Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Marko Paşam Maruzatım Var!

Cumhur Bandakçıoğlu

Marko Paşam Maruzatım Var!
  27 Şubat 2023

        Marko Paşam Maruzatım Var!

         Genç nesil pek bilmez ama benden yaşca büyükler bilir. ‘Git derdini Marko Paşa’ya anlat’ diye bir deyim vardı. Kimdir bu Marko Paşa. Anlatayım efendim. Asıl adı Marko Apostolidis olan Marko Paşa, Osmanlı ordusunda korgeneral olmuş ilk hekimdir. 14 Mart 1827’de ülkenin ilk tıp okulu olarak açılan, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'de okuyan Marko Paşa, 1851’deki mezuniyetinden sonra cerrahi kliniği şefliğine atanmıştır. Bir grup meslektaşıyla birlikte 1868’de Hilâl-i Ahmer Cemiyeti yani Kızılay Derneği’ni kurmuş ve ilk genel başkanı olmuştur. Marko Paşa’nın 1888’de ölümünden sonra bir metafor olarak “derdini ve şikayetini dinleyecek, ilgilenecek hiç kimse yok!” anlamında “sen derdini Marko Paşa’ya anlat” söylemi zihinlere yerleşmiş ve özellikle siyasi bir kara mizah haline almıştır. Evet bir maruzatımız var, aslında bir değil bin maruzatımız var şu günlerde. Benim Kızılay’la ilk tanışmam Bolu Atatürk İlkokulu’nda Kızılay Kolu'na seçilmemle başlamıştır. Kızılay bilincinin ve sevgisini bir çoğumuz gibi ilkokul çağlarından aldık. Mahallemizdeki Kızılay Hamamı ve Kızılay Öğrenci Yurdu da hafızalarımdadır. Bir de yine bugünkü Kızılay Otoparkı olarak geçen noktada, Atatürk Bulvarı’ndan Vali Konağı'na dönüş noktasında beyaz üzerine kırmızı harflerle, ‘Felaket Anında Kızılay Yanında’ yazılmış uzun ince bir tabela vardı. ‘Felaket Anında’ kısmından tam emin değilim ama. Kızılay Yanında kısmı yine çok net bir şekilde hafızamdadır. Sevgili Yener Abi’de (Babam) Kızılay'a çok uzun yıllar hizmet etmiş olup. Onursal üyelik ve Kızılay’ın Gümüş ve Altın Madalyaları kendisine tevcih edilmiştir. Uzun lafın kısası. Kızılay haytamızda hep olmuştur. Ülkemizin Osmanlı’dan günümüze uzanan en önemli kurumlarındadır. Tabi ki Kızılay’da Türkiye’de bütün önemli kurum ve kuruluşlarda olduğu gibi her dönem siyasetin kontrolünde ve etkisinde olmuştur. Çünkü çok büyük bütçelerin yönetildiği bir yerdir. Bundan dolayı da dönem dönem şaibelerle kamuoyunu meşgul etmiş ciddi gruplaşmalar ve yapılanmalarla dikkatleri üzerine çekmiştir. Bugün yaşanan sıkıntı ise insanların kafalarında tezahür eden Kızılay algısının çok farklı noktada olması ve beklentileri karşılamamasıdır. Halk büyük bir hayal kırıklığı yaşamaktadır. Belki de Kızılay ‘da kurumsal bir değişim yaşanmış misyon ve vizyonu farklılaşmış, kamuoyu bilgilendirilmemiştir.

           Yaşadığımız bu süreçte deprem bölgesinde çadır açığı var olup da Kızılay bu açığı karşılayamıyorsa ve Kızılay tarafından kurulmuş bir iştirakin (Çadır Üreten) elinde çadır olduğu halde Kızılay bunu almıyorsa üstüne üstelik bu dışarıya satılıyorsa, bunda ciddi bir sorun var demektir. (Daha açık ve basit bir örnekleme ile açıklamak gerekirse; örneğin Bolu Belediyesi’nin 'Bolu Bel' diye bir şirketi var. Bu şirket belediyenin taş ve büz ihtiyacını karşılamak için kurulmuş ayrıca ihtiyaç fazlası üretimi de dışarıya satıp gelir elde etmektedir. Eğer bu şirket öncelikli olarak belediyenin ihtiyacını karşılamayıp dışarıya satış yaparsa, ciddi bir sıkıntı ortaya çıkar.) Kızılay ivedi şekilde bu durumla ilgili tatmin edici bir açıklamak yapmak zorundadır. Aksi takdirde bu ülkenin çok önemli, çok köklü ve çok ulvi bir kurumu büyük bir yara alacaktır ki, hali hazırda da almıştır.

         Durum bundan ibarettir Marko Paşam! Bu vesileyle Kızılay için yardım toplayabilmek için öğrencilerinin peşinde koşan ve idealistçe mesai harcayan Bolu Atatürk Lisesi matematik hocalarından çok sevdiğimiz hocamız, güzel ve naif insan Emin Gülses’i de rahmetle analım.

        Cumhur Bandakçıoğlu 

  • Lütfi erkan Gökce 28 Şubat 2023 . 11:47

   Ben de çok kan verdim 15, 20 gibi onĺar da parayla mı satıl dı gerçi doğum günlerimi tebrik ediyorlar ama

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Kuvvete dayanmayan adalet âciz, adalete dayanmayan kuvvet zalimdir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak