şu gerçeği de es geçiyoruz, II Ordu Karargâhı (Malatya), 6. Kolordu (Adana), 7. Kolordu (Diyarbakır), 2. Zırhlı Tugay (K. Maraş), 5. Zırhlı Tugay (Gaziantep), 8. Komanda Tugayı (Serinyol) 106. Topçu Alayı (Islahiye) ve  yüzlerce birlik bu depremin ortasındaydı. Buralarda görevli personel ve aileleri bizzat depremi yaşadı. Dolayısıyla bu birlikleri toparlamak ve sahaya sürmek hiçte öyle kolay bir durum değildi.

        Ben detaylara takılmıyorum. İlahiyatçıdan arama kurtarma olmaz tezi de doğru değil. Bu işin yüksek okulu, fakültesi yok. Çeşitli kurs ve eğitimlerle bu vasıflar herkes üzerinde taşıyabilir. Tabi, ülkemizin son 10- 15 yılında İmam Hatip mezunları sistematik olarak önemli kadrolara yerleştirildiği için, böyle bir tepki, hele ki mevcut durumun olumsuzluğuna bakıldığında da son derece normal. Kaldı ki bu memleketin idari kadrolarında kaç kişinin işinin ehli olarak makam iştigal ediyor bunu da hepimiz biliyoruz. Temennimiz ve dileğimiz özellikle böyle kritik kadrolara siyasi yönüne, dinine, mezhebine bakılmaksızın görevine hâkim liyakatli insanların atanmasıdır.

          Peki bu yaşanan trajedi de ki tepkiye sebep olan eksikliklerin kaynağı nedir? Öncelikle birinci dereceden suçlu bu ülkenin, imar, iskân ve yapılaşmayla ilgili bütün resmi makamları, bu sonucunun bir numaralı sorumlusudur. Müteahhitler bana göre son katmandadır. İkinci derecede hata ülkenin acil durum eylem planın olmaması veya yanlış kodlanmasıdır. Olması gereken 81 vilayetin bölgelere ayrılarak yedeklemeleriyle acil durum görev tanımlarının yazılması ve ona göre hazırlıklı olmasıdır. Örneğin. BOLU’ya Beyaz Et, Su, Patates, Makarna, Seyyar Mutfak, Mutfak Personeli temin görevi  tanımlanmalı. Bolu bir felaketle karşılaşırsa Bolu’ya ait sorumluluklar yedek bölge tarafından karşılanmalı. Bu şekilde hem hızlı hem de çok daha planlı organize hareket etme olanağı doğacaktır. Aksi halde bugün yaşadığımız gibi ciddi bir karmaşa ve bu karmaşanın getirdiği olumsuzlukları yaşamak zorunda kalırız.

           Ne yazık ki ülkemizdeki rezil siyaset anlayışı, bu vahim olay karşısında kendini çok acımasız bir şekilde bir kez daha gösterdi ve  biz yine bölündük. Bu ortamı yaratan kim varsa hepsine lanet olsun.  Bu mudur yani yardımı sen yaptın ben yaptım, onun yardımı bunun yardımı. Bu işi tamamen kendini göstermek için fırsat bilen rezillere de lanet olsun. Bu anlayışı bu anlayıştan beslenenleri bu ülkenin karakterinden hep birlikte atacağız.

         Dünyanın  her yerinden  çok ciddi  maddi ve ayni yardımlar geliyor. Bütün Dünya büyük bir sorumluluk içinde. Bunları bizim medyamız henüz vermiyor. Şöyle bir gerçek var, hiç kolay olmayacak. Elde hüzün olsa da bu topraklalar bu büyük millet bu savaşı yine kazanacaktır.

         Hepimizin başı sağolsun. Dualarımız yaralılarımız ve depremzedelerimizle.

        Cumhur Bandakçıoğlu

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak