BolununSesi, Bolu'nun Gerçek Sesi !

Engelli çocukların yüzünü güldüren Diş Perisi Bolu'daydı

Engelli çocukların yüzünü güldüren Diş Perisi Bolu'daydı
  21 Mayıs 2022

  Engelli çocukların yüzünü güldüren Diş Perisi Bolu'daydı Ege Üniversitesi ...

  Engelli çocukların yüzünü güldüren Diş Perisi Bolu'daydı

     Engelli çocukların yüzünü güldüren Diş Perisi Bolu'daydı

         Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunu emekli Çocuk Diş Hekimi Uzmanı Prof. Dr. Ertuğrul Sabah, hayatını zihinsel engellilere ve yatılı ilköğretim bölge okullarında öğrenim gören yoksul öğrencilere adadı. 1977’ten bu yana ekibiyle birlikte yüzlerce kilometre yol kat eden Prof. Sabah, binlerce öğrencinin ve zihinsel engelli çocuğun diş tedavisini ücretsiz yapıyor. Bolulu Diş Hekimi Onur Çetinkaya'nın davetlisi olarak Bolu'ya gelen Diş Perisi Prof. Dr. Ertuğrul Sabah, ekibiyle birlikte engelli çocukların diş tedavilerini yaptı.  

         Bolu’da özel bir eğitim merkezinde eğitim gören engelli çocukların diş tedavileri, gönüllü doktorlar tarafından yapıldı. Uzun yıllar yurtdışında görev yaptıktan sonra Türkiye’ye dönen emekli diş hekimi Prof. Dr. Ertuğrul Sabah, kurduğu dernekle hayatını engelli bireylerin tedavilerini yapmaya adadı.

        Gönüllülük esasıyla çalışan ekibiyle birlikte yaklaşık 20 yıldır binlerce kilometre yol kat eden Sabah, bugüne kadar 110 bin çocuğun sağlığına kavuşmasını sağladı. Engelli çocuklar için şehir şehir dolaşan Sabah ve ekibi, Bolu’da özel bir eğitim merkezinde 3 gün boyunca engelli çocukları muayene etti. Tam donanımlı diş kliniği haline getirilen okula gelen engelli vatandaşlar, muayene edildikten sonra diş çekimleri ve dolguları yapıldı.

        Meslek hayatının 45 yılını engelli bireylerin tedavisiyle geçiren Prof. Dr. Ertuğrul Sabah, yapılan işlemlerle ilgili paylaşımda bulunarak; “Çocukların önce muayenesi yapılıyor. Detaylı bilgiler alarak form dolduruyoruz. Arkadaşlarımız yapılması gerekenleri oraya yazıyor. Dolgu olacaklar dolgu odasına, çekim olacaklar da çekim odasına alınıyor. Orada işi bitiriyoruz. Ayrıca muayene masasında fırçalamayı da gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

        “110 BİN KİLOMETRE YOL YAPTIK”

         Sabah, Türkiye’nin farklı illerinde özel bireylerin tedavilerini yaptıklarının da altını çizerek; “Şimdiye kadar Türkiye’de 200 merkezde çalıştık. En uzun gittiğimiz mesafe Hakkari ve Şırnak. Batıdaki illerde de çok çalıştık. Gönüllülük esasına göre aşağı yukarı 110 bin kilometre yol yaptık. Çalışmalarımızda bin 400 stajyerimiz yer aldı. Gittiğimiz illerde 915 tane diş hekimimize yardım ettik. 110 bin zihinsel engelli veya yatılı bölge okulu öğrencisi çocuğumuzda arkadaşlarımız emeği vardır. Gittiğimiz merkezlerde modern bir diş kliniği kuruyoruz. Donanımı iyi olan bir diş hekiminde ne varsa burada da var. Standardımız çok yüksek. 2 gündür buradayız. Dün 150 civarında çocuk baktık. Dolgu ve çekim yaptık” ifadelerini kullandı.

         Bolulu Diş Hekimi Onur Çetinkaya'nın Ege Üniversitesi'nden Hocası olan Diş Perisi Prof. Dr. Ertuğrul Sabah, Bolu'da ekibiyle birlikte engelli çocukların diş tedavilerini yapmadan önce çocuklara döner ekmek ikram etti.   

  • ARZU BEYKOZ23 Mayıs 2022 . 16:45

   Çok değerli Hocamızı ve sevgili Onur u tebrık edıyorum.Bu kadar guzel bir çalışma yaptıkları için.Emeğinize ve Nefesinize sağlık..
  • İsmail Hakkı Altındağ23 Mayıs 2022 . 09:51

   Az laf çok iş,yaptığınız güzelliklerinizin nerede karşılık bulmasını istiyorsanız,orada karşılık bulsun.SAYGILAR SEVGİLER SUNUYORUM.
  • murat keser23 Mayıs 2022 . 07:35

   onur bey her zaman çok ama çok iyisin
  • Esin ince22 Mayıs 2022 . 09:29

   Sizleri gönülden kutluyorum Sizleri bizim ilcemizdede görmeyi isteriz engelli çocuklarımız cok

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak