Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Tamirci

Ali Özdemir

Tamirci
  25 Nisan 2023

  Tamirci

   Her gördüğünüz tamirci / teknik servis tabelasına kanıp pahalı cihazlarınızı (araba, telefon, tablet, bilgisayar, tv vb.) teslim etmeyiniz.

  İşten zerre anlamayan kişiler aygıtınızdaki 1 TL’lik arızayı 1000 TL’lik vakaya dönüştürebilir. Bilgisiz, cahil insanlar asla ölçü aleti, devre şeması, eleman kataloğu, osiloskop, sinyal jeneratörü, doğru lehim makinesi kullanmazlar.

  Üç-beş el takımı tedarik edip “Ben tamirciyim” diye gezinen kişilerin oranı inanın yüzde 90’dan az değildir. Yani piyasada iş tutan her 10 servisin 9’u yetersizdir.

  Devletin ilgili kurumları hiçbir şekilde denetim, otokontrol, izleme yapmadığı için piyasa keşmekeş halindedir. Örneğin ben 1982 yılından beri elektrik-elektronik ile ilgili yaygın kullanılan ev-iş cihazlarının tamir, ayarlama, bakım işlerini yapıyorum. Aradan geçen 40 yılda hiçbir devlet yetkilisi “Hey arkadaş sen bu cihazları neye göre onarıyorsun? Belgen var mı” diye sormadı.

  Bu ülkede kalite, standart, düzen, proje, araştırma, kurs görme kelimeleri asla sevilmez. 32 sene MEB bünyesinde öğretmenlik yaptım. Bakanlıktan kurs, seminer, proje, sunum konulu yazılar geldiğinde, yüzde 98’lik kitle öcüden kaçar gibi ortadan yok olurdu.

  Özet olarak, bir cihazınız bozulduğunda onu yaptırmak istediğiniz kişinin meslek lisesi ya da meslek yüksek okulu diplomasının, kurs bitirme belgesinin, sertifikasının, yetki belgesinin olup olmadığına bakınız.

  Sokakların aydınlatılması

   Bahçe, park, alt geçit, yol gibi mekanların aydınlatılmasında kullanılan lambaların otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlayan sensörlü ya da zaman saatli düzenekler mevcuttur. Günümüzde bu cihazlar makul fiyat seviyelerine inmiştir. Lakin işinin ehli / usta / uzman kişiler otomatik sistemleri ayarlama noktasında çomar seviyesinde olduklarından her taraf aydınlık olduğu zamanlarda bile dış mekan lambaları çalışır. Bu israfa kimse dur demiyor. Yazık bu ülkeye… 

  Bolu'da her mahallede çok sayıda gereksiz, aşırı aydınlatma mevcuttur. Kamu kurumları ve Belediyenin akıl dışı aydınlatma çalışmaları vardır. Bu ülkeye yazık etmeyelim...

  Siyaset cambazlıkları

  Önemli bir seçime gidiyoruz. Siyaset cazgırları yüzlerce yalanı üzerimize boca ediyorlar. Son 20 günde işittiğim yalanların önde gelenleri buraya yazmak isterim ama “bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan troll / çete tayfasından hakaretler işitmemek için konuya derin girmiyorum. Şu seçimler bitse de çürük yalanlardan bir kurtulsak…

  1950 yılından beri çok partili hayat içindeyiz. Aradan geçen 73 yılda 73 bin yalan ile kandırıldık. 20 gün sonra hiçbir şeyin değişmediğini, sadece yağlı maaş alan çehrelerin biraz değiştiğini görüp ağlaşacağız… Zira, ortalama eğitim seviyesi 4-5 yıl olan toplumlarda gerçek demokrasi, hukuk, vicdan olmaz…

  Not: Sadece kişisel düşüncelerimi yansıttığım yazımın iftiracı yorumlara kapatılmasını rica ediyorum.

  Bir derdi, meramı olan bana iletişim bilgilerimden ulaşabilir.  Takma isimli çomar/zağar yorumlardan (hakaretlerden) usandım.

  Gerçek ismiyle, imla hatası olmadan yorum yazanlara yer verilebilir.

  Ali Özdemir

  Eğitimci-Yazar-Yayıncı

  0505 220 83 85

  www.aliozdemir.net

  24.04.2023

  • Dursun YILMAZ.4 Mayıs 2023 . 14:53

   Başvuru Bilgileri Başvuru Sayısı 2303490791 Başvuru Zamanı 04/05/2023 11:31:45 Başvuru Tipi İstek Başvuru Durumu Başvuru Yapıldı Başvuru Metni TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ VE HÜKÜMETİNİN DİKKATİNE; 07/12/1983 ile 01/11/2004 tarihleri arasında kamu daimi işçisi olduğum halde bu dönemde EĞİTİM DİPLOMAM ve MESLEKİ UNVANIM yok sayılarak,Emekli olduktan sonrada ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ MOTOR BÖLÜMÜ DİPLOMAM,OTO MOTOR USTASI UNVANIM,MESLEKİ 24,5 YILLIK KIDEMİM VE 40 YILLIK EVLİ MEDENİ DURUMUM aylık maaş hesaplarında yok sayılarak Devlet tarafından Dursun YILMAZ'a yapılan köle ve ayrımcılık muamelesinin ortadan kaldırılamayacağına dair Türkiye Cumhuriyeti Devletinden ve Adalet Bakanlığından Dursun YILMAZ'a hem aktif kamu işçisi iken hem de emekli işçi iken Devlet tarafından yapılan köle ve ayrımcılık muamelesi ortadan kaldırılamayacağına dair resmi belge istiyorum. Cumhurbaşkanlığının 5/2 ve 5/2f maddeleri Dursun YILMAZ'a Devlet tarafından 32 yıldır yapılan köle ve ayrımcılık muamelesini ortadan kaldırmıyor. Dursun YILMAZ'a yapılan köle ve ayrımcılık muamelesinin ortadan kalkması için Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Hükümetini göreve davet ediyorum. Bu başvuruma vereceğiniz veya vermeyeceğiniz cevap AİHM başvuruma gönderilecektir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümeti Dursun YILMAZ'a 32 yıldır yapılan köle ve ayrımcılık muamelesini ortadan kald
  • Dursun YILMAZ.30 Nisan 2023 . 11:02

   Yaklaşık olarak 25 sene fiili olarak Oto Motor Tamirciliğiyle uğraştım.Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümü Mezunu Diplomaya sahibim.Bir yılda Gazi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu eğitimim var.Ayrıca Teknik İngilizcem var.Fakat şu anda yeni model araçların tamir edilebilmesi için en az Makina Mühendisi olmak kaydıyla Elektrik,Elektronik.Mekanik , Bilgisayar bilgisi ve ingilizce diline sahip olmak gerekir.Bunlara sahip olmayan bir kişi çağımızda Otomobil tamir edemez.
  • Dursun YILMAZ.30 Nisan 2023 . 10:51

   Hocam Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümü Mezunu Diplomaya ve Oto Motor Ustası Unvanına sahip daimi işçi statüsünde Bolu İl Emniyet Müdürlüğü ,Lojistik şubesinde Kamu işçisi olarak çalıştım.Fakat Devlet aylık maaş tespitinde Diplomamı ve unvanımı hiçe sayıp tarafıma 7 yıl ilkokul Mezunu işçi maaşı verdi. Toplamda 14 yıl 3 ay Oto Motor Ustası Unvanımın hak ettiği aylık maaşı alamadım.Bu hususta Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümeti bana cevap veremiyor. Sonunda AİHM resmen başvurdum.
  • Ali Özdemir 25 Nisan 2023 . 22:16

   KISA NOT... Cahile cahil denir. Çomara çomar denir. Zağara zağar denir. Yarası olan gocunur. Yazı stilimi beğenmeyen okumadan geçebilir...
  • Eğitimci25 Nisan 2023 . 13:03

   Muhterem hocam, eğitimli, kültürlü birisiniz. Yazılarınızda argo sözcükler ve kırıcı kelimeler kullanmak pek hoş olmuyor. Sakin olmaksa fayda var. Sağlık çok önemli. İyi günler.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sadelik, iyilik ve doğruluk olmayan yerde büyüklük yoktur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm