BolununSesi, Bolu'nun Gerçek Sesi !

Varroa zararlısına karşı binlerce kovana ilaçlama yapıldı

Varroa zararlısına karşı binlerce kovana ilaçlama yapıldı
  28 Ocak 2022

  Varroa zararlısına karşı binlerce kovana ilaçlama yapıldı Bolu İli ...

        Varroa zararlısına karşı binlerce kovana ilaçlama yapıldı

         Bolu İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Ünalan, binlerce kovanda varroa zararlısına karşı ilaçlama yapıldığını belirterek; “Uzman ekibimiz kendi imkanlarıyla arılıklara giderek ilaçlama yapıyor. Varroa zararlısı ile ile mücadelemizi önümüzdeki senelerde de devam ettirmeyi düşünüyoruz” dedi.

           Bolu İli Arı Yetiştiricileri Birliği’nin çalışmaları doğrultusunda açıklamada bulunan Ünalan; "Aralık ayında aldığımız yönetim kurulu kararı ile ilaçlama ekibi oluşturularak, Bolu İl geneli 5.000 arı kolonisi ilaçlanmıştır. Arıcılarımızın ve arılarımızın baş belası olarak nitelendirdiğimiz ve arılara en fazla zararı veren varroa zararlısı, arıların hemolenfi (kanı) ile beslenen ve larva döneminde yavru gözüne girip arının hasarlı doğmasına, doğduktan sonra da ergin arılar üzerinde tutunarak yaralar açan ve koloni kayıplarına sebep olduğu için ilaçlamanın hafife alınmaması gerektiğine inandığımız ve arılarda yavrusuz dönemde yapılabilecek en uygun ilaçlamalardan birisi olan oksalik asit buharlaştırma yöntemi ile talepte bulunan arıcılarımızın arılıklarına gidilerek, özel ekipmanları bulunan ilaçlama ekibimiz gerekli ilaçlamayı 28 Aralık 2021 / 17 Ocak 2022 tarihleri arasında gerçekleştirmiştir” diye konuştu.

         “Her koşulda elimizden ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz”

          Ünalan; “Bu ilaçlamayı uygun ekipman olmadan her arıcımızın yapması mümkün değil, o yüzden burada biz devreye giriyoruz ve talepte bulunması halinde uzman ekibimiz kendi imkanlarıyla arılığına giderek ilaçlamayı gerçekleştiriyor. Bu sene ikincisini yaptığımız ilaçlamayı önümüzdeki senelerde de devam ettirmeyi düşünüyoruz. Tecrübeli personelimiz ve ekipmanlarımız ile arıcılarımıza her koşulda hizmet etmek için elimizden ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak