İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

Ayman Yaylasında Doğa Katliamına köylü DUR dedi

Ayman Yaylasında Doğa Katliamına köylü DUR dedi
  24 Ağustos 2021

  Bolu dağlarının bu güzel ormanlarına yüzyıllardır olduğu gibi, bundan sonra da gözümüz gibi bakacağız, koruyacağız. Yaylamızın burnunun dibinde, meralarımızda taş ocağı yapılmasına izin vermeyeceğiz

  Ayman Yaylasında Doğa Katliamına köylü DUR dediAyman Yaylasında Doğa Katliamına köylü DUR dediAyman Yaylasında Doğa Katliamına köylü DUR dedi

         Ayman Yaylasında Doğa Katliamına köylü DUR dedi

         Kıbrıscık’a  giden yol üzerindeki Ayman Yaylası’na yapılmak istenen taş ocağına karşı, bölge halkı direnişe başladı. Kepçenin önüne yatan 75 yaşındaki teyze, “benim ölümü götürürsünüz” diyerek isyan etti.

        Bolu’nun en büyük gölü olan Seben Gölü’nün yakınında bulunan, Kıbrıscık’a giden yol üzerindeki Ayman Yaylısı’nda açılmak istenen taş ocağına karşı köylüler direniyor. Vatandaşlar Bolu halkını destek olmaya çağırırken, 75 yaşındaki bir teyze, iş makinesinin önüne yatarak engel olmaya çalıştı. Bölge halkı, kazıya gelenlere, “Meramızı katlediyorsunuz, doğamızı katlediyorsunuz. Ormanın içerisinde bu makinenin işi ne?” diyerek engellemeye çalışıyor.

        “Yaylamızın burnunun dibinde, meralarımızda taş ocağı yapılmasına izin vermeyeceğiz”

         Ayman Halkı adına yazılı bir basın açıklaması da yapıldı. Yaylanın miras olduğu belirtilen açıklamada, “Biz güzel Bolu ilimizin Kıbrıscık ilçesine giden yol üzerindeki güzelim Ayman Yaylası’nın sakinleriyiz. Padişah fermanıyla bizim dedelerimize ve nenelerimize verilen güzel yaylamız bugün taş ocağı yapmak için yok olma tehdidiyle karşı karşıya. Doğal güzelliklerimiz, ağaçlarımız, ormanımız, suyumuz, bu doğayı birlikte paylaştığımız hayvanlarımız, evlerimiz zarar görecek. Belki bir kısmı yok olacak. Biz Ayman Yaylası’nı dedelerimizden miras alan ve torunlarımıza miras bırakacak olan insanlar olarak, Yaylamıza, güzel Bolu’muza, Bolu dağlarının bu güzel ormanlarına yüzyıllardır olduğu gibi, bundan sonra da gözümüz gibi bakacağız, koruyacağız. Yaylamızın burnunun dibinde, meralarımızda taş ocağı yapılmasına izin vermeyeceğiz” denildi.

        “Nasıl izin veririz ata toprağımızın talan edilmesine”

         Kepçelerin önüne yatarak direndiklerini dikkat çekilen açıklamada, “Bunun için, dün yaylamıza gelen ve gelir gelmez kazıya ve yıkıma başlayan kepçelerin önüne yattık, ağaçların üstüne kapandık, onları sıkı sıkı kucakladık, koruduk. Nasıl izin veririz ata toprağımızın talan edilmesine? Biz bu topraklarda büyüdük. Çocuklarımızın ve torunlarımızın da bu topraklarda büyümesine engel olmak isteyenlere nasıl izin veririz? Nasıl? Ama bunu tek başımıza yapamayız. Bu mücadele bütün Bolu Halkının mücadelesidir. Bolu’muza, yaylalarımıza sahip çıkma mücadelesidir. Birilerinin bitmez tükenmez para hırsıyla ağaçlarımızı, ormanlarımızı yok etmesine artık dur deme mücadelesidir” ifadeleri kullandı.

        “Tüm halkımızı desteğe çağırıyoruz”

         Ayrıca destek için Bolu halkına da destek çağrısında bulunularak, “Tüm Bolu halkını, Kıbrıscık Yolu üzerindeki yaylamızda yapılmak istenen taş ocağına karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Taş ocağı için ağaç katliamı yapılmasına karşı mücadele etmeye çağırıyoruz. Memleketimizin her yerinden yangınlar, seller ve başka felaketlerle ilgili haberler geliyor. Doğanın dengesini bozarsak, bunun bedelini ödeyecek olan yine bizleriz. Güzel Bolu’muzun dengesini bozdurmayalım. Tüm halkımızı desteğe çağırıyoruz” kelimeleri kullanıldı.

        Yatarım buraya, benim ölümü götürürsünüz

        Öte yandan bölgede büyüdüğünü ve kazıya izin vermeyeceğini belirten 75 yaşındaki bir teyze, “75 yaşıma geldim. Biz burada büyüdük, burada karnımızı doyurduk. Şurada benim ağıllarım var. Sakın ha, yatarım buraya, benim ölümü götürürsünüz. Biz yaptırmayız. Ben buraya yatacağım. Çünkü ben 3 yaşımda burada büyüdüm” diyerek isyan etti.

        Bölgedeki gelişmelerin devamlı olarak kamuoyuna “Ayman Halkı” adına duyurulacağı da belirtildi.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak