BolununSesi, Bolu'nun Gerçek Sesi !

Pierre Maudet....

Pierre Maudet....
  23 Ocak 2022

  Pierre Maudet.... Size daha önce de bahsetmiştim. Kırk dört ...

         Pierre Maudet....

         Size daha önce de bahsetmiştim. Kırk dört yaşında, Cenevre’de emniyetten sorumlu bir politikacıydı...

        Genç, yakışıklı, donanımlı, sosyal ve liberalist...

        Bu heyecanlı siyasetçi Abu-Dhabi’den gelen bir iş adamı ile Cenevre’de yakından ilgileniyor. İş adamına arsa alma talepleri konusunda yol gösteriyor ev sahipliği yapıyor. Arap iş adamı bu ilgiyi karşılıksız bırakmıyor ve Maudet’yi Formule 1 Abu Dhabi için ailesi ile birlikte ülkesine davet ediyor. Bu enteresan ve çekici davete 2015 yılında eşi ve üç çocuğu ile birlikte business class‘ta uçarak giden siyasetçi başına geleceklerden habersiz Arap iş adamının ikramı beş yıldızlı bir tatil yapıyor.  

         Cenevre’ye döndüğünde hakkında soruşturma açılıyor... Bütün detayları ile seyahati inceleniyor. Uçak biletleri, Formule1 biletleri, otel konaklama ücretleri, yemek masrafları ve alışverişleri.... Sorgu, mahkeme, yargı derken Devletin kasasından, hazineden beş kuruş para harcamadığı ve bütün masrafların sponsor ev sahibi ile kendi cebinden ödendiği konusunda herşey netlik kazanıyor. Ve fakat bu Pierre Maudet’nin siyasi hayatına devam edebileceği anlamına gelmiyor. Devletteki görevine anında son verildiği gibi, halkın güvenini kaybetme sebebinden dolayı da siyaset hayatı bitiyor. Güler yüzlü, sempatik, dinamik, genç Pierre İsviçre tarihinin tozlu sayfalarında bu şekilde anılacak olmayı ne kadar hak ediyor düşündürücü... Mahkemelerde aklanmasına rağmen, halka karşı ayıp ettiği kanaati, ülkeler arasında ki bakış açılarının ve zihniyet farklarının ya da diyelim değer yargılarının farklılıklarını ortaya koyuyor..

          Burası İsviçre... ‘Vazifeyi ihmale uğratan merhamet, vatana ihanettir’ sözünün çatır çatır uygulandığı dünyanın en zengin ülkelerinden biri... İsviçre’yi İsviçre yapan, ne hani o son günlerde  yerel gündemimizden düşmeyen Davos‘tur..., Ne de Alp dağlarıdır... İsviçre’yi İsviçre yapan Cenevre’de doğmuş, büyümüş okumuş kendi evladı Pierre Maudet’ye uygulanan hukuk kuralları ve ADALET’tir..... Değer yargılarının birinci sırasında her zaman ADALET vardır.  

        Beni İsviçre’de en çok şaşırtan bu Pierre’in mahkemeye giden süreci ve sonucudur. Benim aksime İsviçreliler bu durumu çok olağan buldular...

        Yine beni şaşırtan, ama İsviçreliler için sıradan olan bir olayı daha paylaşmazsam olmaz... Şehrin (Cenevre) elektrik sistemleri için bir çalışma yapılıyor. Yer altına boru döşenip içinden kablolar geçirilecek, ekibe talimatlar veriliyor; ‘mümkün olduğunca ağaçlardan uzak durun‘ diye.. Mühendislik ekibi  sabah çalışmaya başlıyor; fakat bir ağacın kökü o kadar uzamış ki çalışmanın yapıldığı yerde ortaya çıkıyor ve yanlışlıkla küçük bir darbe alıyor.. Bütün çalışma anında durduruluyor, ağaca darbeyi atan işçi dikkatsizliğinden dolayı azarlanıyor, herşey olduğu yerde bırakılıp Çevre Koruma ekibinin gelmesi ve ağacın kökündeki yarayı sarması bekleniyor. Yaranın iyileşme süreci kadar işe ara veriliyor. O bölge koruma altına alınıyor ve işe ağacın kökü iyileştikten, yani bir iki hafta kadar sonra devam ediliyor.  

         Ülkemde yaşanılan olayları görünce bazen ‘Allahım sen benim aklıma mukayyet ol‘ diye dua ediyorum. Ama hiç kıyaslamıyorum çünkü kıyas, insanların akıllarının çalışma şeklinin en basit formlarından bir tanesidir. Benzetme esasına dayalı bir şekilde algılama işlemidir. Yani bilinenden hareket ile bilinmeyen hakkında insanları bir sonuca götürmektir.  

        İsviçre’de incinen ağaç iyileşti...

       Pierre Maudet’i çok seven ve destekleyenler sokaklarda yürüyüş ve eylem yapmalarına rağmen, genç siyasetçiyi görevine döndürmeyi başaramadılar.

        Ahlak kurallarına bu kadar biat eden bir ülkeden insanlık adına çok dersler alınır. Ama biz ders almayı değil, ders vermeyi severiz. Mesela ben hiç masaya yumruk atan bir İsviçreli siyasetçi görmedim, ya da dil kesen... Ekolüz biz ekol... Sevgiyle...

         Filiz Sarıkaya Yılmaz

  • Şerafettin TEKİN26 Ocak 2022 . 12:04

   Çalışanların çoğu-%60'ı askari ücrete çalışıyor bu ülkede. Yani yoksul. Dolar 1400, benzin-mazot 1500, kredi faizleri %30, enflasyon %100 olmuş. 10 Milyon ortadoğulusu cabası. Bu dünyadan habersiz DEDE gibilere, Ahaber izlettirip izlettirip sokağa salıyolar-kafalar ayna. Zannediyolar ki biz o kadar çoğuz ki bizi altedemezler. Hic dert etmeyiniz dostlar. Az kaldı, o mazlum, sömürülen ve gırtlağına kadar borçlandırılan sessiz çoğunluk size yakında sandıkta ce
  • Emeklisiniz25 Ocak 2022 . 23:17

   Yazıyor, işte aranda, sen onun yanlış düşündüğü anlatmak yerine bilinçsiz hedef alarak, tam karşına alıyorsun. Gaz fiyatı yükselmiş; ama gazla çalışanlar azalmamış, boşa kükreyiş, boşa söyleniş, boşa yükleniş. Ya sabır.
  • Emeklisiniz25 Ocak 2022 . 23:11

   Doğruyu, bu kadar kişinin okuduğu yerde küfürle savunamazsınız.. Herkesin kendine göre bir hassasiyeti vardır. Hakaret edemezsiniz, aşağılayamasınız. Bu da buraya not olsun.
  • Aladağ 25 Ocak 2022 . 15:40

   Ah dede ah, bizim anamız babamız yetmiş yaşına geldi hala köyde bağ yapar, koyun bakar, inek bakarlar. İşinde gücünde insanlar, gocunmazlar işten. Namazlarını da kılarlar, ama bir kere bile senin dediğin partilere oy vermediler. Ezbere konuşuyorsun, senin karşındaki sabit fikirlerden hiç bir farkın yok. Heykel diyorsun, git okulları bir ziyaret et bak bakalım okulların içinde ne heykeli var. Türk büyükleri adı altında bir sürü heykel var. Bu heykelleri bil bakalı
  • dede25 Ocak 2022 . 10:53

   çapulcu ana bizde kutsaldır..senin anana laf etmeyeceğim...o anadır kıymettir...değerdir...benim anama gelince zamanın en pahalı yatı denizlerde yüzerken rakı leblebi muhabbetleri yapılırken...benim anam silvanın başnıq köyünde çocuklarına darı ekmeği yapıyor karınlarını su katılmış yumurta pişirerek doyuruyordu...biz bu topraklarda bin yıllardır varız çanakkaleden orta asyaya...anamın kocasının oğlunun şahsına selamı! var çapulcu
  • Emeklisiniz25 Ocak 2022 . 00:32

   Evidende 2 buzdolabı, 3tv olanlar bizden değildir. Olsa olsa onlar; bol kepçeden yiyenlerdir.
  • Çapulcu25 Ocak 2022 . 00:21

   Dede, sen şu adını soyadını açıkça yazda görelim ecdadını..Atatürk ‘e klavye başında iyi döktürmüşsün. Atatürk olmasaydı senin ananın üzerinden kimler geçerdi bilinmez ama senin gibileri kimlik sahibi yapması hata olmuş. Türk düşmanı sen ve yandaşlar bir gün Allah katında vatan hainliğinden acı çekeceksiniz .
  • Bolulu 24 Ocak 2022 . 23:50

   Dede efendi, senin varlık anlayışın buzdolabı, araba, televizyon , cep telefonu olduğu İçin MAL olmuşsun ..Sen beton gibisindir ne söylesek işlemez beynine . Ama aferin gazeteye tıklayıp okumayı becermişsin diyeceğim ama olmasaydın da olurdu yani.
  • Emeklisiniz24 Ocak 2022 . 23:39

   Ezberlemişler o büyük adamdı, bu büyük adamdı. Milli ve manevi değerlerini böyle erittiler. "iş bilerek" Şimdi iş bilmeyenlerin, us ile bildirdiklerine veryansın ediyorlar. Daha fazla ileri gitmesinler, yazalım da.
  • Emeklisiniz24 Ocak 2022 . 23:34

   "Türküm, doğruyum, çalışkanım. Yasam, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu,milletimi özümden çok sevmektir." Ne deseydil yıllarca, örnek olarak; bir öneri sunsanız da bilinçlensek. Bakmayın bunların Türk düşmanlıklarına, bizim milliyetçiliğimiz bunlara rağren insanlığa.
  • Geredeli24 Ocak 2022 . 23:05

   İbrahim Yaman, senin Hz Ömer ve din üzerinden yaptığın güzellemele Hz.Ömer çağında kaldı. Dindar nesil yetişecek derken ahlaksız toplum olduk. Sen bu gece uyurken bi düşün bakam ne kadar ahlaklısın???
  • Yaman İbrahim24 Ocak 2022 . 20:55

   Hz ömer de devlet için çalışırken devletin kandilini,kendi özel işindede kendi cebinden aldığı kandili kullanırdı.Birisi isviçreden ithal kanunlarla tarumar edilen bu ahlak ve adalet timsali ceddimize ve bize 1980 li yıllara kadar bağımlı,alkolik,boşanmış,topluma zararlı bireylerin çocuklarının para ile alınıp satıldığı isviçre üzerinden dürüstlük ve adalet konusunda güzelleme yapmasın.
  • dede24 Ocak 2022 . 20:19

   sorumlu arıyorsanız 80 yıl her gün andımız söyletenlerde,100 yıl dağa taşa uzaydan görünen heykel resim yapmakla gurur duyanlara, 80 sene elimizde alman mavizeri ile bizi avutanlarda, gezinin çapulcularında, 15 temmuzun khplerinde, özala atılan iftiraların güncel versiyonu sahiplerinde, süreklü topluma kaos pompalayanlarda, olmadı kendimizde kendinizde.arayalım.. her evde 2buzdolabı 3 tv kapıda adam başı araba eee varlıklı olmak saltanat bu bedeli olacak..(%5 GARİBAN
  • Aladağ 24 Ocak 2022 . 19:24

   Ah dede ah, ülkenin açlıkla imtihanına az kaldı. Tüp kuyruğu diye milleti uyutanlar insanları karda kışta ekmek kuyruğuna mahkum ettiler. İnsanlarımız umutsuz, mutsuz, doğru düzgün beslenemiyor. Çocuklarımız düzgün beslenememekten gelişme geriliği yaşıyor. Ülkenin çoğunluğu insan gibi yaşayamıyor, burda hala algı yapıyorsun. Daha da kötü günler gelecek bunun sorumlusu da senin gibiler ile sizin oy verdikleriniz.
  • EMEKLİ24 Ocak 2022 . 17:18

   SAYIN FİLİZ HANIM SİZ GÜZELLİKLERİ YAZMAYA DEVAM EDİN LÜTFEN SİZE KATILIYORUM GELİŞMİŞ ÜLKELERDE TABİKİ MEDENİYET VAR İNSANLAR HER ZAMAN KENDİLERİNİN BAZILARININ BEĞENMEDİĞİ DEVLETLERİ TARAFINDAN GÜVENDE OLDUĞUNU BİLİRLER KESİNLİKLE ANLAYAN ANLAR GÖRMEYEN BİLMEZ TELEVİZYONLARDA HERGÜN HABERLERDE İZLİYORUZ İNSAN VURMALAR ÇOCUK ÖLDÜRMELER DARP ETMELER İSTİSMAR EŞKİYALIK GELİR DAĞILIMINDA ADALETSİZLİK ŞEYTANLIK HIRSIZLIK ŞİDDET.. KEŞKE BİZDE
  • Emekli öğretmen24 Ocak 2022 . 14:29

   Filiz hanım, yazınızda ki iki güzel örnek herşeyi özetliyor aslında . Devletin kasasından para yememek nasıl bir eylemdir bilinmez buralarda . Her gün kadınların öldürüldüğü sokaklarda ağaçlar nasıl korunur bize çok yabancı. İnsanın içi ısınıyor ve diyor keşke biz de öyle olsak. Kılavuzu karga olanın başı boktan çıkar mı ah ah!!
  • dede24 Ocak 2022 . 14:07

   bana düzen adamı diyen cadde cnbazı!!!...Bu ülke ve halkı Bodrumda milyondolarlık villasından fakirlik edebityatı yapan sosyete solcusu çakma kemalist sözde aydındla temsil edilmez...Avrupanın medeniliği..maddı varlı gücü ile vardır...arka sokaklarına bakın sefalet kol geziyor..Ağaç kökü ile ahlak dersi verenlerin kedilerine köpeklerine sahip çıktıkları lakin ana babalarına sahip çıkmadıkları avrupa..
  • dede24 Ocak 2022 . 13:57

   Ne kurra, akil, aydın varmış da haberimiz yok. Hanımefendi avrupanın kirli geçmişini görmezden gelerek, sömürünün finans merkezine güzellemeler yapmış.Bu minval üzerinden de bu günkü ülke yönetimine veryansın etmiş. 1-2 diye fikir beyan edenler ve diğer arkadaşlar...o ülkede olsanız acınızdan ölseniz dönüp kimse yüzünüze bakmaz...Benim ülkem yöneticiyle insanıyla baş tacıdır. Bırakın rikârlığı...kim milyoner olur da ki gibi pert olur batı severler..
  • CADDE ESNAFI24 Ocak 2022 . 12:38

   Dede efendi, zamanın birinde, bilmem nerde somurulen insanların derdine düşeceğine, asıl memleketinde bugün sömürülen milyonların sözcüsü ol sen önce.. Neyin, kimin dili oldugunu hepimiz az-cok anlıyoruz.. Seni gidi düzenin adamı..
  • Seyfettin Tekçe24 Ocak 2022 . 11:50

   Filiz hanım, yazıdaki güzel örnekleri ilgi ile okudum. Umudum ülkemdede bunların olması. Sizi kutluyorum. Yazılarınızı bir kitapta toplama ız bekliyorum. İlk okuyucusu olacağım.
  • Ender Balcı 24 Ocak 2022 . 11:27

   Yazıyı okudum, sonra yorumları okudum. Ülke insanı ne okumak ne de okuduğunu anlamaktan çok çok uzak. Okuma üç aşamalı bir beyin faaliyetidir ; 1- Göz bakar beyin okur 2 -1 Beyin okuduğunu neyin anlatılmak istendiğini anlamlandırır 3 - Beyin anlamlandırılan metni düşünerek anlar. Ne yazık ki önyargı ve kabüllerin beynin asıl faaliyeti olan düşünme yetisinin kullanılmaması ve yoksunluğunda herhangi bir yazı içeriği ne olursa olsun birkaç kelime üzerinden sonuç ve çıkarımlarda bulunur, buna cahill
  • Emeklisiniz24 Ocak 2022 . 10:23

   Sayın Yazarımız, bu yazıyı Sezen Aksu'nun "Karşıyım" şarkısını dinleyerek yazmış olabilir. İsviçre'yi övdüğünü düşünmüyorum.
  • Aladağ 24 Ocak 2022 . 10:18

   Dede misin nesin bi sus, İsviçre ile ilgili gösterdiğin hassasiyeti güzel ülkemiz için göstersen. Bizdeki olumsuzlukları yazsan. Anca bik bik konuşuyon. Hayır İsviçre ne 1. Ne de 2. Dünya savaşına katılmış, ne de sömürgesi olmuştur. Bir İsveç bir isciçre diyorsun. Biri orta Avrupada diğeri kuzey Avrupada. Hangisinden bahsediyon belli değil. Taramalı tüfek gibi saydırmışsın. Kaldıki yazar bir siyasetçinin başına gelen bir şeyden bahsediyor, sen çıkmış İs
  • Dursun Öz24 Ocak 2022 . 10:10

   La dede, sen gonuyu annamamisin.. Burda bize siyaset, emperyalizm zirvalari dersi vereceğine, hanımefendinin neden bahsetmek istediğini anla.. bu ülke sizin gb komplo teorisyenleri yüzünden bı turlu kendine gelemiyor zaten..
  • Mehmet Gündoğdu 24 Ocak 2022 . 09:40

   Filiz Sarıkaya Yılmaz kızım, çok güzel örnekler vermişsin. Özellikle bizim ülkemizin bunlara çok ihtiyacı var. Umarım faydası olur. Ahlak ve hukuk kuralları ile insanların ve kurumların kendini bağıtlaması (bağlaması) önce bir terbiye, ardından eğitim meselesidir. Bu kuralların en çok çiğnendiği ülkeler, eğitimde geri kalmış veya bıraktırılmış ülkelerdir. Türkiye gibi, pakistan, Afganistan gibi.
  • dede24 Ocak 2022 . 03:17

   karışmasın diye isveçide isviçreyide araştırın derim ağaç köküne itina gösteren zenginliğin...sözüm ona insanlığın...temelinde olan zenginliğin kaynağı afrika köleleri insanları..yani mazlumların kan ve gözyaşı vardır...birisi ahlak mı dedi...
  • dede24 Ocak 2022 . 03:12

   gelelim mevzubahis isviçreye...küçük ama emperyalizmin güçlü ülkesi...masonizmin başkenti..yani emperyalizmin dünyayı yöneten başkenti gibi bir ülke..kapitalizmin merkezi zenginlerde olusan sion tarikatının tapınma! yeri..bugüç afrikadan zorla taşınan kölelerin kan ve alın teridir. altın ve gümüşün altında 70 milyon insanın cesedi vardır siyah afrika beyaz ticaret kitabını okusun ablamız.
  • dede24 Ocak 2022 . 02:57

   sömürgeci isviçreye güzellemeler..zannedersin insanlık, ahlak abidesi memleket..adı bile tarihte isveç sömürge imparatorluğu olarak geçer..bu gün bile sömürgeciliğe devam eden bu ülkeye güzellemeler...sami kanı filmini seyredin...kendi ülkesinde tarihinde yüzbinlerce muazzam hayatları olayları es geçip ağaç kökü güzellemesi ile avrupayı cilalayıp bu gün ülkeyi karalamak...yazı ola beri gele..

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak