Halk BolununSesi'ne güveniyor. Okunuyorsak sebebi budur

Vali Serindağ'dan engelli genelgesi

  3 Ocak 2005

  Vali Ali Serindağ, engelli vatandaşlarımızın hayatlarının kolaylaştırılması için bir genelge yayınladı. Serindağ, engelli araç sürücüleri için Bolu Valiliği önünde iki otopark ayırtarak, engellilere verdiği önemi kamuoyunun dikkatine sunmuştu.

  Vali Ali Serindağ, Yazı İşleri Müdürlüğü vasıtasıyla bir genelge yayınlayarak, engelli vatandaşlarımızın hayatlarının kolaylaştırılması için bir genelge yayınladı.

  Serindağ tarafından yayınlanan genelgede, engelli vatandaşların başkasının yardımına muhtaç kalmadan, kendi kendilerine yetebilmeleri ve toplumsal hayata katılımlarının sağlanabilmesi için tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.

  İlçe kaymakamlıklarına, kamu kurum ve kuruluşlarına, Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası başkanlıklarına gönderdiği yazıda Vali Serindağ, "Kamu kurum ve kuruluşları, engelli vatandaşlarımızın kamu binalarına girişlerini kolaylaştırıcı tedbirler alacaktır. Kamuya ait otopark ile halka açık otoparklarda özürlü vatandaşlar için yer ayrılması konusunda belediye başkanlıklarınca düzenleme yapılacaktır. Özürlü vatandaşlarımızdan 28 Ocak 2002 tarih ve 3654 sayılı Bakanlar Kurulu kararına göre belediye başkanlıklarınca toplu taşıma araçlarından ücret alınmayacaktır. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nce özürlü envanteri çıkarılacak, çıkarılacak envantere göre İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordinasyona gidilerek meslek edindirici kurslar açılacaktır. Belediyelerce kaldırım düzenlemelerinde rampalar yapılacaktır. Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ile Bayındırlık İl Müdürlüğü'nce yeni hazırlanan bina projelerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır. Umumi tuvaletlerden özürlü vatandaşların yararlanabilmesi için gerekli düzenlemeler belediye başkanlarınca yapılacaktır. Belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları özürlü vatandaşlarımızın sorunlarının çözümünde işbirliği yapacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarınca hazırlanan projelerde özel sektörün de katkısı alınacaktır. Konunun Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nce takip edilmesini ve uygulamalarla ilgili olarak hazırlanacak raporların Valiliğimize gönderilmesini rica ederim" denildi.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Dünyanın her tarafından öğretmenler insan topluluğunun en fedakâr ve muhterem unsurlarıdır

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak