İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

Azimli definecinin feci sonu!

Azimli definecinin feci sonu!
  5 Ağustos 2022

  12 metrelik çukuru kazarken çıkan gazdan zehirlenerek öldü Seben ...

  Azimli definecinin feci sonu!

       12 metrelik çukuru kazarken çıkan gazdan zehirlenerek öldü

          Seben ilçemizde define kazısı yapan Fatih Uzun, 12 metrelik çukuru hilti ile kazdığı sırada çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenerek hayatını kaybetti. 
           Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinden Bolu'nun Seben ilçesine kazı yapmaya gelen Fatih Uzun ve Durmuş Akyol, 10 gün boyunca define kazısı yaptı. 2 arkadaş, benzinle çalışan hilti ile kazıyı sürdürerek define olduğunu düşündükleri kayayı 12 metre oydu. Ayrıca, define olduğunu düşündükleri alana daha hızlı ulaşabilmek için zaman zaman amonyum nitrattan oluşan el yapımı patlayıcılar da kullandı.

          Hiltiden çıkan karbonmonoksit gazından etkilendi
          Delme ve patlatma işlemlerini Fatih Uzun yaparken, Durmuş Akyol da içeriden çıkan taş ve toprağı dışarıya taşıdı. 10 gün boyunca kısa süreli delme işlemi yaparak dışarıya çıkıp hava aldıktan sonra yeniden içeriye girip kazı işlemini devam ettiren Fatih Uzun, bu kez 1 saat boyunca kapalı alanda benzinli hilti ile kazı yaptı. Kazı sırasında hiltiden çıkan karbonmonoksit gazından etkilenen Fatih Uzun, kaya içindeki tünelden dışarıya çıktı. Yere yığılan Fatih Uzun'u gören arkadaşı Durmuş Akyol, yüzüne su serpip, ayran vererek müdahalede bulundu. Fatih Uzun'un daha sonra kalbi durdu ve kazdığı tünelin önünde yaşamını yitirdi. Arkadaşı Durmuş Akyol, Uzun'a kalp masajı yaptı, hayatını kaybettiğini anlayınca da 112 Acil Çağrı Merkezi'ni arayarak yardım istedi.

         AFAD personelinin kolu kırıldı 
         Bunun üzerine bölgeye 112 Acil, AFAD, jandarma, jandarma arama kurtarma (JAK) ve Cumhuriyet Savcılığı'ndan ekipler sevk edildi. Araç yolu olmayan bölgede köylülerin yol tarifiyle ekipler, kazı alanına ulaşmak için yaya yola çıktı. Dik rampaları ve kayalık alanları tırmanmak zorunda kalan ekipten 1 AFAD personeli, yolculuk sırasında uçurumdan yuvarlandı. Kolu kırılan AFAD personeli, diğer ekiplerin de yardımıyla çıkarılarak hastaneye kaldırıldı. Ekipler, 5 kilometrelik yolu aşarak bölgeye ulaştı.

        "Kalp masajı yaptım ancak kendine gelmedi"
         Jandarma ekipleri ve cumhuriyet savcısına olayı anlatan Durmuş Akyol, "Kendisi içeriden çıktı. Açtığımız tünelin dışında oturdu. Kendini yere bıraktı. Yüzüne su çaldım, ayran içirdim. Kendine gelmedi. Kalp masajı yaptım. Ölürken yanındaydım. Sonra da 112'yi aradım. Burada işaret vardı. Biz işareti görünce burada kazı yaptık. Kabartma vardı taşlarda" dedi.

         Cenaze helikopterle alındı 
         Olay yerinde inceleme yapan jandarma ekipleri, kazı işleminde kullanılan patlayıcı maddeler ve diğer aletlere el koydu. Uzun'un cansız bedeni, zorlu arazide taşınması mümkün olmadığı için Jandarma Genel Komutanlığı'ndan talep edilen helikopterle halatla bölgeden alınarak, araçların gelebildiği bir noktaya götürüldü. Buradan da cenaze aracına nakledilen Fatih Uzun'un cenazesi, morga kaldırıldı. Ekipler, yaklaşık 2 saatlik bir yolculuğun ardından gözaltına aldığı Durmuş Akyol ile birlikte geri döndü.

         Daha öncede Bolu'da 3 kez define ararken yakalandı 
         Bu arada Fatih Uzun'un Bolu'da farklı alanlarda daha önce 3 kez daha define kazısı yaparken jandarma tarafından yakalandığı belirlendi. Uzun'un hakkında 'Tarihi eser bulmak amacıyla izinsiz kazı veya sondaj yapma' suçlamasıyla pek çok kez işlem yapıldığı öğrenildi. Jandarma olayla ilgili soruşturmayı sürdürüyor.

  • Nemesis8 Ağustos 2022 . 22:29

   Su testisi su yolunda kırılır, cezalar az olunca tarihi yok edenler, tarih olur...
  • Dramali6 Ağustos 2022 . 14:14

   En sonunda aradigini o bulmamis ama aradigi onu bulmus,Allah rahmet eylesin,umutlar yarina kaldi.
  • Bir vatandaş6 Ağustos 2022 . 10:27

   Definecilik aslında hayalgücüyle beslenmiş bir hastalık bu hastalığa bir tutuldunmu zor bırakırsın. Cezası ağır olmalı ki caydırıcı olsun..
  • Vahit6 Ağustos 2022 . 09:19

   Azimli sıçan mermeri delermiş ölmeden. Azimli Defineci Kaya’yı delmiş lakin zortingen ştraze sıçan bu işte daha başarılı görünüyor
  • sinyalcım 5 Ağustos 2022 . 11:02

   bırakın kalsın orda devletin memurunu malzemesini boşuna kullan mayın yazık şuna yapılan masrafa yazık

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Geçmişten çok geleceği düşünmeliyiz, çünkü bundan sonra orada yaşayacağız.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak