İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

Zehirlenenlerin sayısı 112'ye yükseldi, belirsizlik devam ediyor !

Zehirlenenlerin sayısı 112'ye yükseldi, belirsizlik devam ediyor !
  22 Temmuz 2022

  Zehirlenenlerin sayısı 112'ye yükseldi, belirsizlik devam ediyor ! Bolu ...

  Zehirlenenlerin sayısı 112'ye yükseldi, belirsizlik devam ediyor !

         Zehirlenenlerin sayısı 112'ye yükseldi, belirsizlik devam ediyor !       

          Bolu Valisi Erkan Kılıç, Yuva köyünde meydana gelen zehirlenme şikâyetiyle hastaneye başvuranların sayısının 112’ye yükseldiğini açıkladı. Kılıç, Bu hastalığa sebebiyet veren bulgularla alakalı olarak da; "su kaynaklı olduğunu düşünüyoruz“ diyen Kılıç, hayati tehlikesi olan hastanın bulunmadığını fakat halen belirsizliğin sürdüğünü söyledi.

      Bolu Valisi Erkan Kılıç, Yuva köyünde meydana gelen zehirlenme vakaları halen artmaya devam ederken, hastaneye başvuranların sayısının 112'ye çıktığını açıkladı. Kılıç, zehirlenme şüphesinin ilk olarak tespit edildiği 16 Temmuz'dan itibaren her geçen gün sayılarda artış olduğunu, ancak son günlerde vaka sayılarında azalma görüldüğünü söyledi.

        52 kişinin tedavisi sürüyor 

        Zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan bazı vatandaşların tedavilerinin devam ettiğini aktaran Kılıç, "Şu an itibarıyla sağlık kurumlarına başvuran hasta sayımız 112 oldu. Bunların 52'si ilimizde ve civar illerdeki hastanelerde tedavi altında. 60 hastamız da taburcu edildi. Şu an itibarıyla hayati tehlikesi olan hastamız yok" dedi.

         Depolarımızı temizliyoruz

         İl Özel İdaresi, Sağlık Müdürlüğü ve Valiliğin diğer birimlerinin ivedi bir şekilde olaya müdahale ettiğini vurgulayan Kılıç, şöyle devam etti: "İlk başta bu suyun kullanılmaması noktasında uyarılar yapıldı. Depoların temizliği yapıldı. Bunun yanında bütün depoların temizliğini yapma kararı aldık. Kaymakamlıklarımız, İl Özel İdaresi ve sağlık kuruluşlarımızla aynı zamanda diğer depolarımızı da temizliyoruz. Sabah da hastanedeydim, çocuklarımızı ve büyük hastalarımızı ziyaret ettim. Çok şükür onların durumlarında iyileşmeler var. Bu da bizi memnun ve mutlu etti. Sanıyorum diğer hastalarımız da kısa sürede tedavi olacaklardır, evlerine ulaşacaklardır."

         "Araştırmalar devam ediyor"             

          Kılıç, çalışmaların devam ettiğini dile getirerek, "Bu hastalığa sebebiyet veren bulgularla alakalı da su kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Bu, kesin sudan kaynaklandı. Onların numuneleri de alınıyor. Ancak burada başka bir karışım veya farklı bir şeyden su etkilenmiş olabilir mi o noktada araştırmalar devam ediyor. Bununla ilgili olarak şu aşamada köyümüzde sağlık yönünden gerekli tedbirler alınmış durumda" diye konuştu.

          Çok şükür şu anda gidişat iyiye doğru gidiyor

          Gün içinde köye kontrollü olarak su vermeye başlayacaklarını belirten Kılıç, "Bu suların da tahlilleri yapılacaktır. Çok şükür şu anda gidişat iyiye doğru gidiyor. Ancak çevre illerde diyaliz gören çocuklarımız var. İnşallah onlar da kısa sürede diyalizden kurtulurlar ve evlerine ulaşırlar. Ayrıca idari ve adli süreç başladı. Adliye kendi araştırmalarını yapıyor. Bizler de kendi araştırmalarımıza başladık. Onun sonucunu da göreceğiz" ifadelerini kullandı.

         Şu aşamada tahlil sonuçlarını söylemek için erken

         İlk andan itibaren bu yana sulardan alınan numunelerin sonuçlarının çıkmaya başladığına değinen Kılıç, "Tahlillerin sonuçları kısım kısım çıkıyor. Ama burada net tabloyu görmemiz lazım. Sudaki bu mikrobun tam neden kaynaklandığını görmemiz lazım. Bunun için şu aşamada tahlil sonuçlarını söylemek için erken. Ama sudan kaynaklanan bir bulaşıcı, ondan bu hastalığın çıktığını düşünüyoruz" değerlendirmesini yaptı.

  • RAHMİ AKYÜZ24 Temmuz 2022 . 13:47

   böyle ölene bakma kalana bakma, suyuna bakma, su deposuna bakma, HLK sağlığını düşünme, böyle bakanlığı, böyle valiliği , böyle kaymakamlığı, böyle muhtarlığı, çocuklar yapmaz, niye ben, maaş alıyorum görevim nedir diye sorgular, ve çalışır, al maaşı ıkış ıkış yattığın yerden helal diye ye,hayvana ot yem veryosun oda sana et süt veriyor,.
  • DURUM CİDDİ23 Temmuz 2022 . 17:50

   ÇOK BÜYÜK BİR İHMAL SÖZ KONUSU... TEDAVİ EDİLMEDİLER İLK HASTALAR BELİRTİ VERDİĞİ ZAMAN KÖYÜN YETKİLİSİ OLAN MUHTARA İÇME SULARININ KULLANILMAMASI GEREKTİĞİNİ BUNU ANONS ETMESİ GEREKTİĞİ SÖYLENMESİ DURUMUNDA BİLE ANONS YAPILMADI NE ZAMAN HASTALAR ÇOĞALDI O ZAMAN SAĞLIK BAKANLIĞI SITART VERDİ.ŞİKAYETLE GİDENLER AĞRI KESİCİ VE SERUM VERİLEREK HASTANEDEN GERİ GÖNDERİLDİ AN VE AN BÜYÜDÜ BU ACI OLAY ŞİMDİ GÜNLERDİR YAŞANAN BU DURUMUN SUÇLUSUNU BULMAK BİR KENARDA DURSUN HASTALIK BİLE TAM TEŞHİS EDİLEMEDİ TEDAVİSİDE HALİYLE ONCA MASUM CANIN HESABINI KİM VERECEK... ALLAH YATAN TÜM HASTALARA ACİL ŞİFALAR VERSİN 3 GÜNDÜR SULARIN KESİK OLDUĞU BU BÖLGEDE ŞUAN EL YIKAYAMAMAK DUŞ ALAMAMAK GİBİ LAVABO İHTİYAÇLARINI GİDERİLDİĞİNDE SU DÖKÜP ARITAMAMAK GİBİ BÜYÜK BİR PROBLEM DAHA VAR YETKİLİLERE DUYRULUR...... SAĞLIK KONUSUNDA BU RAHATSIZLIĞA YAKALANAN KİŞİLERİN GÜNLERCE KAÇ KEZ DOKTORA GİDİP GELDİKLERİNE KAYITLARDAN BAKSINLAR NASIL BİR İHMAL YAŞANDIĞI ZATEN ORTAYA ÇIKACAK.. KÖY SULARI KONUSUNDA DA KÖY MÜLKÜ AMİRİ OLAN KİŞİ DEPOYA NERELERDEN SU BAĞLATTIĞI HANGİ DERELERDEN GELİYORSA ONU BELİRTİP PROBLEMLİ YERİ BULMAK LAZIM BİR AN EVVEL YOKSA ŞUAN YŞANILAN DEZANFEKTAN SORUNUNDAN ÖTÜRÜ BAŞKA BİR SORUN YAŞANACAK..NOT: İÇME SULARI BAZI FİRMALAR TARAFINDAN TEDARİK EDİLİYOR HALKA İÇME SUYU GELİYOR YANİ TÜM HERKESE GEÇMİŞ OLSUN...
  • Ekin22 Temmuz 2022 . 18:39

   Kurban atıklarını sağa sola rastgele bırakan şahsiyetler, halkın sağlığını bozarak kurban ibadeti mi yapmış oluyor? Su kuyusuna kurban atıklarının karıştığı iddia ediliyor, öyle ise sorumlular tespit edilip cezası verilmeli.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Medeni olmayan insanlar, medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak