BolununSesi, Bolu'nun Gerçek Sesi !

Gıda gerçekleri ve Sağlık

Gıda gerçekleri ve Sağlık
  13 Mayıs 2022

  Gıda gerçekleri ve Sağlık Enflasyonu bahane eden yumurta satıcısı ...

        Gıda gerçekleri ve Sağlık

           Enflasyonu bahane eden yumurta satıcısı 1 koli yumurtanın fiyatına %100 zam yapmıştı. Artık daha fazla para kazanmasının zamanının geldiğini düşünüyordu. O sabah hüzünlü bir yüz ifadesiyle iş yerini açsa da aslında çok mutluydu. Zengin olamamasının nedenini hep dürüst olmasına bağlamıştı ama artık o güzel günler yakındaydı. Fakat yine de yaptığı zamdan dolayı üzgünmüş gibi yapmalıydı.
  Çok geçmeden her hafta 1 koli yumurta alan müşterisi yine iş yerine gelmişti, fakat yaşlı kadın fiyatı görünce gözlerine inanamadı. Sebebini sorunca da:
        -Toptancılar zam yaptı efendim. Malum enflasyon da var, biz de haliyle fiyatları arttırdık. Dedi.
          Yaşlı kadın bu duruma çok kızmıştı ve usulca koliyi tezgaha bıraktı. 
         -O zaman kalsın, ben yumurta yemeden de yaşarım. Yeter ki Arjantin bu zamdan etkilenmesin. Dedi. Satıcı onun bu hareketi karşısında büyük bir kahkaha atmak istese de üzgünmüş gibi davranmaya devam etti.

          Lakin kadının bu cümlesi nasıl olduysa ülkede viral oldu ve kimse o hafta yumurta almadı. Ertesi gün yumurta toptancıları hem zam yapmaya devam etti, hem de fiyatlar biraz daha artsın diyerek ürünlerin çoğunu soğuk hava depolarında stokladılar. 

          Takip eden günlerde durum değişmemişti, fiyatlar artıyor ama tüm Arjantin halkı sanki aralarında anlaşmışlar gibi yumurta almamaya devam ediyordu.

          İkinci hafta toptancılar homurdanmaya başlasa da "Nasıl olsa bu zamlara alışacaklar ve mecbur yumurtaları gidip alacaklar" dediler.

            Üçüncü hafta ülkede yumurta parakendicileri iş yapamadığı için yavaş yavaş kepenk kapatmaya başladı ve bunu toptancılar takip etti. Derken ülkede iflas etmeyen toptancı neredeyse kalmamıştı. Çiftlik sahipleri alacaklarını alamadıkları için onlar da hızla konkortoto ilan etmeye başladılar. Artık hepsi pişman olmuş ve aralarında bu durumu nasıl düzelteceklerini konuşmaya başlamışlardı.  

         En iyisi bir televizyon kanalına çıkıp Arjantin halkından özür dilemek dediler ama sonuç değişmemişti. Ülkede ne bir grev, ne de bir isyan vardı ama halk öylesine kenetlenmişti ki, kimse bu özrü kabul etmedi ve yumurta almamaya devam ettiler. 

         5.Hafta toptancılar şu kararı aldı: 
         "Hatamızı farkettik ve özrümüzü kabul etmeniz için de yumurtaları zam gelmeden önceki fiyatın da yarısına indirmeye karar verdik. Bizleri affetmelisiniz çünkü tavuklar ölmek üzere!"

          Arjantin’de yaşanmış bir hikaye olduğu söyleniyor.
  ___
   

  • Cöle14 Mayıs 2022 . 08:52

   Çok çok güzel bir makale. Ama iki gündür cemil dışında yorum yok. Millet zamlara alışmış. Ama diyoki bir hafta, o beş gün, bir ay, altı ay araba, daire almazsan satacak yer ararlar. Elinde tuzlukla koşarsan daha çoook 50 binlik arabayı 200 bine, 300 binlik daireyi 1 milyona veya yazıdaki gibi yumurtayı 50 TL ye alırsın..
  • Cemil13 Mayıs 2022 . 11:26

   Yaşanıp yaşanmadığı değil.,bilinçli halkın zamlara karşı en etkili yöntemi..bizde ise zam sözünü duyunca markete hücum,1 alıyorsan 2 al,3 al..marketleri araştırın,en fazla satış rakamlarına zam geldikçe ulaştıklarını söylüyorlar..ondan sonra ‘’ Nerde bu devlet”..!!

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak