İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

Fransa Bisiklet Turu ve İsmail İltir

Fransa Bisiklet Turu ve İsmail İltir
  5 Temmuz 2022

  FRANSA BİSİKLET TURU VE İSMAİL İLTİR Son 15 senedir ...

         FRANSA BİSİKLET TURU VE İSMAİL İLTİR

         Son 15 senedir hemen hiçbir etabını kaçırmadığım bisiklet turu. Bütün spor organizasyonları ve karşılaşmaları arasında belki de ilk sıraya yazarım. O kadar zorlu etaplar geçiliyor ki. Üç hafta boyunca günde hergün ortalama 250 km yol gidiliyor. 2300 metre rakımlı dağlar bazen bir etapta üç kez çıkılıp iniliyor. Böylesine zorlu. Yarış içinde hem

  bireysel hem takım olarak sanki satranç karşılaşması gibi inanılmaz taktikler.

         Bu yarışı sevmemde son 15 yıldır hiç ara vermeden anlatan Caner Eler, Berkem Ceylan ve Sarper Günsal’ın çok büyük etkileri var. Hem bisiklet sporunu, yarışını çok iyi biliyor ve anlatıyorlar hem de genel kültürleri o kadar iyi ki etaplarda geçilen tarihi, turistik yerleri anlatırken sanki yaşıyorsunuz.

          Bu seneki etap geçen cumartesi başladı. Üç hafta sürüyor, 23 temmuzda sona erecek. Yine bu efsane üçlünün anlatımıyla Eurosport ta yayınlanacak. Genelde öğlenleri 15 gibi başlıyor yayınlar. Kaçırmayın derim bu bisiklet şölenini.

         Bisiklet demişken geçen ay BolununSesi’nde yayınlanan bir habere ben de köşemde bir kez daha yer vereyim. Sevgili İsmail abi yi hem tebrik ediyorum bu başarılarından ötürü hemde geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, geri kalan ömründe mutluluklar diliyorum.

         Söz bisiklet ve İsmail abi den açılmışken keşke Bolu’dan bir firma çıkıpta takım kursa, menejer olarakta İsmail abiyi getirse Bolu’da ki bisiklet antrenörlerinin başına.

        Bolumuz o kadar müthiş bir yerki bisiklet sporu için. Dağlar, yaylalar, yokuşlar, inişler, düz yollar, tepeler.. Fransa turunda gördüğüm herşey Bolumuzda mevcut. Biraz destekle o kadar güzel şeyler olur ki.. Zamanında sevgili Mustafa amcanın (Gürtan) ve Saip amcanın (Garipoğlu ) açtığı yolda Türkiye ve dünya çapında sporcular yetiştirebiliz.

       İSMAİL İLTİR

       İhtiyar Delikanlı, Örnek Sporcu İsmail İltir, son yarışında da birinci gelerek bisiklet sporuna veda etti. 62 yaşında yine birinci gelerek son noktayı koydu ! İhtiyar Delikanlı, Örnek Sporcu İsmail İltir, son yarışında da birinci gelerek bisiklet sporuna veda etti. Bolulu Milli Bisikletçi İsmail İltir, girdiği bütün yarışmalarda birincilik kürsüsünü kimseye kaptırmadı. 62 yaşındaki ihtiyar delikanlı Milli Sporcumuz, 17 18 Haziran 2022 tarihlerinde Denizli’deki yarışlarda yine birinci gelen İsmail İltir, Ordu- Kastamonu arasında koşulan Karadeniz etaplarının tamamında birinci olmayı başardı.

          Son Yarış

          İsmail İltir Denizli’de son kez birincilik kürsüsüne çıktığını belirterek; “Ne yazık ki geçirmiş olduğum kalp ameliyatı ve rahatsızlığım nedeniyle doktorlarım bu sporu yarışmacı olarak yapmama izin vermemektedirler.

  Bu nedenle, Denizli’deki Türkiye Yol Şampiyonası benim son yarışım oldu” diyerek bisiklet sporunu bırakmak zorunda olduğunu açıkladı.

          Not 1 : Bolusporun son yazısı yazıldı. Son rötuşları için bekliyor. Fransa bisiklet turu başladığı için araya girmek zorunda kaldı..

   

         Not 2 : Boluspor’un basın sözcüsü sayın Kamuran Avcı daha ilk yazım yayınlanınca Kamuran abiyi (Alagözoğlu) arayıp benimle görüşmek istediğini söylemiş. Aradım. Telefonda kısaca tanıştık. Yönetim olarak ne yapmak istediklerini anlatmak için çay içmeye davet etti. Boluspor hakkında ki son yazımı yazdıktan sonra en kısa sürede bu davete gideceğim. Görüşlerimin en ufak şekilde değişeceğini düşünmüyorum. Pastanın yüzde 99’unun yalnızca Boluspor futbol takımına gittiği, amatör branşlara en ufak bir katkının olmadığı bir ortamda spordan ve sporcu yetiştirmekten bahsetmenin olanağı yok. Ama yinede onunla yapacağım görüşmenin detaylarına da yazımda yer vereceğim. Nazik daveti için şimdiden teşekkür ederim.

            Levent Ömer BILTIR

   

  • Murat Akman5 Temmuz 2022 . 17:39

   Bolu doğa olarak bisiklet sporu için mükemmel ancak yollar çok kötü
  • cemal5 Temmuz 2022 . 12:53

   İsmail beyi birkez daha tebrik ediyor,sağlıklı bir yaşam diliyorum.sanırım bundan sonraki zamanını yeni İsmail iltirler yetiştirmek için harcayacaktır.bu yaşında bile müsabakalara katılıp birincilikleri kimseye kaptırmayan birinden emeklilik hayatı bekleyemeyiz herhalde....sn. Bıltır..sizede "kral çıplak" cesur açıklamalarınız için teşekkürler..
  • Bolulu5 Temmuz 2022 . 12:38

   Yıldız ve Gençler bisiklet takımında yıllarca imkansızlıklar ile yarıştık. Şimdiki gençler çok şanslı. İsmail Abi'nin antrenörlüğünde , özel firmaların sponsorluğunda Fransa turuna katılacak gençler yetiştirilir. Futboldan daha değerli Avrupa'da.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Dünyanın her tarafından öğretmenler insan topluluğunun en fedakâr ve muhterem unsurlarıdır

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak