“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Tapu… 

Tapu… 
  7 Temmuz 2021

  Tapu… 1995 yılında babam vefat edince 236 metrekarelik minik bir ...

  Tapu…

  1995 yılında babam vefat edince 236 metrekarelik minik bir arsayı 4 kardeş olarak üzerimize almak istedik… 25 yıl önce bürokratik işlemler yüzünden akla karayı seçmiştik. Belediyeye, Vergi Dairesine, Adliyeye gitmiştik. Bir yığın çetrefilli evrakı tedarik ettikten sonra Tapu Müdürlüğüne gidip 4 ayrı tapu çıkarttırmıştık.  Bu işlemleri yaparken 3-4 mesai günümüz heba olmuştu… 

  Aradan 25 yıl geçti. 2021 yılına geldik... 20 gün kadar önce K kurumundan bize bir tebligat mektubu geldi. Evrakta “B… köyünde bulunan, babanızdan size miras kalan X metrekare tarladan yol geçecek. D tarihinde filan düğün salonuna gelin. Sizinle pazarlık yapacağız” yazıyordu. 

  D günü saat 11’de tüm kardeşler salonda yerimizi aldık. Bizimle beraber mekanda 50 kadar insan vardı. Genç memurlar kısaca durumu anlattılar. “Köyünüzdeki tarladan yol geçecek. Kurum olarak metrekare başına 15,6 TL rayiç fiyat belirledik. İtirazı olan verilecek parayı kabul etmeyip mahkemeye gidebilir. Fiyatı kabul eden bir iki evrak imza edecek” dediler. 

  Biz, bürokrasi ile boğuşmayalım. 2 bin metrekare civarı tarlayı verelim diye masaya oturduk. İlgili memur “Size miras kalan tarlanın 'hisselendirme' işlemi yapılmamış. İmza atamazsınız” dedi. 

  Hemen B… köyünün bağlı olduğu K… ilçesindeki ıssız Hükümet Konağına gittik. Kapı önünde beklemekte olan genç bir memur, “Notere gidip bir evrak alacaksınız. Vergi dairesine gidip bir evrak alacaksınız. Belediyeye gidip bir evrak alacaksınız. Tapuya gidip bir evrak alacaksınız. Sonra tarlanızı K kurumuna istimlak bedeli karşılığı devredebileceksiniz” dedi. 

  Bu memuru dinleyip K… ilçesindeki minik ve yetersiz notere gittik. 5 dakikada hazırlanan tek sayfalık bir evraka 235 TL verdik. Sonra ilçedeki Vergi Dairesine gittik. Yüzümüze bile bakmayan ilgisiz memur “Bizde kaydınız yok. B… ilindeki Vergi Dairesine gideceksiniz” dedi. Alelacele B… ilindeki Vergi Dairesine gittik. “Bizde bir işiniz yok” dediler. Tekrar K… ilçesinin Belediye İmar Müdürlüğüne gidip dilekçe verdik. Emlak beyannamesi tedarik etmek istedik. K… ilçesinin belediyesindeki saygılı memur bizden arazinin tapu kaydını istedi. K… ilçesinin Tapu Müdürlüğüne gidip bu belgeyi istedik. 

  Tapu Müdürlüğünün genç ve bilgili müdürü “Boş yere, zaman, emek, para kaybetmişsiniz. Ben size miras kalan tarlaların ‘hisselendirme’ işlemini 30 saniyede hallettim” dedi. 

  Ertesi günü yine 4 kardeş 200 km yol kat ederek K… ilçesinde geçici görevle bulunan K… kurumunun memurlarının önüne gittik. Durumu arz ettik. İki yere imza atıp işi nihayetlendirdik. 

  1995 yılında çektiğimiz eziyetin katmerlisini 2021 yılında bir kez daha yaşadık... 

  Ali Özdemir 

  www.aliozdemir.net 

  0505 220 83 85 

   

  • ÜRETİCİ9 Temmuz 2021 . 09:48

   İŞTE BU YÜZDEN TARLAR EKİLMİYOR. KİMSE ARAZİSİNE SAHİP ÇIKMIYOR. HERKES KÖYDEN KAÇIYOR.. HER TARLANIN 50 SAHİBİ VAR. TARLAYI EKSEN HEPSİ ORTAK; EKMEZSEN ÜRÜN YOK.. BU MİRAS VE TAPU İŞLERİ DÜZENE GİRMEDEN TOPRAKLAR EKİLMEZ, ÜRETİMİ ARTMAZ.
  • köylü8 Temmuz 2021 . 13:53

   karayollarının belirlediği 15,6 TL fiyatı kabul etmez iseniz, fiyatta anlaşamama tutanağı düzenlenir. Vatandaş olarak siz mahkemeye gitmez, kara yolları mahkemeye başvurur. Mahkemece bilirkişiler vasıtasıyla fiyat tespiti yapılır.
  • Eski Bolulu8 Temmuz 2021 . 12:51

   Devlet dairesine gidersin.Saat 10 buçuk olduğu halde senin işle ilgilenecek personelin öğle yemeğine çıktığını öğrenirsin. Diğer memurlar konuyu bilmediklerini beyan ederek yemeğe çıkan zatı muhteremin gelmesini beklemenizi söylerler. Ulan bizim paramızla bize hava atan tiplemeler için klimalı kahvehaneler açıp, kpss denen para tuzağı sınav ile bu kahvehanelere kadrolu eleman almışız biz. Reva mı lan bu millete bu zulüm?!?
  • İlgili Kurum 7 Temmuz 2021 . 19:30

   Vatandaşın işini ilgili kurumun yol göstermesi gerekir. Bilen birisine sormaktan ziyade, işi yapan memurun bilmesi gerekmez mi ?
  • ÖZDEMİR ARZUHAL7 Temmuz 2021 . 16:16

   TERCİH EDENLERE BU TÜR İŞLEMLERDE YARDIMCI OLDUĞUMUZU UNUTMAYINIZ
  • Ali Özdemir 7 Temmuz 2021 . 11:57

   Mehmet Bey, İnternete baktim. Bir kaç kişiye sordum. Hep dolambaçlı yolu tarif ettiler... Halbuki işimiz 5 dk içinde bitiyormuş.... Gerisini yazmayayım. 2 gün helak olduk...
  • Mustafa Değer 7 Temmuz 2021 . 11:50

   Hocam, siz işleyişden bi haber olduğunuz için hepten sıkıntı yaşamışsınız. Mirasın intikali olayında; 1. Mirasçılık belgesi 2. Belediyeden murise ait taşınmazların rayiç değerleri 3. Bunlarla Vergi Dairesinden ilişik kesme yazısı 4. Son adım olarak tapu dairesinde intikal... Ancak buda iki türlü olur, ya paylı mülkiyet yada elbirlik mülkiyet şeklinde tapu çıkar. 5. Paylı mülkiyette 3.kişiye satış olur, elbirlik mülkiyete ise sadece hissedarlar arasında te
  • kırılan yumurta7 Temmuz 2021 . 09:49

   Hantal bürokratik işlemler milletin burnundan getiriyor... Hani ne demişler, devlet bir yumurtayı 9 kişiye taşıtır... Sonunda yumurta kırılır... Böyle kurumlarda çalışan yüzlerce memur var... Ama çoğunun birbirinden haberi yok... Yani az ve öz ama liyakatli memur yetiştirmek lazım...
  • Mehmet7 Temmuz 2021 . 09:47

   Ali bey işlemi bilen birine sorsaydınız veraset ve intikal işini daha kolay yapardınız.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak