BolununSesi, Bolu'nun Gerçek Sesi !

İzzet Babamıza şükranlarımızı sunuyoruz

İzzet Babamıza şükranlarımızı sunuyoruz
  11 Mayıs 2022

  İzzet Babamıza şükranlarımızı sunuyoruz Bolumuzun Babası, İzzet Baysal Vakfı ...

  İzzet Babamıza şükranlarımızı sunuyoruzİzzet Babamıza şükranlarımızı sunuyoruzİzzet Babamıza şükranlarımızı sunuyoruzİzzet Babamıza şükranlarımızı sunuyoruz

        İzzet Babamıza şükranlarımızı sunuyoruz        

         Bolumuzun Babası, İzzet Baysal Vakfı ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin Kurucusu, Büyük Hayırsever merhum İzzet Baysal için Bolu Valiliği, Bolu Belediye Başkanlığı, AİBÜ ve Bolu Kent Konseyi tarafından düzenlenen geleneksel 33’üncü İzzet Baysal Şükran Günleri coşkuyla kutlandı. Koronavirüs salgını nedeniyle 2 yıldır dar kapsamlı gerçekleştirilen İzzet Baysal Şükran Günleri etkinliklerinin ilk gününde düzenlenen programda konuşan İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, bu yıl düzenlenen etkinliklerin geçmişte düzenlenen etkinliklerden daha zengin bir yapıya sahip olduğuna dikkat çekti.

        Her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında Bolu’nun babası, büyük hayırsever merhum İzzet Baysal’a şükranlarımızı sunmak için gerçekleştirilen ve 2 yıldır koronavirüs salgını nedeniyle buruk bir şekilde kutlanan İzzet Baysal Şükran Günlerinin 33’üncüsü coşkulu bir şekilde kutlanmaya başladı. Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin katkılarıyla Bolu Kent Konseyi tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında ilk gün olarak Bolu halkı adına Kent Konseyi Başkanı Refik Özçelik, Atatürk Anıtına çelenk koydu. Çelenk sunumunun ardından ise saygı yürüyüşü yapıldı ve program İzzet Baysal heykeli önündedevam etti.

         Programda ilk olarak Bolu Valisi Ahmet Ümit, Belediye Başkanı Tanju Özcan ve BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı İzzet Baysal Heykeline çelenk koydu.  Törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Törene Bolu Valisi Ahmet Ümit, Ak Parti Bolu Milletvekili Arzu Aysın, BOluBelediye Başkanı Tanju Özcan, protokol, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

       “BU GÜN SENİN DE YANIMDA OLMANI İSTERDİM SEVGİLİ AMCA”

        Düzenlenen programda İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal, amcasına yazdığı mektupta şu ifadelere yer verdi;

        “SEVGİLİ Amca;

         Pandemi nedeniyle karamsarlık içinde yazdığım geçen seneki mektubum üzerine bu seneki mektubumu merakla beklediğini biliyorum. Geçen sene Covit Salgını nedeniyle yapılamayan sana Şükran Günlerinin programını Bolu Kent Konseyi Başkanlığından Yakacık’ta iken aldım. Öğle zengin bir program hazırlanmış ki sevgili amca, yaşayıp görmeni isterdim. İşte, seni, Sevgili Amcam, bir kere daha heykelinin önünde rahmet ve minnetle anıyor, sana Bolulu evlatların olarak sevgi ve şükranlarımızı sunuyoruz. Ayrıca 4. güne, 14 Mayıs Cumartesi gününe Mengen İzzet Baysal Kampüsünün Devir-Teslim töreni konulmuş. Bu senin özel günün sevgili Amca. Amaçlarından biri daha yerine getirilmiş oluyor. Rektör Alişarlı’ya, Mengen Belediye Başkanı Turan Bulat'a, 13 dönüm arsayı bu maksada tahsis eden Konak Köyü İhtiyar Heyetine ve gereken istimlakları yaparak 4 km’lik asfalt yolu hazırlayan Belediye başkanı Turan Bulut’a teşekkür ediyorum. Mengen Kampüsünü zamanında bitirmiş olmaktan İzzet Baysal Vakfı üyelerin olarak çok mutluyuz. Bize vermiş olduğun ciddi bir görevi bitirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Esasen Mengen inşaatı devam ederken Hukuk Fakültesi inşaatına da neredeyse aynı zaman diliminde başlatmam hatalı olmuştu. Zira her iki inşaatı birden sürdürmek ilave öz varlığımızdan harcama gerektiriyordu. Diğer üyelerin karşı çıkmasına rağmen ben senin vasiyetindir diye hemen başlatmayı uygun gördüm. Böyle olunca da üç senede biten bu iki inşaat ilave öz varlığımızdan 15 milyon harcama gerektirdi. Gene böyle olsa da, senin bana hayatında gösterdiğin güvenden cesaret alarak, inanıyorum ki: o da üç sene gibi bir sürede Bolu’ya 56 milyon değerinde iki büyük eser kazandırmış olmanın memnuniyetini sende duymuş olacaksın. Ve sanırım ki, inşaatların her sene artan fiyatları karşısında, sayıları halen bunlarla 146'yı bulan eğitim ve sağlık tesisleri içinde bunlar en maliyetli olanlar olarak yer alacaktır. Ama emin ol ki sevgili amca, bundan sonra sonsuza kadar devam edecek hayırlarının hiç birisine de İlave Mal Varlığımıza dokunulmayacak ve hayırların bıraktığın gelirlerin sınırları içinde kalacaktır.

        ÜZÜCÜ VE MUTLU HABERLERİM VAR

        Bizlerden beklediğin haberlere gelince, evvelki sene kaybettiğimiz değerli yeğenin Mükerrem Erdinç’in yerine yeni üyemiz İnşaat Mühendisi Attila Uçar oy birliği ile yeni üyemiz oldu. Tüm Vakfının üyeleri Vakıf senedinde öngördüğün hedeflere kilitlenmiş olarak birlik ve beraberlik içinde sonsuza kadar hayırlarına devam edeceğimize emin olabilirsin. Üniversite Fakülte ve Yüksekokullarını birincilikle kazanan öğrencilerin burslarına ve ayrıca Lise ve Üniversite birincilerine ödüllerimiz devam ediyor. Akademisyenler arasında çalışmalarına Uluslararası akredite dergilerde yayınlama başarısı gösterenlere parasal ödül veriyoruz. Memnuniyetle söylemeliyim ki bu araştırmaları yapıp ödül kazananların sayısı senede ortalama 60 civarından aşağıya düşmüyor. Bu sene iki büyük kayıp yaşadık: üyemiz değerli yeğenin Müzeyyen Gültopu’nu ve ablamın eşi İlhan Bağışgili kaybettik. Ablam Mebrure bu sene de Vakfa BİR Milyon daha bağışladı. Böylece şimdiye kadar yaptığı bağışları Üç milyonu buldu. Üyemiz Kazım OKSAY rahmetli oğlu Mustafa Serkan OKSAY adını yaşatmak üzere Vakfa 100.000 dolar bağışladı. O tarihteki TL olarak muhasebeleştirdik.

        Ben de senin izinden gidiyorum, sevgili Amca: ağabeyin rahmetli babam Mehmet Baysal’dan bana miras kalan meblağın son dilimiyle bu sene Bolu’ya bir Ana Okulu daha kazandırdım. İsmini de, Muharrem aylarında sana Aşure gönderdiği için ona mektupla teşekkürü unutmadığın eşimin ismini koydum: SOLMAZANA ANAOKULU.”

  VAKIF ÜYELERİ DE HAYIR DA YARIŞIYOR

        “Üyelerinden de senden ilham alanlar da az değil. Kemal Sert ve eşi Nurten hanım geçen sene İzzet Baysal Devlet Hastanesinin Yoğun Bakım Bölümünü eksiksiz yenilediler. Çok iyi tanıdığın üyen Fatih Yamaner ve eşi Deniz, İzzet Baysal Mahallesi’nin çok ihtiyaç duyduğu bir sağlık ünitesinin inşaatına başladı. 700 m2’lik bir alana Sağlık Müdürlüğüne hibe etmek üzere ATİPİ VE C TİPİ, iki bölümden oluşan 112 ACİL SAĞLIK İSTASYONU yapıyor. Senin vefatın yerine üye seçilen Orhan Uçar, üç sene kadar önce, çoğu akademisyenlerden oluşan yüzü aşkın üye ile BOLU PLATFORMU ismi altında bir hayır faaliyetine başladı. Amaçları Bolu tabiatının güzelliğini korumak ve Bolu’nun tarihini ve Kültürel yapısını muhafaza etmek ve korumak.  Üç senedir etkili çalışmalarını görmekle mutlu oluyorum. Üyelerinin birçoğu, Vakfın Sekreteri Mustafa Yaman’ın bulduğu birçok fakir öğrenciye, Vakfın verdiklerinden ayrı olarak burs veriyor. Bir öğrenciye veren de var, on öğrenciye veren de. Allah hepsinden razı olsun. Vakıf üyelerin artık bir aile gibiler. Hepsinin kendi işi olsa da Vakıf için fahri çalışıyorlar ve gördüğüm kadarı ile Vakfın işini kendi işlerinin önünde tutuyorlar. Özetle Vakıf için kendi yaşamlarından dahi veriyorlar, diyebilirim. Mektubuma son verirken 2022 senesinin bu 11 Mayıs gününde senin heykelinin önünde sana rahmet dileyen Bolulu evlalarından sana sonsuz sevgi, saygı ve şükranlar, sevgili Amcam”

        “BİZ BOLULULAR, “İZZET BABA”YA, “AHMET AMCA”YA SAHİP OLDUĞUMUZ İÇİN ŞANSLIYIZ”

        Ahmet Baysal’ın ardında açıklamalarda bulunan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan açıklamasında, “Sağlığında helal kazancını, maddi ve manevi tüm birikimini doğup büyüdüğü topraklara, Bolu’ya adamış, Türkiye’de eşi benzeri olmayan, değerli insan, büyük hayırsever İzzet Baysal; Bir toplumda herkesin gönlüne girebilmek hiçte kolay değildir. İşte siz, yaptığınız yatırımlarla Boluluların gönlüne “İzzet Baba” olarak girdiniz. Bolu bugün Türkiye’nin en yaşanılabilir, en güzel şehirlerinden bir tanesi ise, bu değerli şahsınızın ve kurucusu olduğunuz vakfın eğitimden sağlığa birçok alanda yaptığı yatırımlar, kazandırdığı büyük eserler sayesindedir. Öyle ki artık Bolu’da atılan her adım, eserlerinize çıkmaktadır. O nedenle biz Bolulular, “İzzet Baba”ya, “Ahmet Amca”ya sahip olduğumuz için gerçekten çok şanslıyız.  Bolu’nun seçilmiş Belediye Başkanı olarak her gittiğim yerde “İzzet Baysal şehri Bolu’ya hizmet ediyorum” demenin verdiği onur ve gururu her zaman yaşıyorum. Bu duyguyukelimelerle anlatmam mümkün değildir. Bu onur ve gururu şahsıma yaşattığınız için sizlere şükranlarımı sunuyorum. İzzet Baba; Bizler her ne kadar 11 Mayıs’ta size şükranlarımızı sunmak için bugünü düzenlesek de, biliyoruz ki asıl görevimiz “Bolulular bu vakıf sizindir, ona sahip çıkınız’ diyerek bizlere emanet ettiğiniz İzzet Baysal Vakfı’na sahip çıkmaktır. Emanetinize bugün olduğu gibi gelecekte de sahip çıkmaya devam edeceğimizden hiç şüpheniz olmasın.  Bu duygu ve düşüncelerle, ‘İzzet Baysal’ adını ve eserlerini gelecek nesillere taşıyacağımızın sözünü vererek, sizlere Bolu’ya kazandırdığınız sayısız eserler için bir kez daha şükran ve minnetlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

        “İZZET BAYSAL İSMİ VAKFETMENİN BOLU’DA SİMGESİ OLMUŞTUR”

        Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın ardından konuşan AK Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın, “Malum insan iki kapılı bir han olan dünya misafirhanesinden göç edip gittiğinde gök kubbede hoş bir seda bırakmak istiyorsa insanların fikirlerini düşüncelerini ve hayata bakış açılarını olumlu bir yönde etkileyebilecek iz bırakmalıdır. Karşılık beklemeden yapılan iyiliğin en güzel örneği bizim medeniyetimizin en önemli temel taşlarından olan vakıf müessesidir. İzzet Baysal ismi vakfetmenin Bolu’da simgesi olmuştur. Bugün yine ve yeniden tabiatın kalbi Bolu’nun bir ferdi olmanın mutluluğu yaşıyorum zira hem İzzet Baysal gibi tüm varlığını hayra vakfeden bir hayırseverin yetiştiği toprakların kızın olmanın hem de bu hayırseveri yıllardır unutmadan tam bir vefa örneği göstererek yaadeden ve şükreden hemşerilere sahip olmanın haklı gururunu da bir şeref nişanesi olarak taşıyorum. Elbette merhumu yalnızca  eserleriyle anmak ona haksızlık olur. Hani insanın lafsı onun suretini de gösterir derler ya işte İzzet Baysal bu manada düşünen okuyan güle gülen, gülmeyi bilen aynı zamanda işine saygısı olan insanlarında olması gerektiğini ifade eden ve en önemlisi dua etmenin sabrın ve direnmenin de anahtarı olduğunu söylerken gelecek nesillere hayatın sırlarını da veren ender şahsiyetlerden biri olması sebebiyle de bizler için kıymetlidir. İşte ben bu nedenlerle merhum İzzet Baysal’ı bir kez daha rahmetle ve minnetle yad ediyorum. İzzet baysal Şükran günlerimizin hayırlı olması diliyorum” dedi.

        “146 ESERİ İLE ADINI HER YERDE GÖRMEK MÜMKÜNDÜR”

          Son olarak açıklamalarda bulunan Bolu Valisi Ahmet Ümit, İlimizin ve ülkemizin ender vakıf insanlarından, rol modellerinden merhum İzzet Baysal’ı, hayırları ve eserleri ile bir kez daha hatırlamak ve yâd etmek için 33’üncüsü düzenlenen şükran günleri dolayısıyla bir araya gelmiş bulunmaktayız.  Bolu ili İzzet Baysal adı ile öyle özdeşleşmiş ki eğitim ve sağlık tesisleri, sosyal hizmet bursları, yardımları ve Üniversitenin tesis ve donanımları ile İlimizin her noktasında 35 yılda inşa edilen toplam 146 eseri ile adını her yerde görmek mümkündür. Vefatından sonra da İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Baysal Beyefendi ve Vakıf üyelerinin teslim aldıkları hizmet bayrağını aynı heyecanla taşımaları neticesinde ilimize yapılan bu değerli hizmetler artarak devam etmektedir.  Merhum İzzet Baysal eserleriyle Bolu halkının zihninde ve kalbinde yaşamaya devam etmektedir. O’nu gönül tahtına oturtan Bolu Halkı, eğitim ve sağlık başta olmak üzere ilimize kazandırdığı tesislerine bağışları ile katkıda bulunarak yatırımların gelişmesi için destek verip kadirşinaslıklarını sürdürmektedirler. Bugüne kadar da yaklaşık 300 vatandaşımız sağlık tesislerimizde kullanılmak üzere yaptıkları bağışlarla destekte bulunmuşlardır” dedi.

  • Metin1412 Mayıs 2022 . 01:38

   Allah İzzet Baysal ve Ailesinden razı olsun.Son dakika: Valimiz de hayırlısı olsun inşallah değişmiş.Yeni görevinde başarılar diliyorum.
  • EN SIRADAN KUTLAMALAR12 Mayıs 2022 . 00:12

   Bugüne kadar programlanmış en sıradan Şükran Günleri etkinlikleri maalesef. Önceki yılların kes, kopyala, yapıştırı bile olmuş diyemeyeceğim çünkü çok vasat. Etkinlikler akşamları salonlara sıkıştırılmış ve Bolu Halkı ne yazık ki yok. Park açılışına plotonik aşklarını getirenler, İzzet Baba için hiçbir şey yapmamışlar.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak