İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

Sebebi belli olmayan zehirlenmelerde sayı 141 oldu!

Sebebi belli olmayan zehirlenmelerde sayı 141 oldu!
  25 Temmuz 2022

  Sebebi belli olmayan zehirlenmelerde sayı 141 oldu! Bolu'da zehirlenme ...

          Sebebi belli olmayan zehirlenmelerde sayı 141 oldu!

          Bolu'da zehirlenme vakalarıyla ilgili halen sebep bulunamazken, sayı 141'e yükseldi ve 1 kişi de yaşamını yitirdi, 87 kişi taburcu oldu, 53 kişinin tedavisi ise devam ediyor.
           Bolu'da zehirlenme vakalarının sebebi halen bulunamışken, sayı da artmaya devam ediyor. Zehirlenenlerin sayısı 141'e yükselirken, 1 kişi yaşamını yitirdi, 87 kişi taburcu oldu, 53 kişinin tedavisi ise devam ediyor. Valilik, İl Sağlık Müdürlüğü ve ilgili kurumlarca çalışmaların sürdürüldüğü açıklamasını yaptı.

          Bolu'ya bağlı Yuva köyü Çaydurt Mahallesi'nde, Kurban Bayramı'nın son gününde başlamak üzere 13 gündür çoğu çocuklarda olmak üzere karın ağrısı, mide bulantısı ve kanlı ishal görüldü. Hastaneye aralıklarla götürülen çocuklar ve yetişkinlerin ilk belirlemelere göre zehirlendiği tespit edildi. Zehirlenmelerin ise henüz kesin nedeni tespit edilemezken, sudan olduğu değerlendiriliyor. Tetkikler sonucu çocuklarda bağırsak enfeksiyonu görüldü; bazı hastalarda ishal nedeniyle böbrek yetmezliği başladı. Durumu ağırlaşanlar başka şehirlerdeki hastanelerde tedaviye alındı. Gün gün artan zehirlenme vakalarında sayı 141'e ulaştı. 141 kişiden 1 kişi önceki gün yaşamını yitirirken, 87'si taburcu oldu, 53 hastanın ise tedavisi devam ediyor. Yaşamını yitiren Eyüp Ertem (49) dün Bolu'da toprağa verildi.

        BOLU VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAPTI

        Bolu Valiliği'nden de konuyla ilgili bugün bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "87 vatandaşımızın tedavisi tamamlanmış olup, 53 vatandaşımızın tedavisi hastanelerde devam etmektedir. Tedavisi için il dışına sevk edilen 49 yaşındaki Eyüp Ertem isimli vatandaşımızın tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir. İlimizdeki hastaneler ile il dışındaki hastanelere sevk edilen vatandaşlarımızın tedavi süreçleri yakinen ve titizlikle takip edilmektedir. Konuyla ilgili Valiliğimizce başlatılan idari süreç ile Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan adli süreç devam etmektedir. Yuva köyünde ikamet eden vatandaşlarımızın temiz su ihtiyacı aralıksız olarak Valiliğimizce karşılanmaktadır. İl Sağlık Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili kurumlarımızın çalışmaları titizlikle sürmektedir."

  • Cabbar Candemir27 Temmuz 2022 . 10:52

   Sn. Metin Çelik'in tespitleri muhakkak dikkate alınmalı ve araştırılmalıdır. Bu salgın hızla yayıldığından dolayı Çaydurt ve çevresi hatta il bazında karantina tedbirleri uygulanmalıdır. Tedavi olup ta eve dönen olmadığına göre bilinen bir tedavisi de yok galiba. AMAN DİKKAT !!!!!
  • YAZIKKK26 Temmuz 2022 . 11:19

   KOMPLE SINIFTA KALDIN BOLU..... HASTALIK NE TEŞHİS EDİLEMEDİ TEDAVİSİ NASIL OLACAK BİLİNMİYOR... NEDEN KAYNAKLANDI BELLİ DEĞİL... ANKARADA VE ÇEVRE İLLERDE HASTANELRDE YOĞUN BAKIMDA BİR ÇOK İNSAN VAR... HASTANELERDE YETERLİ ALET ADEVAT YOK... MUHTAR DESEN İLK VAKALARDA ANONS GEÇ SU KES DENİLMESİNE NAZARAN CİDDİ ALMADI BU KADAR BÜYÜDÜYSE ONUNDA ETKİSİ VAR MALESEF... ŞİMDİ İSE MAHALLEDE SULAR KOMPLE KESİK BAŞKA BİR VÜRÜSLE KARŞI KARŞIYA BU HALK ELER YIKANMIYOR SU YOK TUVALETLER YIKANMIYOR SU YOK DUŞ BANYO İÇİN SU YOK... BULAŞIKLARI YIKAMAK İÇİN SU YOK.... İÇME SUYUNU TEDARİK EDEN KURULUŞLAR VAR AMA BU ŞEKİLDE SIKINTI DAHA DA BÜYÜYECEK... SORUMLUSU VEYA SORUMLULARI BU MEBALİN ALTINDA KALIR.. KISACASI SINIFTA KALDINIZ...
  • Doğa26 Temmuz 2022 . 11:18

   Zehirlenmelerin sebebini hala açikkana bilmiş değil.Nedeni çok açik belli olduğundan birilerine dokunduğu için (Kodoman) valilik kulağının üstüne yattı bekliyor.Kamu oyunu dinlendirip hazmedileçek bir açiklamayla meşgul olduğunu düşünüyorum.Tabiatın kalbi boluyu katledilirken gıkı çikmayanlar.Bir hiç görevi olan çevre il müdürlüğü sağlik müdürlüğü yaz sıcaği uykusundalar.Gelen çöp ve atıklar aşikar sonucuda gayet olağan insan ve hayvan telefine sebebiyet verecek ve vermektede.
  • Metin Çelik26 Temmuz 2022 . 08:10

   Sn Valim daha önce bir kaç defa yazdım. daha önce ilgili Kurumlara Resmi başvurularda da bulundum. Bu Yerleşim Merkezi ve çevresindeki zehirlenmenin Sebebinin bulunmasında daha çok İzmit ve çevresinden getirilen çöplerin olabileceği ihtimali çok yoğunluk kazanmaktadır Zehirli Atık ihtiva eden ve İzmitten getirilen çöplerin Bolu Çimento Fabrikasına verildiğine dikkatinize çekmek istiyorum. Zehirlenmenin çimento çevresinde olması tesadüfi değildir. Oradaki dere simsiyah Çevre Bu kadar kirletilmemeli. Baca Gazlarının Toprakla teması , Çevredeki Topraklara çökmesi, Kamyon lastikleri arasındaki sızmalar en önemlisi de İZMİT ilinden getirilen çöplerin Zehirli Fabrika Kimyasal Atıklardan oluşması Zehirlenmenin Tespit edilmesinde ve Suya Karışmasında Yol gösterici olmalıdır. 6 Ayrı Kurum birisinden kaçsa birisinde mutlaka tespit edilir. Lütfen diyoruz. ve özellikle Bolu Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünün Yönetimini Çöplerin ve Vilanjörlerin Kontrolünü Yapmak üzere göreve davet ediyoruz. Oradaki Su Boruları ve hatları tamamen iptal edilmeli. hatta Atık sulara karışan Kanalizasyonun o dere ile ilişkisi kesilmeli
  • Ahmet26 Temmuz 2022 . 06:19

   10 gun oldu, yeni vakalar geliyor ve hala sebebi belli degil. Avrupa bizi kıskanıyor

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sadelik, iyilik ve doğruluk olmayan yerde büyüklük yoktur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak