“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Saldırılardan belediyeler sorumlu tutulacak !

Saldırılardan belediyeler sorumlu tutulacak !
  4 Temmuz 2021

  Saldırılardan belediyeler sorumlu tutulacak ! Danıştay, sokak köpeklerinin saldırısından ...

        Saldırılardan belediyeler sorumlu tutulacak !      

        Danıştay, sokak köpeklerinin saldırısından valilik ve belediyelerin de sorumlu olduğuna hükmederek, başıboş hayvanların saldırması halinde vatandaşa tazminat ödenmesi kararı verdi.

         Yüksek mahkeme, sokaklardaki başıboş köpeklerin hal ve tutumuyla ilgili önemli bir karara imza attı. "sokak köpeği saldırılarında" valilik ve belediyelerin de sorumlu olduğuna hükmetti. Danıştay'ın konu olan olay Konya'nın Karatay ilçesinde gerçekleşti. Bir vatandaş sahipsiz köpekler tarafından saldırıya uğradı. Hem yaralandı hem de kuduz tedavisi gördü.

        MANEVİ TAZMİNAT EDENECEK

        Yaşanan olay nedeniyle idarenin de hizmet kusuru işlediğini öne süren vatandaş, Karatay Belediye Başkanlığı aleyhine 3 bin lira manevi tazminat davası açtı. Yargılama sonucunda mahkeme, olayda ilçe belediyesinin hizmet kusuru bulunduğuna karar verdi. Başıboş köpeklerin saldırması sonucu yaralanan davacının yaşadığı acının hafifletilebilmesi için de davacıya 3 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

        BELEDİYELER VE VALİLİKLER SORUMLU

        Danıştay Başsavcılığı ise kararı kanun yararına temyiz talebiyle Danıştay 8. Dairesine taşıdı. Dosyayı görüşen Danıştay 8. Dairesi, hukuki sonuçları ortadan kalkmamak üzere kararı bozdu. Kararı daha da genelleştiren daire, sadece ilçe belediyesinin değil büyükşehir ve valiliğin de bu tür olaylardan sorumlu olması gerektiğine hükmetti. Dairenin kararında sahipsiz hayvanların korunması, bakım ve gözetimi, saldırgan olanların eğitilmesi ve sahiplendirilmesi gibi birtakım görev ve sorumlulukların valiliklere, büyükşehir ve ilçe belediyelerine ait olduğuna işaret edildi. Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığının da olaya dahil edilmesi istendi. Bu kapsamda Danıştay’ın kararına göre, sokak köpeklerinin vatandaşa saldırması halinde artık valilik ve belediye de sorumlu tutulacak.

  • Levent9 Temmuz 2021 . 19:13

   Birkaç yıl önce Eskişehirde Beyin cerrahı Prof.Dr.Reyhan Pütün'ün kızını parçalayarak öldürdü köpekler. Bu ķızımız her gün sırt çantasına köpek mamasını koyup köpekleri doyurmaya gidermiş. Yine o gün köpekleri doyurmaya gittiğinde sürü psikolojisi ile içlerinde saldırgan ruhlu bir köpeğe uyarak hepsi birden genç kıza saldırıp parçalamışlar. Hayvan sever kızın tek amacı hergün yaptığı gibi o günde köpekleri beslemekti oysa. Anne Baba pe
  • Aladağ7 Temmuz 2021 . 08:15

   Başıboş köpek sorunu yeterince önlem alınmazsa katlanarak devam edecek, sokaklar köpek çeteleriyle dolup taşacak, bundan en çok da bisiklet süren ya da yürüyüş yapanlar etkilenecek. Köpek çeteleri genelde tek olanları hedefler çünkü. Burda sokaklar köpeklerindir diyenlerin anlayamadığı nokta da bu. Gölgede miskin miskin yatan uysal köpekler kadar, bir sürü oluşturan köpekler de var. Her ne kadar binlerce yıldır evcil olsa da köpekler serde vahşilik var. O yüzd
  • bisikletçi5 Temmuz 2021 . 19:13

   nerde aç köpek engin göster bakalım hayvanseverler hergün doyuruyor kedi ve köpekleri hatta fazlasıyla döküyorlar köpekler tokluktan mamaların yanında yatıyorlar saldırgan insan da olsa hayvanda olsa başkasına zarar verdigi için kusurludur boşuna aç oldukları için saldırıyorlar deme istersen köpeklerin yanından bisikletle geçte görelim..
  • Cöle5 Temmuz 2021 . 07:39

   Çok yerinde bir karar. Son zamanlarda davar sürüsü gibi geziyorlar sokaklarda. Ama saldırıp zarar verdikten sonra ceza nasıl olur, orası muamma..
  • engin 5 Temmuz 2021 . 00:54

   Saldırıların sorumlusu insanlar. Dünya sadece insanlara ait değildir. Empati yapın ac insan ne yapar. Dinimizde ne diyor bu sessiz kulları hakkında biz sadece yatıp kalkıp namaz kıldığımızda her şeyden kurtulduğumuzu sanıyoruz. Hatta bana göre allah ile aldattıklarını sanıyorlar.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak