BolununSesi, Bolu'nun Gerçek Sesi !

Pazar-Panayır-Fuar

Pazar-Panayır-Fuar
  24 Mayıs 2022

  PAZAR-PANAYIR-FUAR Mahalle çapında mesela Kalıcı konutlar pazarı, Bölge çapında ...

            PAZAR-PANAYIR-FUAR

            Mahalle çapında mesela Kalıcı konutlar pazarı, Bölge çapında mesela Gerede Panayırı ve Ülke çapındada Fuar denilen alış-veriş merkezleridir. İmal edilmiş sanayii ve üretilmiş tarım-Hayvancılık ürünlerini pazarlarsın. Ohalde soralım: 26 mayıs Perşembe günü açılacak olan Bolu Panayırında hangi ürünler piyasaya sürülmüş olacak. Var mı . . . . Buğday-arpa-mısır-Yulaf-ET-SÜT varmı…?

          Sanayi ürünlerindense her sene olduğu gibi bolca çeşitli marka traktör ve tarım makineleri-kim alacaksa-.Günümüzde traktörler hep hacizli.

         Yurdumuzu bırakalım, Bolu’muza bakalım. Ekili tarım arazisi kaldı mı.?Geçmiş ve gelmiş Belediyemiz bile habire tarlalara apartman yaptırıyor. Türkiye çapında, tarım arazilerinin iskana açılması yürekler acısıdır. Köylerin mahalle yapılması üretime vurulan hançerdir.

          Şunuda kabul edelim: Millet olarak gösteriş meraklısıyızdır. Olmayan şeyin reklamını hele günümüzde çok yaparız. Gerçek dışıda olsa, tamamı yalanda olsa yazılı ve sözlü reklamlara dünyanın parasını harcarız. Bolu fuarı için yapılmış ve yapılacak afiş, pankart, sözlü, yazılı reklamlara harcanan paraya acıyorum. Kimin cebinden çıktı bu masraflar ,yine vatandaşın. Tarım ve hayvancılığın tamamen çöktüğü Bolu’muzdada masraflar vatandaştan … YAZIK.

         Kısacası: kendimizi kandırmayalım. Hububat bitti. ET-SÜT-YUMURTA bitti. Ziraat-Veteriner Fakülteleri yetkisiz-beceriksiz, liyakatsiz oldular.

            ÇARE : BÜTÜN TARIM- Veteriner hizmetlerinin tamamını devlet üstlenmelidir. Asla bu hizmetler serbest bırakılıp özelleştirilemez. MAZOT ve gübre tamamen çitçiye bedava verilmelidir. Çok yakında açlık ve kıtlık kapıdadır.

             Devletin açıkladığı tarım ürünleri maliyeti enflasyonun yıllık % 105,70 olduğu yürekler acısı bir rakamdır. 

          Dumlu DEMİRCİOĞLU

   

  • Bir okur28 Mayıs 2022 . 11:19

   Tabi ki fuarlar, panayırlar olsun. Ama buralarda yörenin ürünleri, varsa yöredeki imalat, sanayi, zanaat mamülleri tanıtılsın . Özellikle tarım ve hayvancılık fuar/ panayırlarını çok önemli. Acı olan tarım ve hayvancılığın gerilemesi. Keşke bol ve zengin zirai, hayvancılık ürünlerimiz olsa da fuarlar açılıp buralarda tanıtımı yapılsa. Üretim, ekonomi, eğitim, yatırım gibi konular planlanıp ,tüm yönleriyle hesaplanıp ülke, yöre çıkarları için çalışılmalı.
  • Aladağ 25 Mayıs 2022 . 18:02

   Pahom, güzel yazmışsın. Birkaç şey de ben ekleyeyim. 1980 öncesinde Türkiye nispeten kendine yeten bir ülkeydi. Ülke nüfusunun önemli bir kısmı köylerde tarım ve hayvancılıkla uğraşıyordu. Bu insanlar büyük ölçüde kendi ihtiyaçlarını karşıladıkları gibi pazara da ürün yetiştiriyordu. Köyde genç nüfus çok olunca, çoban da rahatlıkla bulunuyordu, koyunlar, keçiler de sağılıyordu. Köylülerin mutlaka sebzesi, bostanı, bağı, bahçesi de oluyordu. Böyle bir durumda ülkede yiyecek boldu. Ancak bu durum 1980 darbesinden sonra değişmeye başladı. Ülkemiz dünyadaki kapitalist düzene sokuldu, tüketim üzerine kurulu bu düzende ülkemize ithal ürünler akarken halkımız da üretmeden tüketme sevdasına düştü. Köylerdeki nüfus 1980 sonrasında akın akın şehirlere akmaya başlayınca ülkedeki tüketici nüfus arttı, ancak üretim çoğu durumda sabit kaldı ya da azaldı. Özellikle 2010 sonrasındaki inşaat furyası neticesinde bütün şehirler ile büyük ilçelerin etrafındaki verimli araziler betona kurban edildi. Ülkeyi yöneten sağ zihniyet ülkedeki sanayiyi ülkenin en verimli arazilerine kurunca buralarda bulunan şehirler de gelen göçlerle iyice büyüdü, genişledi. Bugün Marmara bölgesinde, ülkenin en verimli arazilerinde sanayi tesisleri ve şehirler var. Bundan bolu da etkilendi. Buna izin veren siyasi zihniyet, ülkemizi içinden çıkılamaz bir duruma soktu.
  • PAHOM25 Mayıs 2022 . 13:53

   Fakat dünya, düdüklü tencere gibi sıcak buharını püskürterek canhıraş bir şekilde ötmeye ve gittikçe şişmeye devam ediyor. Doğanın, yaşamın, yeryüzünün efendisi insanoğlu; hikayenden geriye ne kadar mı kaldı? Çoğu gitti azı kaldı.Ha gayret başaracaksın, bi el at da bitsin artık şu ebedi acı.
  • PAHOM25 Mayıs 2022 . 13:51

   Eskiden 5'i bitiren çoçuk okumuyorsa çırak olarak veya köyde ziraatte her alanda hayata atılıyor üretime katılıyordu Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardık, Okuyacakları da okumayacakları da 19 yaşına kadar rehin aldık. Bunun sonucu köy okullarını kapattık, öğretmenleri ellerinden alarak köylüyü devletin köylerdeki tek akıl akıl ve bilgi ışığından mahrum bıraktık. Köylerdeki okullar kapandığından çocuğunu okutmak için köylüyü üretimi bırakıp şehre göçmeye mecbur ettik. Üreten, kazanan, mutlu ve hür yaşayan insanımızı, çoğunu satarak elimizden çıkardığımız çokuluslu şirketlerin fabrikalarında üç kuruşa köle ettik. Barınma sorunundan şehirleri, verimli ovaları beton tarlalarına çevirdik. Nerde çokluk orda bokluk, şehirler insan yığınlarıyla dolunca suç arttı, güvenlik azaldı, geriye ne şehirlinin ilmi kaldı, ne köylünün irfanı. Bir de üstüne üstlük kendi karnımızı zor doyuruyorken, keyfiyetten midir, zaruretten midir kültürleri, medeniyeti, dokuları yaşam tarzımıza uymayan milyonlarca insanı doldurup hayatın tüm dengelerini bozduk. Evi olmayan insanlarımız ise temel yaşam haklarından biri barınaktan mahrum kalmak üzereler, ücretine güçleri yetip kiralayabilecekleri ev bile bulamaz hale geldiler. Köyler boşalınca daha dün kendine yeten 7 ülkeden biri memlekette olan tarımı öldürdük.Hamasetle gazla bugünlere geldik.Daha nereye kadar kadar gideriz hep
  • Cöle25 Mayıs 2022 . 09:36

   Tarım makinası, traktör alacak kişi gider bayiye alır. Bu tip panayır, fuar, yöresel ürün pazarı adı altında açılan etkinlikler 1.sanki bolu da satan yokmuş gibi, yeni görmüş gibi saldıran vatandaşın cebinden parasını alır 2.belediyeden ucuz yer kiralayıp esnafa m2 si bilmem kaç liradan satan organizotörlerin cebini doldurur. Bize de bıraktıkları afişleri temizlemesi kalır..
  • Bolulu24 Mayıs 2022 . 21:59

   Şehirde insanlar için bir sosyalleşme, katılan esnaf için kendini ve ürünlerini tanıtma fırsatı veren bu organizasyonlar neden sizleri bu kadar rahatsız ediyor anlamak mümkün değil. Ayrıca fuarları yetkilendirilmiş firmaların düzenlediğini ve reklam-tanıtım gibi giderlerini kendisinin karşıladığını yoldan geçen çocuğa sorsanız bilir. Bunu bile devletin vatandaş parasıyla karşıladığını söyleyebilecek kadar konudan uzaksınız. Fuara hangi şehirlerden kimlerin katılacağını bilmediğiniz de belli. Bundan önce bu fuarlar kaç kere yapıldı, kaç işletme katıldı, kaç kişi ziyaret etti araştırıp bir bakın. Makro tarım politikaları ile yerelde yapılan bu fuarı bağdaştırmak için epey bir zorlamışsınız ama daha yazının başında fuara alışveriş merkezi diyerek kurmaya çalıştığınız algı çökmüş. Bu yazıya bu kadar yorum da fazla ya, neyse.
  • Bir okur24 Mayıs 2022 . 20:28

   Çok teşekkürler! Virgülü, noktasına kadar katılıyorum. Lütfen bu konuları siz ve diğer tüm arkadaşlarınız sık sık gündeme getirin.
  • KÖYLÜ 24 Mayıs 2022 . 20:14

   NERDE KURULACAK BU PANAYIR BİLEN VARMI
  • TURİST24 Mayıs 2022 . 20:05

   YAKLAŞIK ON MİLYON YABANCI SURİYELİ IRAKLI AFKAN VE DAHASI ÜLKELERİNE GÖNDERİLİRLERSE HAYAT PAHALILIĞIDA NORMALLEŞİR KİRALARDA DÜŞER .HERŞEY NORMALE DÖNER BİZLER 40 YIL 50 YIL EVVEL FRANSA'YA ALMANYA'YA GİTTİK AMA ÇALIŞMAK İÇİN GİTTİK HİÇ BİRİMİZ AYLAK AYLAK GEZMEDİK YAN GELİP YATMADIK HEP ÇALIŞTIK O ÜLKELERİN EKONOMİSİNE KATKIDA BULUNDUK O KURALLARINADA HARFİYEN UYDUK...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak