İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

Bolu hala korunabilir, düzeltilebilir potansiyelini koruyor

Bolu hala korunabilir, düzeltilebilir potansiyelini koruyor
  15 Ocak 2022

  Bolu hala korunabilir, düzeltilebilir potansiyelini koruyor Bolu turizm ve ...

        Bolu hala korunabilir, düzeltilebilir potansiyelini koruyor   

         Bolu turizm ve doğa ile birlikte anılması gereken butik münhasır bir kaç bölgeden biri.
  Bir diğeri Kaz Dağları. Her ikisinde de doğa maalesef katlediliyor, Kaz Dağları malum Lozan gereği 2023'e kadar maden çıkarılması yasak denilen teraneyle madenler için delik deşik edildi, ediliyor. Her yer patlayan, yıkılan, çöken siyanür havuzu dolu.

        Bolu’ya baktığımızda şehrin Ankara girişi Gölcük yakası üç kuruşluk çimento malzemesi için binlerce yıllık ormanlarının traşlandığı, şehir silüet ve görüntüsünün kelleştiği, dağların tepelerinin traşlandığı bir talana tüm sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarının gözü önünde devam ediyor.
         Bundan rahatsız olanı benden başka görmedim duymadım .
  Şehrin yine girişi atık tesisi kokusu özellikle yazın şehre girenlerin hoşgeldini olmuş, böyle turizm şehri mi olur.
         Bolu’da Turizm alanı ilan ediliyor, adrese teslim kıvrım kıvrım bir turizm alan belirlemesi yapılıyor.
          Turizm alanında imara baktığımızda yeknesak bir yapı biçimi bir doku söz konusu değil, bugün Mudurnu Taraklı gibi yerler neden turistik, bir dokuları var ondan, Bolu’da turizm alanı bölgesinde yapı dokusu kaostan başka bir şey değil, turizm şehrinde en azından ovada tavuk tesisleri çevreye uygun denilenebilir mi?
         Ormanlarda açık alanlar deniyor turizm bölgeleri için, ülke ormanları mdf ve suntacıların ucuz hammadde tedariği için yağmalanıyor, yakılıyor. İsviçre’de, AB ülkelerinde Kanada ve ABD de turizm bölgelerinde yoğunluğa dikkat çekmek isterim . Az bina az tesis çok yeşil ve geniş meralar korunuyor. Bizde Uludağ’ın mevcut durumuna bakmak yeterli turizmden ne anladığımızı göstermesi açısından. Bolu turizm taleplerinde ilk hedef Uludağ gibi olmamak olmalı.
          Turizm denince dünyanın en büyük turizm destinasyonları İstanbul, Roma,Paris,,
  Londra, Prag, New York akla gelenler , II Dünya savaşı geçirenler dahil şehirler tamamen korunmuş ve şehir dokuları neredeyse 200 yıldır aynı, İstanbul’a bakalım Atatürk sonrasından bugüne tek konu rant ve soygun ile tahrip hem tarihi miraslar hem şehir dokusu hem doğa.
           Bu nedenle Roma yıllık 9, Paris 30 milyon turist ağırlar, Venedik artık daha fazla turist kabul etmeyeceğiz derken, İstanbul anca 1 milyon turist alabiliyor.
          Bolu hala korunabilir, düzeltilebilir ve bir doku kazandırılabilir potansiyelini koruyor.
           Yol medeniyettir , sanayi medeniyettir ama tarım alanlarına zarar vermemek koşulu ile, Adapazarı tarım alanını kaybetti nitekim. Bolu’da yol tarım gözetilerek 30-40 yıl önce yapılmalıydı.
           Rahmetli Mazhar bey Kartalkaya’nın yolunu zamanında kendi çabası ile açabilmişti hatırladığım kadarı ile.
          O günden bugüne değişen olmadığı ortada.
          Eski bir turizm rehberi, finans & ekonomi uzmanı, risk yöneticisi, analist ve Bolu gönüllüsü sevdalısı olarak Bolu ve Bolu turizmine çok daha geniş , uzun vadeli ve analitik detaylı bakmanın yararına işaret etmek isterim .
          Yatırım anlayışı önce katılımcı bir anlayış ile kültüre ve prensiplere yapılmalı turizm, sanayi, tarım yatırımları bu kültür ve yapı üzerine inşa edilmeli, kurulmalıdır.
  Kültürün rant, soygun, iltimas, çevre düşmanlığı ve bilim dışılık olduğu bir kültür ile mevcudu da kaybetmek kaçınılmaz olur.
          Bolu’da doğanın korunması, Bolunun turizm ekonomisinden doğru kaliteli ve akılcı şekilde faydalanması ve gelişmesi temennim ile…

          Ender Balcı

  • Ali22 Ocak 2022 . 00:46

   Yakında dağları taşları parsel parsel satarlar...sıra onlara geldi
  • Şemsettin Gürtürk 18 Ocak 2022 . 17:24

   Bolu Çimento Fabrikasının çimento malzemesini aldığı ocakların görüntüsü Bolumuza hiç yakışmıyor. Bu alanların tekrar ağaçlandırılması, köylülerimizin ve hayvanların sağlık, can ve mal güvenliğinin sağlanması için daha sıkı tedbirler alınması gerekir. Bu konuda yüklenici firma ve Bolu Valiliği ile Bolu İl Özel İdaresine büyük görev düşmektedir.
  • göynüklü18 Ocak 2022 . 15:40

   Şahane bir yazı maalesef tüm yazılanlar çok doğru...
  • Bolulu vatandaş16 Ocak 2022 . 14:50

   Sayın yazarın ve Bolu milletvekili sn. Abbas İnceayanın görüşlerine aynen katılıyoruz. Bolu Çimento Fabrikası ile Orman Teşkilatının yaptığı, çevre ve orman katliamına ilgili Bakanlık, Bolu Valiliği ve Bolu İl Özel İdaresinin son vermesini talep ediyoruz. Ayrıca bu konuda çevreye zarar verenler hakkında Bolu Cumhuriyet Başsavcılığının işlem yapmasını bekliyoruz. Yazık oluyor, güzel Bolu'muza.
  • Abbas inceayan. 16 Ocak 2022 . 11:28

   Malzeme alınan alanlarin tekrar agaclandirilmasi kanun icabi. Nerede bu cevreciler. Ilk olarak malzeme alinan cayduttaki alan ve cukurlugu yillardir durmakta zira tekke koyu yolu öyle. Simdi saraycik civari vr karsısindaki ormanlik alanlardaki malzeme alinan yerler kellesmis bir gòruntu ile bolumuzun guzelligine verilen zararin ornegi.. her yil vergi rekortmeni olan cimento fabrikası agaclandirmasi gereken alanlari unutmus. Orman bolge mudurlugu ve cevre mudurlugu de gormezden geliyor.
  • İsmail16 Ocak 2022 . 08:18

   Tabiatın kalbine saplanmış hançer gibi şehir olmuş
  • tekkeli 15 Ocak 2022 . 17:22

   eline yüreğine saglık.
  • Mehmet ika15 Ocak 2022 . 13:32

   Teşekkürler müdürüm
  • Kadri15 Ocak 2022 . 13:32

   Hülasa-i kelam: Sapere aude.
  • Anlaşılır anlayalım...15 Ocak 2022 . 11:38

   Kısaca ve anlaşılır bir şekilde hislerimize tercüman olmuş Ender bey... teşekkürler. Umarım artık uyanırız ki uyanmaya mecburuz...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Dünyanın her tarafından öğretmenler insan topluluğunun en fedakâr ve muhterem unsurlarıdır

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak