Bolu'da BolununSesi Gazetesi okunur

Dağ Fındığı Gen Bahçesi yok edilmesin

Dağ Fındığı Gen Bahçesi yok edilmesin
  8 Eylül 2021

  Dağ Fındığı Gen Bahçesi yok edilmesin Bolu Platformu bir ...

        Dağ Fındığı Gen Bahçesi yok edilmesin 
         Bolu Platformu bir kısmı satılan fidanlık arazisi içinde bulunan Bolu Dağ Fındığı araştırma ve Uygulama Merkezi'nin yok edilmemesi gerektiğini belirtti.

         Bolu Platformu'ndan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi;

         "Karacasu bölgesinde Bolu Belediyesi’ne ait yaklaşık 95 dönümlük arazinin satış ihalesi yapıldı. Arazinin satış kararının doğruluğu yanlışlığı ayrı bir değerlendirme konusu ancak; sözkonusu arazi içerisinde 6 dönümlük bir alanda kurulu olan BOLU DAĞ FINDIĞI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ / BOLU DAĞ FINDIĞI GEN BAHÇESİ de mevcut. Arazi satış sürecinin tamamlanması ile birlikte 17 yıllık çalışma ve Türkiye’nin birçok yerinden katkı sunan bilim insanlarımızın emeği ile oluşturulmuş BOLU DAĞ FINDIĞI GEN BAHÇESİ yok olacak.
         Bolu Platformu Tarım Kurulu ve Kentsel Tasarım Kurulu olarak yaptığımız çalışma ve değerlendirmeler neticesinde Bolu Belediyesi’nden talebimiz şudur:
  -    Bolu Dağ Fındığı Gen Bahçesi mevcut kurulu yerinde korunsun ve çalışmalar daha da geliştirilerek devam ettirilsin.
  -    Usül olarak nasıl olacağı ilgili ve yetkili birimlerin takdirindedir ancak mümkün olursa satış ihalesi yapılan 95 dönümlük alan içerisinden gen bahçesinin kurulu olduğu 6 dönümlük alan ayrılabilir ve Bolu Belediyesi’sin mülkiyetinde kalabilir.
  -    Sözlü görüşmelerimizde çözüm olarak, gen bahçesindeki fidanların başka bir alana taşınması düşüncesi var. Ancak ilgili bilim insanları ile istişare ettik ve fidan taşıma işleminin verimli olmayacağı ve fidanların kuruyabileceği ve 17 yıllık çalışmanın, emeğin boşa gideceği uyarılarında bulundular.
        Netice itibariyle Bolu Belediye Başkanımız Sayın Tanju Özcan’ın talebimizi olumlu yönde değerlendireceğini ve 17 yıllık bilimsel çalışma ile oluşturulmuş Bolu Dağ Fındığı Gen Bahçesi’nin korunması için bir çözüm üreteceğini Bolulular adına ümit ediyor ve bekliyoruz."

  • Hikayeden teyyare14 Eylül 2021 . 09:54

   Taşınır hem de bal gibi...uyduruk filim adamı bunlar
  • Pasakoylu tirci12 Eylül 2021 . 13:35

   Su ana kadar kesilenler kesildi, su andan itibaren Bolu ve ilcelerinde var olanlarin ne kadar varsa genci yaslisi tespit edilip numaralandirilip kayit altina alinmasi gerekir, lafla olmaz bu isler bugunden tezi yok isletme md leri vali lik ozel idare ise girismeli .Bolu findik sekeri diyorsunuz Duzce Akcakoca findigindan yapiliyor has dag findigi kalmadi.
  • Merdümenci 9 Eylül 2021 . 01:33

   La dayılar bi talep böyle ağlak bi vaziyette kibar kibar dile getirilmez yalvarmayin delikanlı bi şekilde haklı talebinizi dile getirin Icuk sert olun. La dayilar bu şekil laflardan ağnamaz tanju.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak