Bolu'da BolununSesi Gazetesi okunur

Ayman Yaylası'nda doğa katliamı devam ediyor

Ayman Yaylası'nda doğa katliamı devam ediyor
  2 Eylül 2021

  Ayman Yaylası'nda doğa katliamı devam ediyor Daha önce sizleri, doğasıyla ...

  Ayman Yaylası'nda doğa katliamı devam ediyorAyman Yaylası'nda doğa katliamı devam ediyorAyman Yaylası'nda doğa katliamı devam ediyor

        Ayman Yaylası'nda doğa katliamı devam ediyor

        Daha önce sizleri, doğasıyla ülkemizin incilerinden, güzeller güzeli Bolu ilimizin Kıbrıscık yolu üzerinde yapılmaya çalışılan doğa katliamından haberdar etmiştik. Ne yazık ki, çabalarımıza rağmen Taş Ocağı çalışmaları devam ediyor.

         Kepçe ve kamyonlar tozu dumana katarak doğamızı tahrip etmeye, hayvanlarımızın otladığı meraları yok etmeye başladı bile. Bolu'nun mis gibi havasının kaynağı Bolu Dağı'ndaki ağaçlarımız taş ocağı bahanesiyle katledilecek. Yaklaşık 1500 tane ağacın bu çalışmalar sırasında kesileceği öngörülüyor.

        Taş ocağı çalışması yapılan yere 500 metreden daha az bir mesafede de 500 yıldır bu dağlarda hayvancılık yapan Ayman Yaylası bulunuyor. Taş ocağı yapılacak yer tam da yaylanın mera alanı. Yüzyllardır kullanılan ağıllar bulunuyor bu alanda. Tamamen doğaya uyumlu bir şekilde, etrafı çalı çırpıyla çevrilerek oluşturulmuş, koyunların ve çobanların barındıkları ağıllar var bu alanda. Taş ocağı yapılacak olursa, bu ağıllar da, meralar da yok olacak. Zaten ülkemizde hayvancılık bitme noktasına gelmişken, büyük emeklerle ve büyük zorluklarla hayvancılık yapmaya çalışan az sayıda insanın hayvanları için kullandıkları meralar da ellerinden alınacak.

          Taş ocağı için 2 günde bir dinamitler patlatılacağı, bu dinamitler patlatılmadan önce bize haber verileceği söyleniyor yetkililer tarafından. Peki efendiler, siz dinamitleri patlatırken, biz 500 metreden bile kısa mesafede, dağın doruğunda yaşayan yayla halkı olarak, nereye kaçacağız? Peki ya o ormanda, toprağın üstünde ve altında yaşayan hayvanlar nereye kaçacak? Kesilecek 1500 ağacın yanı sıra, kesilmeyen ağaçların kökleri de zarar görmeyecek mi? Doğa severlerin uğrak yeri, cennet gibi yürüyüş parkurlarıyla gözde bir turizm bölgesi olan güzelim ormanlarımız, ağaçlarımız ve bu ormanların ev sahipliği yaptığı hayvanlar yok olacak. Doğaya geri dönülmez zararlar verilecek. Şimdiden yaylamızın kenarından geçen çay kurudu bile. Sulak yerde yaşayan mandalarımız susuzluktan kıvranıyor. Hayvanlarımıza su bulabilmek için kilometrelerce yol giderek dağlardaki su kaynaklarına götürmek zorunda kalıyoruz onları.

         Her yıl orman yangınlarıyla, HES projeleriyle yok edilen ağaçlarımıza öyle üzülüyoruz ki. Şimdi aynı şekilde sıranın Bolu Dağı'nın güzelim çam ormanlarına geldiğini düşündükçe, kepçe ve kamyonların dağımızı toz duman içine kattığını gördükçe yüreğimiz kan ağlıyor, çiğerimiz parçalanıyor. Biz Bolu Dağı'nda ağaç katliamına izin vermeyeceğiz. Bu güzelim doğanın ortasında taş ocağı istemiyoruz. Dedelerimizden ve nenelerimizden bize miras kalan bu güzelim doğamıza, güzel Bolu'muza, Bolu dağlarının bu güzel ormanlarına yüzyıllardır olduğu gibi, bundan sonra da gözümüz gibi bakacağız, koruyacağız. Yaylamızın burnunun dibinde, meralarımızda taş ocağı yapılmasına izin vermeyeceğiz. Ata toprağımızın talan edilmesine izin vermeyeceğiz. Biz bu topraklarda büyüdük. Çocuklarımızın ve torunlarımızın da bu topraklarda büyümesine engel olmak isteyenlere izin vermeyeceğiz. Bu mücadele bütün Bolu Halkının mücadelesidir. Bolu'muza, Bolu'muzun güzeller güzeli ormanlarına, yaylalarına sahip çıkma mücadelesidir. Birilerinin bitmez tükenmez para hırsıyla ağaçlarımızı, ormanlarımızı yok etmesine artık dur deme mücadelesidir. 

        Saygılarımızla,

       Ayman Yaylası Köylüleri

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak