Bolu'da BolununSesi Gazetesi okunur

Mengen'de Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği coşkusu

Mengen'de Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği coşkusu
  24 Temmuz 2021

  Mengen'de Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği coşkusu Mengen ilçemizde ...

  Mengen'de Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği coşkusuMengen'de Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği coşkusuMengen'de Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği coşkusuMengen'de Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği coşkusu

       Mengen'de Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği coşkusu
       Mengen ilçemizde bu yıl 4'üncüsü yapılan Yöresel Giyim Kültür Şenliği etkinlikleri coşkulu bir şekilde tamamlandı.

        Mengen ilçemiz Pazarköy köyünde yöresel giyim kuşamın tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla düzenlenen Yöresel Giyim Kültür Şenliği’nin dördüncüsü yapıldı.

        Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı’nın 3. gününe denk gelen 22 Temmuz Perşembe günü yapılan şenlik saat 10.00’da Mengen’de yöresel davul klarnet ekibinin müziği eşliğinde Dörtyol Mevkiinde toplanılması ile başladı. Buradan sivil kortej havuzlu kahve önüne kadar oyunlar oynayarak yürüdü.  Havuzlu kahve önünde yöresel oyunlar oynandı. Ardından araçlarla Pazarköy’e hareket edildi.

        Türkiye’de ilk ve tek olan ve Mengen ilçesi Pazarköy köyü köy meydanında yapılan şenliğe katılmak için vatandaşlar araçlarıyla alana geldi.

         Yöresel Giyim Şenliği fikrini benimseyerek ilk şenliği düzenlenmesinde büyük emeği olan Mengen sevdalısı merhum fotoğraf sanatçısı Hüseyin Varlık ve yöremize hizmet eden ebediyete göç edenler anısına saygı duruşu ve ardından okunan İstiklâl Marşı ile başladı. Şenlik alanında toplanan kalabalık katılımcılar burada yapılan konuşmalar ve yerel sanatçıların sunduğu şarkı ve türküleri dinlediler.

         Törene Mengen Kaymakamı Betül Büyükkılıç, Gökçesu Belediye Başkanı Vahit Aydın, Mengen İlçe Jandarma Komutanı J. Ütğm. Talha Sağlam, İlçe Emniyet Müdür Vekili Mahmut Demir, yöresel giysilerini giyerek kültürün devamına destek verip alanı şenlendiren ve eğlenmek için gelen vatandaşlar katıldı.

        Mengen, Gökçesu, Pazarköy Kaynaştı

        4. Yöresel Giyim Şenliğinde Gökçesu ve köylerinden yöreye has giyim  ile katılan yüzlerce kişi birbirleri ile kaynaştı. Pandemi kurallarına göre yapılan şenlikte maske ve mesafe kuralları gözetilerek yapılan etkinliklerde gün boyu devam etti.

        Sağlık Personeline Plaket, Güvenlik Personeline Teşekkür

        Dünyanın her yerinde olduğu gibi Mengen’de de Koronavirüs salgınına karşı yoğun çaba harcayan Mengen Dr. Mustafa Körpeoğlu Devlet Hastanesi personeli için plaket verildi. Ayrıca hem şenlik alanında hem de genel anlamda emniyet ve güvenlik sağladıkları için Mengen Emniyet ve Mengen İlçe Jandarma çalışanlarına da teşekkür edildi.

         Büyükkılıç’a Telli Poğ Hediye Edildi

        Görev süresi yakında bitecek olan Mengen İlçe Kaymakamı Betül Büyükkılıç’a Şenlik Komitesi tarafından telli poğ hediye edildi. Büyükkılıç giyim kültürümüzün bir parçası olan hediyeyi beğeniyle taktı ve boynundan çıkarmadı.

         Temsili Yöresel Nişan Töreni Yapıldı

         Yöre sanatçılarının da sahne aldığı programda yöremize has kültürlerden biri olan ve “nişan merasimi” canlandırıldı.

        Temsili nişan töreninin ardından yöresel sanatçıların eğlencesine devam edildi. Katılımcılara yemek ikramı da yapılan 4. Mengen Yöresel Giyim Şenliğimizde davul klarnet ve köçekli yöresel ekiplerle birlikte eğlence devam etti.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak