BolununSesi, Bolu'nun Gerçek Sesi !

İran’dan gaz akışı sembolik düzeyde, elektrik kesintileri başlıyor!

İran’dan gaz akışı sembolik düzeyde, elektrik kesintileri başlıyor!
  22 Ocak 2022

  İran’dan gaz akışı sembolik düzeyde, elektrik kesintileri başlıyor İran'dan ...

         İran’dan gaz akışı sembolik düzeyde, elektrik kesintileri başlıyor
          İran'dan gaz akışının tekrar başladığı haberlerini yalanlayan kaynaklar, "başlasa bile sembolik düzeyde" dedi. BOTAŞ'ın doğalgaz kısıtlamasının ardından TEİAŞ elektrik kesintilerine gideceğini duyurdu. Organize sanayi bölgelerinde bu hafta 72 saatlik kesintiler olacak.

        Gaz akışına dair teknik sorunların yanı sıra İran’ın kışın artan iç talebi ve yetersiz altyapısı nedeniyle kendisinin de arz sorunu yaşadığını ve içeride kısıtlamalara gittiğini belirten uzmanlar, Türkiye’nin de bu sürece hazırlıksız yakalandığına işaret etti.

        Reuters’a konuşan bir Türk yetkili de İran’dan günlük 28 milyon metreküp olması gereken akışın 2-3 milyon metreküp seviyesinde olduğunu söyledi.

         BOTAŞ TALİMATI DEĞİŞTİRMEDİ
         Nitekim, İran’dan gaz akışının 20 Ocak itibarıyla 10 günlük süreyle kesildiğini duyuran BOTAŞ yeni bir duyuru yapmadı.

        BOTAŞ ayrıca, sanayi kuruluşlarına ve doğalgazla elektrik üreten santrallere gönderdiği ve 20 Ocak itibarıyla günlük tüketimlerini ortalamanın yüzde 60’ı ile sınırlamaları talimatında da değişikliğe gitmedi.

        19 Ocak 2022 tarihinde günlük 287,6 milyon metreküple rekor kıran doğalgaz tüketimi, 21 Ocak’ta rekora göre yüzde 15 düşüşle 243,5 milyon metreküpe geriledi.

         TEİAŞ ELEKTRİK KESİNTİLERİNİ DUYURDU
         BOTAŞ’ın günlük tüketimi yüzde 60’la sınırlama kararı, üretimde doğalgazı yoğun olarak kullanan sanayi kuruluşlarında ciddi sorunlara ve belirsizliklere neden olurken, santrallerde kullanılan gazın da sınırlanması elektrik arzında sorunları beraberinde getirmeye başladı.

         Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından dün yapılan açıklamada, mesken ve ticarethane harici kullanıcılara kısıntı uygulanacağı belirtildi.

        Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

        “Ağrı ili Gürbulak giriş noktasından Ülkemize gelen doğalgaz iletim hattının İran tarafında kalan arızasından dolayı, Doğalgaz Kombine Çevrim Santrallerine gaz kısıntısı uygulanacağından, elektrik arz talep dengesinin sağlanması maksadıyla gerek iletim sistemine, gerek ise dağıtım sistemine bağlı mesken ve ticarethane harici kullanıcılara program dahilinde kısıntı uygulanacaktır. Hangi kullanıcılara kısıntı uygulanacağı ve kısıntı miktarı ile ilgili, Dağıtım Şirketleri ve Teşekkülümüz tarafından bilgilendirme yapılacaktır.” Uzmanlar, gün içi elektrik kesintileri ve dolayısıyla da doğalgaz kesintilerinin konutlarda önümüzdeki günlerde artabileceği uyarısında bulundu.

         OSB’LERDE 72 SAATLİK ELEKTRİK KESİNTİSİ
         Son dönemde elektrik üretiminde payı yaklaşık yüzde 40’a ulaşan çevrim santrallerinde gazın sınırlanması üzerine organize sanayi bölgelerinde yaygın olarak elektrik kesintileri devreye alınmaya başladı.

         TEİAŞ sanayi kuruluşlarına tebligat yaptı

          "ÖNEMLİ VE ÇOK ACİL DUYURU

            DEĞERLİ SANAYİCİLERİMİZ;

          TEİAŞ Yük Tevzi Merkezinden yapılan bildirim neticesinde, Doğalgaz Kombine Çevrim Santrallerine gaz kısıtlaması uygulanacağından, elektrik arz talep dengesinin sağlanması maksadıyla; 25-26-28 Ocak 2022 (Salı-Çarşamba-Cuma) tarihlerinde tüm gün (00:00-23:59) elektrik kısıntısı yapılacaktır.

         Bölgemizde yer alan abonelerin aydınlatma ve güvenlik ile ilgili zaruri elektrik tüketimi haricinde diğer faaliyetler için hiç bir şekilde enerji kullanımı olmaması gerekmektedir.

         Enerji Bakanlığınca OSB'mize cezai yaptırım uygulanabilecektir       

         Enerji kısıtlamasına uyulmaması halinde, sınırın geçildiği andan itibaren TEİAŞ tüm OSB'nin enerjisini kesecek olup ayrıca Enerji Bakanlığınca OSB'mize cezai yaptırım uygulanabilecektir. Bu durumda ceza kısıtlamayı aşan ilgili firmalara yansıtılacaktır.

        Durumda yaşanacak herhangi bir değişiklik olursa firmalarımıza bildirim yapılacaktır.

        İlgili tarihlerde kısıtlamaya uyulmasını ve gerekli tedbirlerin alınmasını önemle rica ederiz.

        SANAYCİLER ŞOKTA!

        TEİAŞ tarafından yapılan tebliğ sonrası onlarca fabrika sahibi adeta şoka uğradı. Ellerinde ki siparişleri yetiştirmek zorunda olan sanayiciler, günün de teslim edemedikleri siparişler nedeniyle de ceza ödemek durumunda kalacaklarını belirttiler.

        İŞÇİLERE MECBURİ İZİN Mİ VERECEKLER?

        Sanayiciler ayrıca 25-26-28 Ocak tarihlerinde fabrikaların çalışmayacak olması sebebiyle binlerce işçiye de mecburi izin vermek zorunda kalacaklar. 3 günlük kontak kapatmanın sonucu olarak Bolu Sanayicisinin milyonlarca lira zarara uğratacağı ifade ediliyor.

   

  • Helal24 Ocak 2022 . 22:08

   Helal olsun Eski Bolulu . Çok doğru özetlemişsiniz.
  • Kral24 Ocak 2022 . 02:17

   Bu iran kadar şeref yoksunu bir devlet var mı? Saygısız herifler uysanıza anlaşmalara.
  • Bolulu23 Ocak 2022 . 14:38

   Avrupa bizi kıskanıyor.
  • Eski Bolulu23 Ocak 2022 . 12:50

   Doğalgaz kaynağı olmadığı halde elektrik üretimini dışa bağımlı doğalgaz termik çevrim santrallerine yıkan mesut yılmaz başta olmak üzere bu b*ktan durumu devam ettiren herkesin allah bin türlü cezasını versin.
  • Aladağ 23 Ocak 2022 . 10:28

   Bizim hükümet etine butuna bakmadan Rus ayısıyla Ukraynada dans etmeye kalkıştı. Ukraynaya drone göndermeler filan. Rusya boş durur mu, hiç beklenmedik yerden iran üzerinden vurdu. Ülkemizi yönetenler maalesef ülkemizin kapasiteyle orantısız bir güç gösterisi sevdasına kapıldı. Bunun bedelini de biz sıradan vatandaşlar defaatle ödüyoruz.
  • Taşçı23 Ocak 2022 . 09:47

   Resmen 1970 li yılları yaşıyoruz. Her gün 4 saat elektrik kesilirdi GİMA ya yağ ampül gibi şeyler için kuyruğa girerdik. Allah sonumuzu hayırlı etsin.
  • Bolulu22 Ocak 2022 . 21:06

   Kar yağışı - belediyenin yaptığı zamlar hakkında vakit kaybetmeden açıklama yapan siyasi parti temsilcilerinden benzin, doğalgaz, elektrik, gıda vb zamlar ve mevcut enerji kesintileri ile ilgili de bir açıklama bekliyoruz
  • Doğa22 Ocak 2022 . 19:47

   Kışın ortasında doğalgaz kesintisine de gidilirse şaşmam valla...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak