İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

Yüksek Öğrenim Nereye Koşuyor!

Yüksek Öğrenim Nereye Koşuyor!
  28 Temmuz 2022

  Yüksek Öğrenim Nereye Koşuyor! Bir ülkeyi yok etmenin en ...

        Yüksek Öğrenim Nereye Koşuyor!

          Bir ülkeyi yok etmenin en iyi yolu eğitim sistemini bozmaktır. Tam olarak yaşadıklarımız bundan ibarettir. 40 yıldır çağdaş milli eğitim sistemini kurgulayamayan, yap boz ekolüyle anaokulu sıklığına indirgenen üniversite sistemi artık iflas etmiştir.

         Neredeyse sokak aralarına kadar üniversite kampüsleriyle dolan bir ülkeden söz ediyoruz.
  Ülkemizde 209 üniversite bulunmakta. Bu üniversitelerin Dünya sıralamasında ilk 500'de esemesi okunmuyor. Sadece Koç Üniversitesi son sıralardan ilk 500'e girebiliyor. Onun arkasından Sabancı Üniversitesi geliyor. Bir zamanların en iyi üniversiteleri Boğaziçi, ODTÜ, Bilkent artık isim mirasını yiyor. Siyasetin kemirdiği ülkemizin en prestijli üniversitelerinin kıymetli hocaları ya yurt dışına kaçıyor, ya da en iyi özel üniversitelere kapağı atıyor. Doçentlik ve Profesörlüğün nerdeyse keyfe keder dağıtıldığı sistemde tatbiki iyi bir üniversite eğitimi verilmiyor. Üniversitelerde bölümler kapatılıyor. Çünkü  okutacak öğrenci bulamıyorlar. Adeta bize gelin diye yalvaran devlet üniversiteleri var.   

         Sonuç, milyonlarca üniversiteli işsiz genç nüfus. Mezunların  teorik ve pratik eğitimlerinin yetersizliği, gençlerimizi büyük bir hayal kırıklığıyla maalesef baş başa bırakıyor. 

         Neler yapılmalı?  Öncelikle üniversiteler bilimsel özerklik yanında kendi kendini yönetebilme hakkına sahip olabilmeli. Tabi bu kendi kendini yönetme ben ne istersem onu yaparım seviyesine çıkmamalı. Ayrıca, akademisyen titrini  kazanmış herkesin evrensel değerlere sahip olması, bu değerleri kabul etmesi  hiçbir gücün baskısı altında eğilmemesi ve tarafsızlığını koruması olmazsa olmaz bir durum.
         Devletimiz kesinlikle yeni bir yapılanmaya ve planlamaya gitmeli, birçok üniversite kapatılmalıdır. Avrupa Birliğinin toplam nüfusu 450 milyon ve 18 milyon yüksek öğrenim öğrencisi bulunmakta iken güzel ülkemizde buna karşılık 85 milyon nüfusa 8 milyon yüksek öğrenim öğrencisidir. Zaten bu durum Türkiye’de durumun vahametini ortaya koymaktadır.

         Üniversitelerde bir an önce dikey büyümeye geçilmeli ve branşlaşmalıdır. Mesela Bolu, Tıp fakültesi, Turizm fakültesi, Orman fakültesi gibi branşlarda büyümelidir. Mesela Zonguldak, başta Maden Mühendisliği, Denizcilik vb. gibi alanlarda büyümeli ve branşlaşmalıdır. Üniversitelerin isimleri değiştirilmemelidir. Önceleri Hacettepe Üniversitesi’ne bağlıyken, Karaelmas  Üniversitesi akabinde Bülent Ecevit Üniversitesi örneği gibi.

          İngiltere’deki. 2 + 2 sistemi kesinlikle ülkemize getirilmelidir. (A Level  - İleri düzey eğitim) Üniversiteye gitmek için aranan 2 yıllık  yüksek öğrenim sistemdir. 2 yıl tamamlayan öğrenci isterse zaman kaybetmeden mesleki hayata geçebilir. İsterse artı 2 yıl daha okuyarak mesleğinin bir üst sekmenine geçebilir. Örneğin inşaat teknikerliği okuyan bir öğrenci isterse 2 yıl sonunda okulu bırakıp inşaat teknikeri olarak çıkar, isterse 2 yıl daha okuyarak mühendis olarak diplomasını alır. Bu sistemin çok ciddi faydaları olacağına inanıyorum. Böylelikle Türkiye’deki ara elman sıkıntısı da çözüme kavuşacaktır.

         Gelelim yüksek öğrenime  başlayacak gençlere! Kesinlikle okulunuzun vermiş olduğu eğitim dışında, kendinize ruhen, bedenen ve de bilgi beceri noktasında destek olacak çalışmalara girin. Sevdiğiniz işi yapabileceğiniz bölümleri tercih edin. Aksi halde mutlu ve başarılı olma şansınız olmayacaktır. Tercihlerinizi üniversitelere göre değil gitmek istediğiniz bölümleri hocalarının kariyerlerine bakarak yapın. Mesleğinizi seçerken yaşayacağınız şehrin iş olanaklarını şartlarını göz önünde bulundurun. Her şeyden önemlisi iyi insan olmaktır bunu da asla unutmayın.

        Cumhur Bandakçıoğlu
   

  • Bolulu1 Ağustos 2022 . 08:36

   Öğrenci almayan bölümler var, prof. Doc kadrosu eksik diye bakıyorsun 3-5 senedir öğrenci almıyor. Bölüm de öğrenci yok, diğer hocalar ders vermeden maaş alıyor. Kapatın gitsin niye açık o bölüm. Tabi siyasetin arka bahçesi olmuş. Yatarak para kazanma.
  • Elini sallasan31 Temmuz 2022 . 03:55

   Sesini sallasan prof a değiyor. Bu adamların aldığı onca maaş yetim hakkıdır healal değildir...
  • Gazete okuru30 Temmuz 2022 . 12:34

   Güzel ve önemli bir konu yine. Teşekkürler. Tespitler doğru. Çözüm için yazdığınız öneriler sadece eleştiren biri olmadığınızı ve sorunlarımız için samimi olarak kaygı duyduğunuzu gösteriyor. İlgililerin üzerinde düşünmelerini umarım.
  • Lisanslı biri 229 Temmuz 2022 . 21:17

   "Devletimiz kesinlikle yeni bir yapılanmaya ve planlamaya gitmeli, birçok üniversite kapatılmalıdır. " evet fakat yapılanma devletin tüm birimlerinde topyekün olmalıdır. Kısmi yapılanmalar asla fayda etmez...
  • Şemsettin GÜRTÜRK 29 Temmuz 2022 . 13:03

   Emekli bir eğitimci olarak; eğitim konusunda gerçekleri açıklayan, önerileri olan bu yazınızdan dolayı, sizi tebrik ederim.
  • Aladağ 29 Temmuz 2022 . 13:00

   Üniversite demek o yerde yaşayanlar için iş imkanı, kafe, pansiyon, restoran, yurt, taşımacılık işleri demek. Üniversitede parti sayesinde işe gireceklere ekmek kapısı demek. Uyduruk doktora tezi bitirip akademisyen olmak demek. Öğrenciden gelen parayla dönen ekonomi demek. Öğrenciler için de 3 5 yıllığına aileden uzak güzel bir şekilde takılmak demek. Kantinde, kafede geçirilecek zaman demek. Diplomayı aldıktan sonrasını düşünen yok, iş bulur muyum düşünen yok. Yeterki on binlerce öğrenci gelsin, ekonomi dönsün. Çözüm mü, çok basit. Sadece büyük ilçelerde meslek yüksek okulu olacak. Küçük şehirlerdeki üniversiteler kapatılacak buralarda sadece fakülte kurulacak. 1980 sonrası kurulan tüm üniversiteler elden geçirilecek. Son dönemde alınan akademik kadrolar, ünvanlar, yapılan tezler doktoralar, yayınlar incelenecek. Üniversite sayısı azaltılacak, öğrenci sayısı azaltılacak. Herkes üniversitede olmayacak.
  • Bolulu29 Temmuz 2022 . 11:24

   Türkiye etiketler ülkesi. Herkes prof. Lise tipi Üniversiteler kapatılmalı. Eskisi gibi hak eden Üniversite okumalı, diğerleri Meslek Yüksek Okuluna çevrilip Meslek erbapları yetiştirmeli.
  • Lisanslı biri29 Temmuz 2022 . 11:11

   Yazıyı okumadan yapıyorum bu yorumu: 20 yıldır sistematik olarak, devletin ayarları ile oynanmadı mı ve buna bir kayıkçı kavgası kamuflajı ile muhalefet de katkı sağlamadı mı? Yüksek öğrenimin bugünkü, hali "O" normlara uygundur..! Keza mesela tıp doktorlarına yapılan mahalle baskıları da... (yorum yayınlandıktan sonra yazıyı okuyacağım)
  • diger29 Temmuz 2022 . 11:00

   ekinize,kaleminize sağlık ûstad,tozpembe görünen sistemin küllerine üfürmųşsünűz birde bunu bakan körler anlasa,slgîlayabilse
  • Sayrı29 Temmuz 2022 . 08:01

   Her şeyden önemlisi "iyi insan" olmaktır ama onu olabilmek için de önce "insan" olmayı başarmak gerekir(ruhen).İşte o daha zordur. Çünkü onu olmak için hiçbişey olmamak gerekir. Kabın için boş olmalı. Hepsi sıvıdır, suludur. Ama hiçbiri su değildir. İçilmez.
  • Yüksek düşüş29 Temmuz 2022 . 00:11

   Yüksek Öğrenim nereye mi koşuyor?Nereye koşacak; "anaokulu sıklığına indirgenen üniversite sistemi" diye ne güzel yazmışsınız işte.Tersine koşuyor,anaokuluna doğru.Piyasada mal bollaşırsa fiyat ucuzlar,ürün ayağa düşer.İkibin küsür nüfuslu ilçelere kadar düştü üniversiteler(!) Ortalıkta gezinmemesi gereken milyonlarca işsizin süpürüldüğü halının altı üniversiteler.İlk 500'de olmaz tabii.Siyasetin burnunu soktuğu hangi kurum değer üretmiş ki.Değer üretecek mümbit toprak özgürlüktür.Medeniyetin toprağıdır O. Fakat bedava değildir,bedel ister.Özgürlük olmadan ahlak da olmaz, bilim de, sanat da.İnsanlığın tarih boyunca deneme yanılma yoluyla inşa ettiği "evrensel değerlerden"de bahsetmişsiniz.O tarafa da kafamızı çevirip bakmayız biz, zinhar. Sorgulanamaz hazır değerlerimiz var bizim.Gerek yok bilgeliğin acısına.Cehaletin mutluluğu yeter bize. Açılsın açılsın, köylere de açılsın.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. Bugün yarına dünle beslenerek yol alır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak