Bolu'da BolununSesi Gazetesi okunur

Özgür Özel'den Tanju Özcan'a sine-i millet yanıtı

Özgür Özel'den Tanju Özcan'a sine-i millet yanıtı
  8 Eylül 2021

  Özgür Özel'den Tanju Özcan'a sine-i millet yanıtı CHP Grup ...

      Özgür Özel'den Tanju Özcan'a sine-i millet yanıtı

        CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın "sine-i millet" çağrılarına yanıt verdi. Özel, ‘CHP sine-i millete dönerse seçim olur' algısının doğru olmadığını belirtip "Bunu iktidara yakın medya köpürtüyor" dedi.

        CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın muhalefete yönelik yapılan 'sine-i millete dönme' çağrılarına yanıt verdi. 

        CHP’li Özel, “Anayasa'mızda da yasalarımızda da bir partinin milletvekillerinin kısmen ya da tamamen istifası durumunda seçimlerin yenileneceğine dair bir madde yoktur” dedi.

        “Kamuoyunda yaratılan ‘CHP sine-i millete dönerse seçim olur algısı' doğru değildir. Bunu iktidara yakın medya köpürtüyor” görüşünü dile getiren Özel, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

        “Anayasa'nın 78'inci maddesi ara seçimi düzenler. ‘Milletvekillerinin yüzde 5'i, yani bugünkü sayıya göre 30 milletvekili, herhangi bir sebeple milletvekilliği sıfatını kaybederse, bunun 90'ıncı gününü takip eden pazar günü, boşalan yerler için ara seçim yapılır' denilmektedir. Bir an için CHP'nin ‘sine-i millete' döndüğünü varsayalım. Şu andaki boş 16 milletvekiline ek olarak istifa edecek 135 milletvekiliyle birlikte 151 milletvekili için 90 gün sonra seçim yapılacaktır. Bu seçime sine-i millete dönen CHP, doğal olarak girmeyecektir.

        CHP'nin olmadığı seçimde 151 milletvekilinden 63'ünü Cumhur İttifakı (AKP+MHP) kazanırsa, iktidar cephesi Meclis'te 400 milletvekili ile Anayasa'yı referandumsuz değiştirecek sayıya ulaşacak ve Anayasa'yı hiçbir engel olmadan istediği şekle dönüştürebilecektir. Sizin ‘Sine-i millet tuzağı' olarak ifade ettiğiniz konunun böyle tehlikeli boyutuna da dikkat çekmek isterim.”

  • Sandallarlı14 Eylül 2021 . 22:06

   Chp liler sizin bu ülke için hiç mi faydalı bir işiniz olmayacak. Usandık sizden.
  • Sandallarlı14 Eylül 2021 . 21:57

   Yeni anayasa çalışması yapanlar belli. Anayasayı kendi istediği şekilde değiştirmek isteyenler de belli. Baş harfi C.
  • Sandallarlı14 Eylül 2021 . 11:07

   Chp Erzurum il başkanı tacizci ne oldu. Ses kaydı çıkmıştı.
  • Sandallarlı12 Eylül 2021 . 19:09

   Işinize gelseydi şimdiye kadar çoktan yapardınız. Ödünç milletvekili bile verdiniz zaten. Sinei millet hariç sinei her yere gidebilirsiniz.
  • Haktan 9 Eylül 2021 . 05:39

   Defolup gidin sineye 150 yıldır ilk kez memleket menfaatine bir iş yapmış olursunuz

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak