Gazetenize sahip çıkın!

TİHEK: Bolu Belediye Meclisi kararı hakkında inceleme başlatıldı

TİHEK: Bolu Belediye Meclisi kararı hakkında inceleme başlatıldı
  23 Kasım 2021

  TİHEK: Bolu Belediye Meclisi kararı hakkında inceleme başlatıldı Türkiye ...

      TİHEK: Bolu Belediye Meclisi kararı hakkında inceleme başlatıldı
        Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'nca (TİHEK) yabancılara su kullanımı ve nikah ücretlerinde farklı tarife uygulanmasına yönelik Bolu Belediye Meclisi kararı hakkında resen inceleme başlatıldığı açıklandı.

         TİHEK'ten yapılan yazılı açıklamada, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan tarafından belediyede kıyılacak nikahlarda yabancı uyruklu ve ilk evliliğini sonlandırarak yeniden evlenmek isteyen kişiler açısından yeni ücret tarifelerine yine yabancı uyruklu kişiler için su faturası ve katı atık vergisi başta olmak üzere bazı ücretlere 10 kat zam yapılacağına ilişkin farklı tarihlerde açıklamalar yapıldığı bildirildi.
         Söz konusu açıklamaların, misyonu insan haklarını korumak ve geliştirmek, ayrımcılığı önlemek ve kişilerin eşit muamele görmesini sağlamak olan kurum tarafından yakından takip edildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

         "22 Kasım 2021 tarihinde Bolu Belediye Meclisi Kasım ayı ikinci oturumunda alınan yabancılara uygulanan su ücret tarifesinin dolar kuru üzerinden uygulanması ve yabancı uyruklu kişilerin nikah ücretlerinin 100 bin TL olması yönündeki kararın Bolu Belediyesi Meclisi´nde oy çokluğuyla kabul edildiğine ilişkin haberler basına yansımıştır. 6701 sayılı Kanunun 9'uncu maddesinin 1'inci fıkrasının (g) bendine göre; 'ayrımcılık yasağı ihlallerini resen veya başvuru üzerine incelemek, araştırmak, karara bağlamak ve sonuçlarını takip etmek' kurumun görevleri arasında sayılmaktadır. Aynı Kanunun 5'inci maddesi uyarınca 'kamusal ve özel alanda hizmet sunan gerçek ve tüzel kişilerin yürüttükleri faaliyetler bakımından bu hizmetlerden yararlanmakta olan veya yararlanmak üzere başvurmuş olan kişiler aleyhine ayrımcılık yapılması' yasaklanmış olup Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulunun 23 Kasım 2021 tarih ve 2021/283 sayılı kararı uyarınca yukarıda bahsi geçen Bolu Belediye Meclisi kararı hakkında resen inceleme başlatılmıştır."

  • Muhtar26 Kasım 2021 . 18:46

   Kırık kalem fetöcüdür
  • Kırık kalem 24 Kasım 2021 . 11:26

   Teşekkürler Başkanım kendinden olanı koruduğun için vatandaşını düşündüğün için
  • Rasim24 Kasım 2021 . 08:08

   Sirk soytarısı thanjou yaklaşıyor gelmekte olan fena çizecekler kestaneni düdük gibi öttürecekler seni alkolik
  • Metin Çelik23 Kasım 2021 . 22:19

   çok isabetli bir inceleme . TİHEK çalışıyoruz diyor ama bu ülkedeki insan haklarına saldırıları hiç bir zaman görmüyor görmeyecekde ancak ne zaman mesele siyasi hemen şov benzeri açıklama yaparlar. Başkan ve Meclis açık biçimde suç işlemişlerdir. ancak TİHEK bunu Siyasi bir malzeme olarakmı değerlendirecek yoksa gerçekten İnsanlığa ve insan haklarına yapılan saldırıları Mahkum edebilecek mi. Tanju ve Avaneleri ağır ceza alacaklardır
  • Metin kaloğlu 23 Kasım 2021 . 20:43

   Başkatsa ne olur karar % 100 doğru Helal olsun BOLU ya
  • Sandallarlı23 Kasım 2021 . 19:43

   Utanç verici bir karar. İptal edilmeli. Insani değerleri hiçe sayan bir durum insan hakları ve demokrasi adına. Anti demokratlara uygun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak