Bolu'da BolununSesi Gazetesi okunur

Tanju Bey nereye koşuyor?

Tanju Bey nereye koşuyor?
  6 Eylül 2021

  TANJU BEY NEREYE KOŞUYOR? İki buçuk aydır yazı yazmadığımı ...

      TANJU BEY NEREYE KOŞUYOR? 

       İki buçuk aydır yazı yazmadığımı fark edip klavyenin başına oturduğumda, aslında haftalar öncesinden yazmayı tasarladığım bir yazıya başlayacağımı bilmiyordum. Başlıktan da anlaşılacağı üzere yazımın öznesi Belediye Başkanı Sayın Tanju Özcan… 

       Öncelikle belirtmeliyim ki hiçbir parti ile organik bir bağım yok. Yetmişli yıllarda doğmuş bir birey olarak hasbelkader siyaset çevremde dolaşan bir olgu halindeydi. Rahmetli annemin adeta vasiyet edercesine “sen sen ol sakın siyasete bulaşma” diye tembihlediği biri olarak içerisine girmeden, hep takipçisi olageldim yerel ve ulusal siyasetin. Seksenli yıllarda teyzemin eşi rahmetli eniştem Süleyman Özdemir’in Anavatan Partisi Merkez İlçe Başkanlığı yapması ile siyaset denilen gayya kuyusunun biraz daha yakınlarında bulundum. Yıllar içerisinde sosyal demokrat dünya görüşüne sahip bir seçmen olmak dışında aktif siyasetle hiç işim olmadı.  

       2019 yılındaki yerel seçimlerde oyunu Tanju Özcan’a vermiş biri olarak seçim gecesi sonuçlarını takip ederken “nihayet verdiğim bir oy bu kez olsun boşa gitmedi” dediğimi anımsıyorum. Değişimin her zaman güzel sonuçlar veremediğini geldiğimiz noktada acı ile idrak ediyorum. Seçim öncesindeki Tanju Bey ile seçimi kazanan Başkan Tanju Bey arasında çok fazla fark görmekteyim. En belirgin olan fark Başkan Tanju Bey’in rahatsız edici gergin tavrı. Tamam, milletvekiliyken de Meclis kürsüsünde ateşli konuşmalarına şahit olurduk kendisinin, ama hiç bu kadar gergin ve sansasyonel olmamıştı.  

        Ulusal medyaya bir kez daha konu olduğu son söyleşiye kadar epeyce sansasyonel söylemlerle gündeme gelmişti kendisi. Özellikle Bolu’daki yabancı uyruklu kişilere yönelik uygulamayı düşündüğü 10 kat zamlı su ve belediye meclisindeki Adalet ve Kalkınma Partili üyelere çay fırlatması ile her zaman güzelliklerle anılmayı hak eden Bolu şehrinin “sağlıklı olmayan davranışlar sergileyen belediye başkanı” imajı ile ulusal mecralarda gündem olması, doğma büyüme Bolulu olan beni sıradan bir vatandaş olarak son derece üzdü açıkçası. Televizyondaki star yarışmalarının jürisi olarak tanınan Armağan Çağlayan’ın Gör Beni adlı Youtube kanalına verdiği söyleşide yaptığı gaf ile de 2019’daki seçimden bu yana sergilediği “ilginç” davranışlara adeta tüy dikti! Bahse konu söyleşiyi baştan sona takip etmiş biri olarak şunu söyleyebilirim; çizdiği olumsuz imajı düzeltmek yerine daha beter çizdirdi desem yeridir. Başlangıçta iyi başlayan söyleşide Tanju Bey yabancılara uygulanmasını önerdiği 10 kat zamlı hizmet olayını, iktidar ve muhalefetin elle tutulur bir göçmen politikası belirlemesine yönelik gündem oluşturma çabası olarak lanse etti ki aslında partili partisiz vatandaşlarımızın büyük çoğunluğunun buna yakın bir bakış açısına sahip olduğu söylenebilir. Açıkçası ben de bireysel anlamda devletin göçmen politikasını gözden geçirmesini değil, sil baştan yeniden yapılandırması gerektiğini düşünenlerdenim. Ama gündem yaratmanın yolu buna benzer çıkışlar olmamalı. Belediye Meclis üyelerine çay fırlatılması ise bana göre (hatta görüş alışverişinde bulunduğum birçok kişiye göre) fazlasıyla anlamsız ve maksadını aşan bir eylemdi. Bunu kahvehanedeki Mehmet Ağa yapabilir. Çünkü onun siyasal bir kimliği yoktur. Yaptıkları, onu tanıyanlarca mazur görülebilir. Hatta espri olarak bile kabul görmesi olasıdır. Ama bunu bir Belediye Başkanı, hem de yıllardır iktidar yüzü görmemiş bir partinin temsilcisi olan ve neredeyse çeyrek yüzyıl sonra Bolu’yu yönetme şansını elde etmiş bir siyasal görüşün mensubu olan biri yaptığında ayıp ve hatta abes karşılanır. Gelelim Youtube’de “kırdığı pot”a.  

        Söyleşinin bir noktasında uzun senelerdir siyaset yaptığından ve tecrübeli bir siyasetçi olduğundan bahseden Tanju Beye Armağan Çağlayan “başınızdan geçen eğlenceli bir anı var mı?” diye sordu. İlk başta aklına şu anda bir anı gelmediğini söyleyen Tanju Bey, aradan birkaç soru geçtikten sonra sanki çok önemli bir konuyu hatırlamış gibi kamuoyunda çokça tartışılan o anıyı paylaştı. Ben tekrardan zikrederek bu anlamsızlığa ortak olmak istemiyorum. Ancak Başkan Tanju Bey’in özellikle belirttiği “tesettürlü hanımefendi”nin talebine imalı yaklaşımını hiç hoş bulmadığımı belirtmeliyim. Hem bu cinsiyetçi tavra sahip olan hem de çocuk sahibi olamamış binlerce insanın içindeki uhdeye “eğlenceli bir anı” olarak bakan biri, tecrübeli bir siyasetçi olamaz benim gözümde. Ama dedim ya Başkan Tanju Bey maalesef artık böyle birine evrilmiş görünüyor. Yakın zamanda katıldığım bir nikah merasiminde de yine imalı sözler etmiş, hem gelin kızımızı hem damat kardeşimizi hem de merasime katılan onlarca insanı utandırmıştı. Şimdi geldiğimiz noktada ise fikrim, Başkan Tanju Bey’in bilinçaltında böyle bir tabiat var demek ki düşüncesi… Yukarıda da belirttiğim gibi sıradan insanlar için bu tür muhabbetlerin, bu tür söylemlerin dile getirilmesinde zerre kadar beis yoktur. Çünkü onların belli bir noktaya kadar sorumluluğu yoktur. Ancak siyasetçi, bilim insanı, sanatçı vb. kimseler daha sorumlu davranmak, “on ölçüp bir biçmek” zorundadır. Sonra ahmet hakan gibi fırıldak tiplere laf etme fırsatı yaratırsınız. Başkan Tanju Bey bana kızmasın; kendisine defalarca oy vermiş bir seçmen olarak yazdım bu satırları.  

        Üzülüyorum, kızıyorum, hayıflanıyorum, başkası adına utanma fiilini en dip noktasına kadar hissediyorum. Onca yıllar boyu beslenen büyük umutlar ve bu umutların neticesinde gelen büyük teveccühün sonunda gelinen nokta bu olmamalıydı. Yazık!  

      Tansel Karakaya 

  • Sandallarlı14 Eylül 2021 . 11:26

   Ümmiye hanım; esas olan parti veya kişi değil. Esas olan Bolumuz ve Bolunun geleceği. Daha yazı yazmayan varsa o da onların ayıbı. A.Y. gitti yerine ayyaş T.Ö. geldi Bolu için birşey farketmedi. Rant aynı götürmece aynı.
  • Sandallarlı13 Eylül 2021 . 23:12

   Bolu Belediye Başkanı Kaju Özcan tesettür, türban, baş örtüsü hakkında dışa vurum yaptı baltayı granite vurdu. Cami yaptırma olayını da fazla kale almayın. Kendisi ile çelişiyor ve oy avcılığı yapıyor. Yerseniz.
  • Tansel KARAKAYA13 Eylül 2021 . 10:15

   Ümmiye Gören hanımefendi sormuş: Hiç üşenmedin mi bu kadar yazıyı yazmaya? Cevap; üşenmedim hanımefendi. Kaldı ki yazdıklarımdan fazlası var yazamadığım, "Silivri soğuktur" denilerek eş dost tarafından vaz geçirildiğim... Yazdığım bu yazı biraz da acı söyleyen dost kıvamında bir yazı idi. Yoksa laf etmede çok iddialı değilim ama yazdığım şeyler 10 kilo balla bile yutulmaz... Eleştirinize teşekkür ederim.
  • Sandallarlı12 Eylül 2021 . 20:53

   Müptezeller nereye koşuyorsa o da oraya koşuyor. Sonunu hazırlıyor.
  • Ümmiye Gören12 Eylül 2021 . 20:21

   Hiç üşenmedin mı bu kadar yazıyı yazmaya gerçekten merak ettim.Bu millet neleri gördü de sesini çıkarmadı Akp iktidarında hiç onları yazan babayiğit yok.
  • acı gerçek8 Eylül 2021 . 10:24

   Tanju Özcan'ın herşeyi şov dan ibaret gerisi boş. boş işlerle küçük işlerle şov yaparak gündemde kalıyor...kendisine oy vererek konvoy yapan birisi olarak beklentilerimin çok uzağında kaldı....olmadı tanju bey güvenimizi boşa çıkardın..küçük işlerle uğraşacağına sanayi kavşağı ..üniversite kavşağı...üniversite 500 evler toplu ulaşım gibi yararlı işler yaparak güvenimizi tazelersin...yoksa bir daha aslaaaa
  • Bolulu8 Eylül 2021 . 09:05

   Bolu'daki eski belediye başkanlarının sonu hep hüzünlü bitmiştir. Çok kul haklarına bulaşıyorlar. O koltuk mundar, oturan kendini bir şey oldum sanıyor. AY de aynıydı. Orası hizmet koltuğu, padişah tahtı değil. Bu konu AKP lilerin yaptıklarının yanında devede kulak, yakışmadı ama bireysel bir konu ve özür diledi. Umarım incittiği kişilerde kabul ederler. Kendisi de hayat dersi çıkarır. Tabi bunu rakipleri artık pişirir pişirir önüne koyarlar.
  • Tanjunun imamı7 Eylül 2021 . 13:02

   Cehennemin dibine doğru koşmuyor yuvarlanıyor ıslah olupts tevbe etmezse kırdığı kalpleri onarmazsa işi çok zor cehenneme kütük oluyor
  • Bolulu7 Eylül 2021 . 12:08

   Bu kafayla giderse bir sonraki seçimlerde ancak emekli olur . Bir laf vardır ne oldum demeyeceksin ne olacağım diyeceksin. Rabbim bir çarpar donuna sıçarsın sıçtığının farkına varmazsın.
  • Habib7 Eylül 2021 . 10:57

   Bu ne oldum delisi nin sonunu merak ediyorum bana göre hiç iyi olmayacak
  • Bolulu7 Eylül 2021 . 08:48

   Zor geldi, kaçış.
  • Bir dost6 Eylül 2021 . 22:43

   Sosyal medyada Başkana destek açıklaması yapanların çok büyük bölümü memalanan arkadaşlar. Yanındayız mesajıyla ne kadar cahilce yanlış bir çıkışa ortak olduklarının farkında değiller. Neyin yanındasınız arkadaş siz?
  • Adilce6 Eylül 2021 . 20:25

   Eğip bükmeden tanjuya gerekli dersi vermişsiniz kaleminiz güçlü olsun.Nikah salonun da ki kırdığı potu(yazın da bahsettiğin) vatandaş bilseydi kızarmış suratla kaçacak delik arardı.Ders alması gerekir!!!!!!!
  • Cadde Esnafı6 Eylül 2021 . 19:20

   Aynen doğru.. siyaseten emekli o artık..
  • Ahmet Konuk6 Eylül 2021 . 19:15

   Hafta sonu katildigi dugun toreninde bir tanidigim cok yakininda oturuyormus.belediyedeki personeline sanki kölesiymiş gibi sigarasını ve nescafesini getirtmiş.fotoğraf çektirirken içtiği sigarayı tutturtmuş.sanki ağa gibi.yazık.kim oluyorsun sen.güya solcu.sosyal demokrat..

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak