BolununSesi, Bolu'nun Gerçek Sesi !

Uyuz hastalıklarında artış yaşanıyor

Uyuz hastalıklarında artış yaşanıyor
  26 Ocak 2022

  Uyuz hastalıklarında artış yaşanıyor Tüm Türkiye’de ve ilimizde pandemiyle ...

  Uyuz hastalıklarında artış yaşanıyorUyuz hastalıklarında artış yaşanıyor

         Uyuz hastalıklarında artış yaşanıyor       

         Tüm Türkiye’de ve ilimizde pandemiyle birlikte uyuz vakalarında ciddi artış yaşanıyor. Hastanelere şiddetli kaşıntı, deride kızarıklık gibi nedenlerle başvuran kişi sayısı her geçen gün artıyor. Özel Çağsu Hastanesi Cildiye Uzmanı Prof. Dr. Ali Haydar Parlak uyuz hastalığı konusunda bilinmesi gerekenler hakkında Gazetemize açıklamalarda bulundu.  

          Uyuz hastalığı son derece kaşıntılı paraziter deri hastalığıdır. Halk arasında ''Gidişik'' olarak bilinmektedir.  

           Uyuz tüm dünyada yaygın olarak görülür. Epidemiyolojik verilerin yetersizliğine rağmen son yıllarda birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de görülme sıklığının artmış olduğu düşünülmektedir.  

           Uyuza gözle görülmeyecek kadar küçük böcekler neden olur.      “Sarcoptes scabiei var. hominis” adı verilen bu böcekler yalnızca insanda yaşarlar. Gözle görülemeyen uyuz böcekleri ancak mikroskopla veya dermatoskop ile görülebilirler. Uyuz böcekleri insan derisinin üst tabakasında tüneller açarak ilerler, yuva yaparlar ve yumurtlayarak ürerler.  

         Uyuz tanısının geciktiği ya da etkin ve yeterli tedavinin verilemediği durumlarda özellikle toplu yaşanılan yerlerde salgınlara neden olabilmektedir.  

         Ailede veya arkadaşlarında birden çok kişide kaşıntının olması, kaşıntının özellikleri ve deri lezyonları ile kolayca tanı konabilen uyuz hastalığı özellikle bağışıklığı baskılanmış kişilerde yanlış tedavi görenlerde yada ek sistemik hastalığı olan erişkinlerde ve çocuklarda farklı klinik tabloları taklit edebilmektedir.  

         Uyuzun en önemli belirtisi deride kaşıntıdır fakat genellikle uyuz bulaştıktan hemen sonra ortaya çıkmaz.  Hastalarda kaşıntı şikayetinin ortaya çıkması genellikle parazit bulaştıktan yaklaşık bir ay sonra başlar.  Hastalık belirtilerinin başlamadığı bu dönemlerde bile kişi uyuzu başkalarına bulaştırabilir. Tüm aile bireylerinde kaşıntının aynı zamanda başlamaması hastaların uyuz tanısını kabul etmesini güçleştirmektedir.  Hastalığın tanısı geciktikçe kaşımaya ikincil bakteriyel enfeksiyonlar ve egzama benzeri belirtiler giderek ön plana çıkar.  

          Uyuzun kaynağı uyuz hastalarıdır

          İnsandan insana bulaşır hayvan uyuzunun insana bulaşması oldukça nadirdir. Uzun süreli yakın temas, aynı yatakta yatmak ve giysilerin, çamaşırların veya eşyaların ortak kullanılması uyuz parazitinin insandan insana bulaşmasına yol açar. Uyuzlu bir kimse aile bireylerine hastalığı çok kolaylıkla bulaştırabilir. Kucağa alınıp sevildiklerinden dolayı uyuz küçük bebeklere ve çocuklara daha kolay bulaşır.  Yakın temasın bulunduğu kalabalık ortamlarda, yurtlarda ve bakımevlerinde uyuz salgına neden olabilir.  

          Uyuzun belirtileri nelerdir? 

          Uyuzun en önemli belirtisi kaşıntıdır.  Kaşıntı oldukça şiddetlidir ve geceleri artar. Genellikle ailede birden çok kişide veya  arkadaşlarda da benzer şekilde kaşıntı bulunabilir.  

         Kaşıntı, özellikle el parmak araları, kolların iç yüzleri, dirsekler, koltuk altları, karın çevresi, kalça ve  kasıklar gibi bölgelerde gözlenir. Kadınlarda meme çevresinin tutulması erkeklerde ise genital bölgenin tutulması oldukça karakteristiktir.  

        Uyuz, bebeklerde ve bağışıklık sistemi zayıf olan kimselerde normalde tutmadığı saçlı deri, avuç içleri, ayak tabanı gibi alanları tutabilmektedir.  

         Kaşınan yerlerde kaşıntı izleri ve böceğin kazdığı tünellere ait belirtiler görülebilir. Hastaların parmak arasında dalgalı kirli bir çizgi halinde görülen tüneller en karakteristik cilt belirtileridir. Bu tünellerin ucunda küçük kabarcıklar görülebilir. Kaşıma nedeniyle  deride bakteriyel enfeksiyonlar, kabuklu yaralar, içi su dolu kabarcıklar veya egzama gelişebilir. 

         Bağışıklığı baskılanmış kişilerde, yanlış tanı nedeniyle başka tedaviler kulanmış kişilerde uyuzun tipik klinik belirtileri görülemeyebilir veya başka hastalıkları taklit eden kinik bulgular görülebilir.  

         Uyuz hastalığının tanısı nasıl konulur? 

          Hekimler tarafından uyuz tanısı klinik belirtilere ve hastaların anlattıkları hikayeye dayanılarak konulur.  Hastada kaşıntının özellikle geceleri artması, ailede birden çok kişide kaşıntının olması, uyuzlu kişi ile yakın temas hikayesinin bulunması önemli ipuçlarıdır.  

         Lezyonların karakteristik dağılımı, tünel ve veziküllerin saptanması tanı koymak için önemli bulgulardır.   

         Tipik deri lezyonlarından alınacak kazıntı örneğinin mikroskopta bakılması ile uyuz parazitini tespit etmek mümkündür. Ayrıca, deneyimli dermatologlar dermatoskop ile muayene ederek uyuz böceğini görebilirler.     

         Uyuz hastalığı nasıl  tedavi edilir? 

         Uyuz tedavisi mümkün bir hastalıktır. Tedavinin başarılı olabilmesi için hekimin koyduğu tanıya inanmak ve verilen tedavinin doğru ve titiz bir şekilde uygulanması gerekir.  

         Ülkemizde uyuz tedavisinde deriye sürülerek böcekleri öldüren ilaçlar kullanılmaktadır. İlaçların özellikle kaşınan alanlar olmak üzere (baş ve yüz dışında) tüm vücuda tarif edildiği şekilde ve önerilen aralıklar ile sürülmesi ve tedavi süresi içinde bölgenin ilaçsız kalmaması tedavinin başarısında son derece önemlidir.   

         Uyuz tedavisinin başarılı olabilmesi için uyuz hastası ile birlikte özellikle beraber yaşadığı ve uzun süreli yakın teması olan kişiler de hastalık belirtileri olup olmamasına bakılmaksızın tedavi edilmelidir. Tüm aile bireylerine aynı anda tedavi uygulanmadığı takdirde hastalık kişiden kişiye bulaşmaya devam edecektir. Uyuz belirtilerinin bulaştıktan hemen sonra başlamayacağı unutulmamalıdır. 

         İlaçların yanlış sürülmesi ve yetersiz sürülmesi tedavinin başarısız olmasına neden olmaktadır.  

         Uyuz ilaçlarını doğru şekilde uygulan kişilerde kaşıntının tedaviden sonra devam etmesi hastalık ile karıştırılmamalıdır. Başarılı tedavilerden sonra kaşıntı bir ay daha devam edebileceği unutulmamalıdır. Uyuz ilaçlarının gereksiz yere fazla sürülmesi deride tahrişe ve kaşıntının devam etmesine neden olabilmektedir.  

         Uyuz hastalığında koruyucu önlemler nelerdir? 

         Hastaların doğru bir hikaye vermeleri,  uyuz tansına inanmaları, erken dönemde doktora başvurmaları, erken tanı konulması ve tedavinin doğru şekilde  uygulanması hastalığın yayılmasının önlenmesinde önemli faktörlerdir.  

         Kaşıntı nedeniyle başvuran hastaların uyuz tanısını kabul etmek istememesi, uyuz olduğunu söylemeyen arkadaşlar ve akrabalar ve uyuz bulaştığı halde kaşıntısı olmayan aile bireylerinin  uyuz tedavisinin başarısız olmasında ve diğer kişilere bulaşmasında önemli rolleri vardır. 

         Hastalığın önlenmesi ve kontrolü için uyuz olan kişi ile birlikte yaşayan kişilerin de aynı zamanda tedaviye alınması son derece önemlidir. Özellikle aile bireylerinin kaşıntısının olup olmamasına bakılmaksızın mutlaka birlikte tedavi olması gerekir.  

         Uyuz hastası ve evde beraber yaşadığı kişiler tarafından kullanılan giysiler, yatak örtüleri, çarşaflar ve havlular yüksek  ısıda yıkanmalı ve ütülenmelidir. Yıkanamayacak eşyaların bir poşet içerisinde ortalama 7 gün ağzı bağlı şekilde  saklanması gerekir. Ayrıca mobilyalar ve zemin elektrik süpürgesi ile temizlenmelidir. 

  • Mengenli27 Ocak 2022 . 10:41

   çekemediklerinden uyuz oluyorlardır hocaaammm
  • neco26 Ocak 2022 . 21:02

   Hocam insanlar herseye cok zam geliyor buna yetismenin imkanida yok o yuzdende Uyuz olabilirlermi …?

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak