BolununSesi, Bolu'nun Gerçek Sesi !

Köroğlu Dağları resmen imara açılıyor!       

Köroğlu Dağları resmen imara açılıyor!       
  19 Mayıs 2022

  Köroğlu Dağları resmen imara açılıyor! Köroğlu Dağları'nda Bolu'nun imarının ...

        Köroğlu Dağları resmen imara açılıyor!       

        Köroğlu Dağları'nda Bolu'nun imarının yaklaşık 15 katı büyüklükte bir alanda imar planı yapıldığına dikkat çeken Semih Dimicioğlu, Ormanlarımızı bitirecek olan bu projeye DUR denilmesi gerektiğini belirtti.  

          Bolu belediyesi mayıs ayı ikinci toplantısında söz alan Mimar Semih Dimicioğlu Bolu'nun geleceğini yakından ilgilendiren çok önemli bir konuya dikkat çekti. Bunun siyaset üstü bir konu olduğunun altını çizen Dimicioğlu, teknik ve görsel sunum yaparak meclis üyelerini bilgilendirirken, imar planları yapılmakta olan Köroğlu Dağları'nın acilen turizm alanından çıkartılarak, orman vasfına dönmesi gerektiğini belirtti.

          Köroğlu dağlarında uzun zamandır bizim bilmediğimiz işler dönüyor !

          "Bu konu hepimizin konusu, siyaset üstü bir konu" diyen Mimar Semih Dimicioğlu, "2005 yılından bu yana Köroğlu dağlarında uzun zamandır bizim bilmediğimiz bir şeyler oluyor.
          Burada, önce 55 bin hektarla başlandı. Daha sonra Mimarlar Odası'nın itirazı ve mahkeme sonucunda 38 bin hektar, yani Bolu'nun imarının yaklaşık 15 katı bir alanda 1/25000 ölçekli imar planı yapılıyor. Şu anda ihalesi yapıldı ve düğmeye basıldı.
         İşin amacına baktığınızda hakikaten olması gerekli, güzel şeyler;
         *Ulusal ve uluslararası nitelikte hizmet verecek doğa ve kış sporları turizm
  merkezi oluşturmak,
          *Başta kış turizmi olmak üzere turizmin 12 aya yayılmasını sağlamaya yönelik kongre turizmi, gastronomi turizmi, doğa ve yayla turizminin geliştirilmesi,
           *Bölgenin planlı gelişmesine yön verecek olan vizyon, hedef ve stratejilerin konulması,
           *Turizm amaçlı imar planlarının hazırlanması.
            Alana baktığımızda yukarıda Karacasu bölgesinden başlayarak, Seben Taşlıyayla, yani Seben Göleti sınırlarına dayanan ve bütün yaylaları kapsayan ciddi bir alan.
           Gölcük, Örencik Yaylası, Kızık Yaylası, Aladağ Göleti, Kanduzlar Yaylası, Kartalkaya Kayak Merkezi, Saraycık Yaylası ve Seben Gölü bu kapsam içinde.

           2 etapta düzenleniyor..

           1. Etap 13 hektar, ikinci etap da 25000 hektarlık bir alanı
  kapsıyor. Aladağ Çayı yukarısında, yaylalar, Aladağ Göleti, Kızık Yaylası, Saraycık Yaylası ve Göleti, Seben Gölü. Allah'ın lütfedip de bize, insanlara verdiği cennet gibi alanlar.

          Burada yapılacak işler;
          *jeolojik ve jeoteknik etüt raporlarının hazırlanması (ihaleyi alan firma bu jeolojik ve jeoteknik zemin ile ilgili tüm etüt raporlarını hazırlayacak),
         *Araştırma raporu ve analitik etütler hazırlanacak (kurum raporları alınacak ve tüm kurumların burayla ilgili yatırımları veya düşünceleri raporla alınacak),
         *Destinasyon gelişme planı (bu alanda nereler imara açılacak, nerelerde yapı
  yapılacak, nereler korunacak, imar alanları, sit alanları vs. Destinasyon demek
  bir rota, ulaşılması gereken hedefe nasıl gidilir?
         *Raporlar mevcut arazi ile birleştirilerek burada yapılması gereken tüm işlevlerin rapor halinde hazırlanması ve plan aşamasına geçilmesi.
           *1/25000 Nazım İmar Planı’nın hazırlanması.
             Bu olay aslında Davos gibi yerler örnek alınarak, bu bölgede de benzer bir alanın yapılması amacıyla, 2005 yılında Turizm Bakanlığı tarafından bu bölge turizm alanı olarak ilan edilmiştir. 2005 yılında turizm alanı ilan edilirken burada bir tahsis göze çarpıyor. 2005 yılında ilk burada düğmeye basılma sebebi, Kartalkaya'nın 14 kilometre batısında ve ana yola da 55 kilometre uzaklıkta 95 hektarlık alanda bir tahsis. Tahsis özetinde; Dördivan Çalköy, Çeltik Ören bölgesinde anayola 52 kilometre, Kartalkaya'ya 14 kilometre uzaklıkta,
  Orman Bakanlığı'nın 1064 sayılı oluruyla 95 hektarlık alanın 49 yıllığına bir tahsisi, 0.5 emsal, 5 kat, 2500 yatak ve kapalı alanı 478 bin metrekarelik bir hacim. Ancak bu tahsisin alt notlarında Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 5204 sayılı 1 derece ve 3 derece arkeolojik sit alanında kalmaktadır ibaresi var.
         

           Bolu Köroğlu Dağları Davos olacak deniyor.

           Davos’a bakalım. İşte Davos bu. Yani bir ineğini otlatan köylü göremiyoruz, ciddi bir şekilde yapılaşmış. Bu da Davos'tan başka bir otel
  ve çevresindeki yapılaşma. Bu da bizim Köroğlu dağlarımız. Bir önceki görüntüyle bu görüntüyü hayal edin. Tabi bu bir anda olacak bir şey değil. Derler ya ‘Nazar oldu bize nazar ne olduysa azar azar oldu.’ diye. Bu işin bir kademesi.

          Burada ciddi düşünmemiz gerekiyor. Bu tür kararları Bolu halkının, Bolu Sivil Toplum örgütlerinin, Bolu'nun ileri gelenlerinin oluşturduğu bir komisyon tarafından bu kararların bilinmesi, incelenmesi, irdelenmesi ve kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
          Sonuca geldiğimizde Tabiatın güzelliklerinden faydalanmak amacıyla 3, ya da 5 tane tesis yapılabilir. Bunun için en fazla 500 hektar ya da olsun 1000 hektarlık bir alan gerekir. Bu planlama yayılmadan düzenlenmelidir. Burada Bolu olarak yapacağımız en önemli şey Köroğlu Dağları'nın, yani 38 bin hektarlık alanın turizm alanından çıkartılarak, yeniden orman vasfına kazandırılmasını sağlamamız gerekir.
          Son söz Köroğlu Dağları havasıyla ve suyuyla ve ağacıyla bakir kalmalıdır. Burada Bolu olarak hepimize görev düşmektedir."

  • Haldun26 Mayıs 2022 . 20:21

   Çok yerinde bir kara kocaman dağlar bomboş yaban domuzundan kıskanmadığınız dağları insanlardanda kıskanmayınız
  • ahmet kurt24 Mayıs 2022 . 13:03

   bir anımdan bahsetmek istiyorum. italyaya tatile gittiğimde rehber bizlere dikkatle bu gün dünyanın en zengin insanlarının yer aldığı vaileri yaşamak istediği toskaana vadisine çevresine gideceğimizi ballandıra ballandıra anlattı. Bende heycanla göreceğimiz yerleri merak ederek gün geçti akşama doğru rehber olan selahddin bey biz hala toskanaya gelmedikmi dediğim bana abi oralardan geçtik görmedinmi dedi. Bende otobüsteki tüm arkadaşlara arkadaşlar gelin Boluya bizim her vadimiz toskaana dedim. Bizler BOLUMUZUN KIYMETİNİ bilelelim başka BOLU YOK. Doğamaızı rantta kaptırmayalım. Vakit geç olmadan paranın karın doğurmayacağını bilelim.
  • BURHAN GÜLEN 23 Mayıs 2022 . 08:04

   DOĞAYA YAPILAN KÖTÜLÜKLERİ DAĞA BİZE MİSLİ İLE ÖDETTİĞİNİ GÖRÜYORUZ. YAŞIYORUZ... ❤️
  • Ayşe22 Mayıs 2022 . 19:03

   Bir bolulu olarak çok üzülüyorum.ormanlar bize emanet o lara ihanet ediyoruz.canım memleketim ormanlar yok ediliyor buna bolulu olarak izin verilmemeli..Ormanlar yok olursa insanlarda yok olacak bunu unutmayalım.
  • Nuri Zeki21 Mayıs 2022 . 11:07

   Bu projeye şiddetle karşı konulmalıdır.Asırlardır bölge halkının yerleştiği yaylaların teşfik verilerek hayvancılığın geliştirilmesi yerine, kim olduğu belli olmayan,dışardan gelip bölgeye değil kendi çıkarları için doğayı yok edecek girişimlere bölge halkı olarak izin verilmemelidir.
  • ZÜHTÜ21 Mayıs 2022 . 09:39

   BU yazıyı lütfen okuyup öyle yorum yazın. başlığa bakarak yorum yazıyorsunuz. Bu yazıda yapılacak işlemin kötü tarafı neresi. Bazıları senelrdir söler Kartalkaya ve Abant taki otellere gelenlerin Boluya ne daydası var. Bunu niye şöyle düşünmöüyoruz. Çimento, Filiz. Arçelik, Beypiliç, Erpiliç. Boluya ne faydası var. Derseniz aynı şeyi söylersiniz. O zaman 55 yıl önce negüzel bolu vardı öküzlerele tarım yapılırdı. gene öylemi ölsaydı.
  • kızıklı21 Mayıs 2022 . 01:17

   o yorenın bır ınsanı olarak kesınlıkle yapılmamalı oraları Allahın yarattıgı ınsan ogluna bahsettıgı dunyadakı cennet 1000 yıldır nerdeyse ınsan oglunun elının en az degdı yerler atalarımın dedelerımın yasadıgı yer meranın hayvancılıgın yapıldıgı bu yerlerde lux oteller tesıslerın kongre merkezlerının ne ısı var.
  • Trizmi Bilen köylü 21 Mayıs 2022 . 00:01

   Güzel bir karar Bolu turizim şehri, Davos harika olur. Ormana devredip tomruk olarak kesip ormanın ağaçları kestirip satturmaktan sa, trixim sahası olsun Bolu kazansın köylü kazansın esnaf kazansın. Ttuxim harika olur
  • Naim GUcuyener20 Mayıs 2022 . 17:36

   Kesinlikle imara açılmaması Hayvanların yayılıp otlayacagi alanlara golf sahaları basket sahaları voleybol sahaları yapıldığında hayvanlarin otlayacak alanlar daralacaktir
  • Aladağ 20 Mayıs 2022 . 16:48

   Doğu Karadenizde bu iş başlayalı çok oldu, Kaçkar dağı civarındaki yaylalarda restoran, kafe, pansiyon gibi turistik tesisleri oranın yerlileri işletiyor. Ayder, uzungöl gibi turist çeken yerlerde durumlar karışık. Aladağlar ise Ankara ve İstanbula yakınlıktan dolayı, bir de Abant, Gölcük ve yedigöllere gelenler sayesinde pek çok insana aşina bir yer. Yedigöllerde ve Gölcük'te pansiyon, otel gibi tesis için alan yok. Abant ise doyuma ulaştı. Bundan dolayı Aladağlarda tesis kurmak mantıklı. Hali hazırda İzci federasyonun Göksü göleti yanında ve Kartalkayaya varmadan Tevfik Günday izci kampı var. Aladağlarda, bungalov tarzında çevreye uyumlu, doğal pansiyon kurulacak yerler var. Ancak buraları kim işletir, buradan Bolululara ekmek çıkar mı onu bilemem.
  • Bir Tanıdık20 Mayıs 2022 . 15:38

   Ya ben çok safım, yada hepimiz bu ortaoyunun figuranıyız.. ANLAMIYORUM, anlayan da varsa bana bi anlatıversin.. Yaa Semih bey,! sen AKP nin Bolu belediye meclis uyesi degilmisin.?? Bu da zaten 20 yıldır ülkeyi yoneten AKP nin Projesi degılmi.. Sen kimi kime şikayet ediyorsun.. Sen de şehrin önde gelen bir AKP uyesiyken, kendi projenizden şıkayet edecegınıze Partinize-Ankara ya bunu anlatın, bize degil.. Üç maymunu oynamayalım..
  • Dogrular 20 Mayıs 2022 . 09:18

   Ekonominin kötü yönetimiyle; Hükümette para kalmadı, memleketi satmaya başladı. Sadece Bolu da değil çoğu yerde benzer durum var. Semih bey bir Akp olarak şapkayı önce kendi önüne koymalı...
  • SEMA AYDINLI20 Mayıs 2022 . 08:58

   ORMAN BAKANLIĞI, ÜLKEDE ORMANLARIN BİTTİĞİNİ NİHAYET GÖRDÜ, KES KES SAT YE, ALIŞMIŞLARDI,RAHAT VE ZENGİN YAŞAMA, DENİZ BİTTİ DENİZİN DİBİ GÖRÜNÜNCE. ORMANLARIMIZDA BAŞKA GELİR KAPILARI ARALAMAYA ÇALIŞIYOR , ORMAN BAKANLIĞI YİYİCİLERİ MÜDÜRLERİ , ÇALIŞANLARI.
  • Agnotolog19 Mayıs 2022 . 21:01

   Semih beyin uyarıları dikkate alınmalı. Kesinlikle korunması gereken bir bölge. Villa her yere yapılır ama her yer bir sarıalan olamaz!
  • ZÜHTÜ19 Mayıs 2022 . 20:20

   Semih bey yazıda konuyu özetlemiş bunun neresi kötü orasınıda bir yazsayydı. veya kardeşim benim ortalarda otel yapacak param yok başkalarıda yapmasın deseydi daha iyui anlardık.ç Bu kafa Antalya da olsaydı şimdi tğrküyenin turizm de esamesi okunmazdı. Bunu istemeyenler kıskanç veya tuzu kurular
  • Doğasever19 Mayıs 2022 . 20:05

   Bolu Orman Bölge Müdürlüğün ormanlarda yaptığı üretim (tomruk kesimi) her geçen yıl artmaktadır. Yapılan üretimin dışında özellikle göknar ormanlarımızda böcek zararlılarından ve kışın kar kırığı ve devriklerden dolayı olağanüstü kesim yapılmaktadır. Yani ormanlarımıza müdahale her geçen gün artmaktadır. Orman alanlarının turizme açılması Bolu ormanları için çok büyük tehlikeler arz etmektedir. Doğal dengeler bir kez bozulduğunda iyileştirme yapmak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle Bolu’yu ve ormanı seven halkımızın bu talana dur demesi gerekmektedir. İlerleyen süreçte daha ayrıntılı yazacağım.
  • Cemil19 Mayıs 2022 . 19:49

   Semih bey’in hassasiyetine yüzde yüz katılıyorum..Orman bakalığı eliyle ormanlar talan ediliyor,edildi..şimdi de turizm…yapmayın,etmeyin…bu doğaya,Boluya ihanettir..
  • Ahmet Akbaş19 Mayıs 2022 . 19:26

   Bolu yaylaları talan edilecek,millet seyredecek..Herşey bir yana batı Karadeniz'in ormanlarını (akciğerlerini) , yok etsinler de rahatlasın lar..(!) Vatan hainleri ..gelecek nesil sizi yerinizde rahat yatırmayacak ,emin olun..
  • Sebenli19 Mayıs 2022 . 19:26

   Giden Vali bey ben kefilim diyordu kefillik suya düştü.Şimdi kim bunun sorumlusu.Ak Parti İl başkanı Suat bey acilen açıklama yapmalı.Ona görede CHP İL başkanı Kazım bey Bolu kamuoyunun hassasiyetlerini dile getirmeli.Bu iş siyaset üstü bi iş.Diğer siyasi partilerde görüşlerini bizlerle paylaşmalı.Sessiz kalmak suskun kalmak Boluya ihanettir.
  • Aladağ 19 Mayıs 2022 . 19:03

   Semih Hocam, iyi bir noktaya dikkat çekmiş. Geredede yakın bir zamanda şehir yaylası adı altında birilerine orman içinde ev yapma hakkı Gerede belediyesi tarafından verildi. Tam sayıyı bilmiyorum ama 30 40 kadar eve yer verildi. Böyle uygulamalar bu bölgede de olacak mı acaba. Bunun dışında bahse konu olan bölgede Seben gölünün Ayman Yaylası ile Taşlıyayla orman işletme tesisi arası boş. Gölün karşı kıyısında yaylalar varken bahsettiğim kıyıda yerleşim yok. Burası için çeşitli söylentiler var. Otel, spor tesisi vs için.
  • Gocabolulu19 Mayıs 2022 . 17:18

   Ülkemizin en zenginleri yıllardır Kartalkaya'ya gelirler, Abant'a gelirler şehre direkt bir katkısı var mı, yok. Herşeyi dolar gören gözler dağları yerleşime açacaklarmış, ormanları talandan başka bir şey değil. Yapacaklarsa Gölyüzü, Akpınar, Semerkant, Büyükcami, Köroğlu, İhsaniye hatta Karamanlı mahallerini etkileyecek ama Hisar Tepesini açıp orayı turizme kazandırsınlar. Buradan çıkacak yapı Bolu'yu uluslararası turizme kazandırır. Şehre her alanda büyük getirisi olur. Ama bununla uğraşmazlar çünkü buradan avanta çıkmaz.
  • Metin Çelik19 Mayıs 2022 . 17:17

   Köroğlu dağlarının imara açılması çok isabetli bir karar olacaktır. Yıllardır Bu dağların eteklerine villa yapma , ev yapma ne yapacaksın kardeşim . insanların güzel villaları olsa oradaki tarla sahiplerinin arazileri değerlense kötü mü olur. Şehrimiz insanı Yıllardır açlık sınırında Oysa ki ülkenin en güzel şehirlerinden birisi Kışın desen buzdolabı gibi . Topraklar değerlenmeli Ankara istanbul insanı hafta sonları gelip buralarda nefes almalı para dönmeli. esnaf para kazanamaz hale geldi iş yok iş yeri yok. Yıllardır osb olduğu yerde bir kaç kişinin malı gibi . artık buna dur demenin vakti zamanı çoktan geldi ve geçmekte bu bakımdan alınacak olan karar doğru bir karardır . Semih Bey . Sn Dimicioğlu Belki siz haklısınız ama halkımız çok zor durumda . bırakın arazileri değer kazansın . elbette orada egemen sınıf Yararlanacaktır ama ev ve arsa fiyatlarının değer kazanması için bu karar kesinlikle alınmalı
  • Mustafa19 Mayıs 2022 . 17:15

   Yazık olur gelecek nesillere bırakacağımız birşeyler olsun dokunmayın doğaya !!!dokunmayın ormanlara !!!dokunmayın meralara!!!!!

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak