Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Patates tohumculuğunu KAÇIRIYORUZ!

  7 Şubat 2005

  Patates üreticiliği yapan diğer iller, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ile yaptıkları ortak çalışmalar sonucunda milyonlarca dolara yurt dışından her yıl ithal etmek zorunda kaldığımız patates tohumculuğunda ilerleme kaydederken, ilimizde ise her hangi bir girişim yapılmıyor. İllerin projelerini Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'na kabul ettirebilmek için Bakanlıktan çıkmadıkları ileri sürülüyor.

  Tarım İl Müdürlüğü'nün patates konusundaki vurdumduymazlığına Bolu milletvekilleri de katılarak, TBMM'de oluşturulan "Patates Yetiştiriciliğinin ve Patates Üreticilerinin Sorunlarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu"nda yer alma gereği duymadılar. Patates ekiminin yapıldığı neredeyse tüm illerin milletvekilleri ise komisyonda yer aldı.

  1940'lı yıllarda Türkiye'de patates tohumculuğunun ilk defa yapıldığı il olan Bolu, son yıllarda yemeklik patatesin para etmemesi nedeniyle üreticisini üzmeye devam ediyor. Bu nedenle üreticiler düştükleri ekonomik çıkmazdan kurtulmak için çareler ararken, yetkililerin patates tohumculuğuna gerekli önemi vermemeleri ve diğer illerin ürettikleri projeleri yıllardır kovalamaları üreticilerimizin karşısına sorun olarak çıkıyor. Erzurum yeni teknolojilerle patates üretimi için projesini bakanlığa kabule ettirme aşamasına gelirken, patates tohumculuğu konusunda da büyük şirketlerin desteğini alan Afyon ilerleme kaydediyor. Yapılan açıklamalara her yıl 8 bin ton patates tohumunun ülkemize kilosu 1000 euro'dan ithal edildiği belirtiliyor. Bolu'da yapılacak patates tohumu üretiminin pazarının da hazır olması nedeniyle çiftçiler için çıkış noktası olabileceği ifade ediliyor.

  Patates üreticileri içerisine girdikleri dar boğazdan çıkış yolu bulabilmek için uğraşırken, Bolu milletvekillerinin ise TBMM'de "Patates Yetiştiriciliğinin ve Patates Üreticilerinin Sorunlarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu"nda yer almadıkları görülüyor. Buna karşılık diğer patates üretiminin yapıldığı tüm iller ise komisyonda en az bir milletvekiliyle temsil edilirken, illerindeki üreticilerin sıkıntılarını Meclis çatısında çözebilmek için çalışmalara katkı sağlayacaklar.

  Oluşturulan komisyonun başkanlığına Erdoğan Özegen(Niğde), başkanvekilliğine Orhan Eraslan(Niğde), komisyon sözcülüğüne Rıdvan Köybaşı(Nevşehir),katip üyeliğe Mücahit Daloğlu(Erzurum), komisyon üyeliklerine ise Abdullah Çalışkan(Adana), Ahmet Koca(Afyon), Ahmet Yaşar(Aksaray), Muharrem Candan(Konya), Hasan Ali Çelik(Sakarya), Halil Ünlütepe(Afyon), Ali Rıza Bodur(İzmir) ve Necati Uzdil'in (Osmaniye) seçildikleri açıklandı.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da, köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak