“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

An itibariyle "Sapere aude"

An itibariyle "Sapere aude"
  12 Temmuz 2021

  An itibariyle "Sapere aude" Konumuz Sapere Aude. Latince bir ...

       An itibariyle "Sapere aude"
       Konumuz Sapere Aude.

         Latince bir deyim, aklını kullan düşünmeye başla anlamında. benim yazılarımın "sapere aude" ile başlayan tümünde amaç, somut verilerle okuyucunun ve ulaşabildiği herkesin yazı içeriği ve verilere dayalı bilgilerle gerçekleri bir an için bile olsa görmesi, düşünmesi ve değerlendirmelerine yönelik arzu ve beklentimi yansıtmaktadır.

        Yazılarımın işimle de alakalı olmakla beraber sosyal, felsefi ve ironik bakış açılarını da ekonomik verilerle birlikte ele almaya çalışırım, İnsan fıtratından olsa gerek, insan özgürlük ve bağımsızlıkla ilgili duyarlılık ve önceliklerini göz ardı edebilse de,  cebini ilgilendiren öncelikler her şeyin önünde geliyor. Miguel D Lewis'in "Para Tanrıdır, ya da Tanrı paradır" deyişini doğrularcasına.

          Yazılarımı paylaşma amacım, deniz yıldızları hikayesi benzeri kendimce kendi birikim ve tecrübelerim çerçevesinde toplumu bilgilendirme ve aydınlatmaya yönelik kişisel bir çaba diyebilirim. Bu çabayı yine yıllardır yapmakta olduğum bir çok yere beklentisiz sayısız diktiğim ağaca benzetiyorum. Hatırlayabildiklerimi zaman içinde büyümüş görmek beni mutlu ediyor, şevkimi daha da artırıyor.

         Samimi ifade edersem çoğu kişi yazıları okuyup takip etmekle birlikte görüş, yorum ya da beğeni kısımlarını sıkıntı olmasın diye pas geçmeyi tercih ettiğini de biliyorum. 
         Bu konuda samimi ve birebir bana feed back veren dostlardan da bu durumu teyit ediyorum zaman zaman.
        Sapere aude latince olmakla beraber, Türk tarihine baktığımızda bu kelimenin öz Türkçesini Türklerin 10 bin yıldır kullandığını görmekteyiz. 
           Bir an düşünün, muhtemelen aklınıza gelmeyecek. Atatürk ve deyişini hatırlayın diyerek bir ipucu vereyim. Yine hatırlamadınız işte sapere aude yine önemini gösterdi.
  Fazla meraklandırmadan ve bekletmeden ATATÜRK'ün veciz sözlerinden en önemlilerinden birini hatırlayalım,
          TÜRK; ÖĞÜN, ÇALIŞ, GÜVEN 
          İşte burada geçen "öğün" kelimesinin karşılığı "düşün - aklını kullan" anlamındadır. Sapere audenin tam karşılığıdır.

          Cumhuriyeti kurarken üç altın anahtarı halkına veren büyük lider, muhtemel bugün içine düştüğümüz lağım çukuru tehlikesini ve bu tehlikenin nasıl giderilebileceğini o günlerde her konuda olduğu gibi öngörmüş.
          İnsanlar seçimlerinin sorumluluklarından kaçınabiliyorlar ama sonuçlarından kaçamıyorlar.
          Sapere aude.

         Ender BALCI 

  • Sapere14 Temmuz 2021 . 21:20

   aude
  • Aladağ14 Temmuz 2021 . 16:13

   Hocam, 1920 ve 1930 lu yılları gözünde çok büyütme, o yılarda ülkenin hala yüzde sekseni köylerde yaşıyordu ve bu köylerin çok azında bu köylülerin ihtiyaçlarını giderecek şeyler vardı. Köylerde okul yoktu bir kere, tarım yapanlar tamamen insan ve hayvan bedeniyle çalışıyordu. Tarımda makinalaşma nerdeyse yoktu. İnsanların yaşam süresi çok düşüktü, bebek ve çocuk ölümleri çok yüksekti. Köylerde insanlar doğru düzgün beslenemiyordu. Hijyen yoktu, h
  • Bolulu 13 Temmuz 2021 . 12:00

   Ender Bey herşey iyi güzelde feed back falan yazmışsınız.siz yazıyı dil bilen dostlarınıza ithafenmi yazdınız yoksa yerel HALK'a mı yazdınız.tamam sapere aude leri Atatürk sevgisi ve anlatılmak istenenleri aldık kabul ettik fakat çıtayı biraz indiriverseniz!

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak