İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

İşkembe yol, temeline inmedikçe DÜZELMEZ!

İşkembe yol, temeline inmedikçe DÜZELMEZ!
  2 Ağustos 2022

  İşkembe yol, temeline inmedikçe DÜZELMEZ! 12 Nisan 2018 tarihinde ...

  İşkembe yol, temeline inmedikçe DÜZELMEZ!İşkembe yol, temeline inmedikçe DÜZELMEZ!İşkembe yol, temeline inmedikçe DÜZELMEZ!

         İşkembe yol, temeline inmedikçe DÜZELMEZ!

         12 Nisan 2018 tarihinde yaptığımız haberde Aracın nasıl yoldan çıktığını anlayamadılar vurgusu yaparak; “Kazadan hafif yaralı olarak kurtulan Doğa Koleji öğretmenleri, otomobillerinin nasıl yoldan çıktığını anlayamadıklarını belirterek, olayın şokuyla birlikte uzun süre kendilerine çarpan başka bir araç olup olmadığı yönünde çevrede iz aradılar” dedik ve bu bölgede benzer yaşanan birçok kaza sonrası yaptığımız haberde işkembe yola dikkat çektik.   

              Zemine inilmeden işkembe yolun yüzeyine yeniden asfalt dökülüyor, ama değişen bir şey yok. Zemini oynak olan yola ne kadar asfalt dökerseniz dökün, yüzeyinin düzgün kalması sağlanamıyor. Ağır tonajlı araçlar geçtikçe yolun yüzeyinde dalgalar oluşuyor. Bozuk yüzeyi fark edemeyen sürücüler bir anda tarlaya uçabiliyorlar.

          Mühendislik şartları yerine getirilmeden, gerekli alt yapısı oluşturulmadan göz boyamak için yapılmış olan bu tür yollara mühendislerimiz; "İşkembe Yol" tabirini kullanarak bu tür uyduruk yolları şöyle tanımlıyorlar;

           "Bu tür yolların alt yapısı mühendislik şartlarına uygun yapılmamıştır. Biz buna halk dilinde işkembe yol deriz. Yüksek tonajlı araçlar geçtikçe ve yolun bir tarafına bastıkça diğer tarafından kaldırır. Yollar yapılırken en az 1,5- 2 metre kazılarak en alt katmana büyük kayalar döşenir. Yüzeye doğru daha küçük taşlar ve serilen malzeme inceltilerek döşenir. Bolu'da son dönemlerde açılan ve üzerine asfalt kaplanan yolların, yol mühendislik hesaplarına uyulmadan yapıldıkları için, uzun ömürlü olmaları mümkün değildir. Ne kadar uzun ömürlü olacağından ziyade, ne kadar fazla yol yaparız da halkın gözünü boyarız, mantığı ile yapılan bu yollar aslında bir aldatmacadır."

  • EDASU6 Ağustos 2022 . 12:07

   TARİH 2018 DİYOR YAZININ BAŞINDA BELEDİYE BAŞKANI KİMDİ O ZAMANLAR. AYRICA YOL YAPIMI BELEDİYENİN DEĞİL KARAYOLLARI SORUMLULUĞUNUN ALTINDADIR.
  • memett4 Ağustos 2022 . 11:28

   belediyenin yaptığı yapacağı vaat ettiği tüm işlerde neresi doğruki ?
  • Dramali 4 Ağustos 2022 . 00:19

   Cole valla sen yoldan anliyorsun,cetin isletmeleri sadece Turkiye'de yol yapmiyor,ukraynada,iranda,turkmenistanda da yol yapti.
  • Belediye Rumuzluya3 Ağustos 2022 . 10:29

   Dediğin gibi d 100 karayolu yani orası KARAYOLLARI na ait belediyeye değil..
  • Realist3 Ağustos 2022 . 09:53

   Maşallah Fen işleri çok güzel işler çıkartıyor. Askerlik şubesi önünde ki kavşak taktir topluyor tüm herkesten.(!) Halkın Belediyeye ettiği şikayetleri sümen altı etmeyin Fen işleri birimi! Sayın Başkan emekleriniz hiç ediliyor. Yakınınızdaki bazıları herşeyi size eksik söylüyor. Hatta bu gazeteye yazılan olumsuz yazıları bile size göstermiyorlar. Bence A takımınızı revize etmemizin zamanı geldi de geçiyor..
  • belediye3 Ağustos 2022 . 08:27

   aynı şekilde d100 karayolunun atatürk orman parkı karşısında istanbul istikametide öyle kamyonlar yolu öyle bir ezmişki direksiyona hakim olamıyorsun bilmeyen bir vatandaşsan lastik izinden gitmiyorsan ALLAH korusun.
  • Cöle2 Ağustos 2022 . 19:21

   Onu bunu bilmem, kaliteli yolu çetin işletmeleri yapıyor...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak