İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

Yakışmıyor Yakışmıyor

Yakışmıyor Yakışmıyor
  10 Ağustos 2022

  Yakışmıyor Yakışmıyor Paşaköy – Otogar geçişi, Tem (Batı) girişi ...

  Yakışmıyor YakışmıyorYakışmıyor Yakışmıyor

       Yakışmıyor Yakışmıyor
       Paşaköy – Otogar geçişi, Tem (Batı) girişi  -  D100 bağlantısı köprülü kavşak! Bolu’nun giriş kapısı.

       İlk yapıldığında söylemiştim, beğenmediğim bir çalışmaydı. Hepimizin bildiği bu yer, Bolu şehir merkezinin en önemli noktası olup kente giriş yapanları burada karşılıyoruz.  Belki de meydanlarımızdan sonra en önem vermemiz gereken ikinci nokta.
          Şehrin imajı adına, kimliği adına misafirlerimizi etkileme adına  doğru bir şekilde dizayn edilmesi gerekmektedir. Yapılan çalışmanın, yani kurucular, liderler ve İzzet Baba portrelerinin pek hoş durmadığını hele hele Karayolları ile yaşanan sıkıntıdan sonra çok daha kötü bir hal aldığını hepimiz biliyoruz.
          Yapılan işlerin kendini gösterme adına fiziksel olarak dar bir noktada bulunması dolayısıyla mevcut görünüm ne kuruculara ne liderlere, ne de İzzet Babamıza yakışıyor. Evet ilk yapılan portreler için bir emek harcanmıştır, emeklerini inkâr etmiyorum ama sanatsal değerleri olmayan işlerdir. Ayrıca, trafik akışında da hem tehlike arz etmekte hem de kimseye bir mesaj verebilecek bir zaman sürecine sahip değillerdir. Araçlar kavşakta 10- 15 saniyede geçirmektedir.
          Özellikle Alparslan Türkeş ve Necmettin Erbakan’ın sonradan yapılan portre çalışmaları ise maalesef daha basit  çalışmalardır. Bana göre maneviyatlarına da uygun değildir. Karayollarıyla yaşanan sıkıntı sonrası Karaçayır  da bir kavşağa siyasi liderlerle ilgili daha derli toplu bir çalışma yapıldı. Belki bunların yerine bir demokrasi parkı yapılıp burada, Türkiye’nin üst düzey siyasi liderlerin birer portreleri veya heykelleri konup altlarında kısa bir biyografileri yazılarak sergilenebilseydi çok daha eğitici olurdu. 
          Tabi biz liderlerimizi insan üstü varlıklar olarak gördüğümüz için onların  yapılmış portreleri resimleri ne kadar kötü olursa da olsun onları kaldırmayı, silmeyi bir ayıp, bir saygısızlık olarak görüyoruz. Ama esas saygısızlık şu anda yapılıyor. Gelin hep birlikte Bolu’ya ve büyüklerimize yakışmayan bu manzarayı kaldıralım. Orayı Bolu’ya kimlik kazandıracak, Bolu’ya gelenleri etkileyecek  bu şehrin genlerine uygun bir şehir girişi yapalım.  Yukarıdan aşağıya sarkan, yaz kış yaprak dökmeyen sarmaşıklar, Yılkı atlarını tasviri veya  modern bir kozalak tasviri olsa mesela nasıl olur? Siz ne dersiniz.
          Not: Bu düşüncemi, daha kısa ve öz bir şekilde Bolu Belediyesi Ağustos ayı II.  Meclis Toplantısında dile getirdim.

         Cumhur Bandakçıoğlu 
   

  • gerçekçi olalım12 Ağustos 2022 . 11:03

   Aslında bu değerli siyasetçileri bu rezil şekilde çizilmiş resimlerle anmak hiç hoş değil maksay yapmak için acelece yapılan bir uygulama değerli büyüklere eğer saygı gösterecekcek o resimleri anında oradan kaldırmalı.
  • Şemsettin GÜRTÜRK 11 Ağustos 2022 . 23:17

   Sayın Cumhur Bey, duyarlı yazınızdan dolayı sizi kutlarım. Kamusal alanların nasıl kullanılacağı yasalarla belirlenmiş olup, bunun için devlet kurumları mutlaka uyum içinde çalışmalıdır. Yukarıdaki yazıda belirtilen resimlerin, saygı ölçüsü içinde, bulundukları yerden kaldırılarak, daha düzgün bir şekilde Valilik ve Belediyece belirlenecek, uygun ve kapalı, korunaklı bir yerde sergilenmesi uygun olur. Başta Atatürkümüz olmak üzere, kanunca belirlenen Türk büyüklerimiz ve İzzet Baysal babamız ile Türk siyasetine olumlu katkı sağlayan şahsiyetler, için Bolu Belediyesine ait, ana binada, kapalı veya açık mekanda Atatürk ve Türk Büyükleri ve Türk Devletleri köşesi oluşturulmasını öneririm.
  • Ali Osman güler11 Ağustos 2022 . 18:17

   Sayın cumhur kardeşim sizden bolu için bir şey istiyorum bolu için bolu halı için bolu merkez durağın oradaki pazar yer gibi saki orda bir sergici var lütven orayı en azından kart doum merkezi olabilir.
  • Cumhur Bandakçıoğlu11 Ağustos 2022 . 14:55

   Sn. Bir başka vatandaş, portreler Karayollarıyla yaşanan sürtüşmeyle yerel ve ulusal basında yer bulmuştur. İlk yapım aşamasında ve kurumlar arası sürtüşme zamanında bu çalışmaların iyi olmadığı konusunda görüşlerimizi ifade ettim. Syg.
  • yaman11 Ağustos 2022 . 13:52

   Cumhur Bey, kültürlü , aklı başında ne yaptığını bilen, farklı kültürleri görmüş, estetik kaygısı olan Bolunun değerli bir siyasetcisi. Bencede çok doğru bir noktaya temas etmiş.
  • Başka Vatandas11 Ağustos 2022 . 11:50

   Cumhur bey öncelikle yazınız gayet yerinde ve güzel.Fakat yorumlarda da Belediye Meclis uyelerinin görevlerini Belediye Kanuna göre hatirlatmissiniz.Buda iyi.Belediyenin yapmış olduğu yada yapacağı icraatlerin hepsinden Belediye Meclis üyelerinin haberinin olmayacağını söylüyorsunuz. Cumhur bey bu konu hem yerelde hemde ulusalda defalarca işlendi.Hem yapılmadan önce hemde yapım aşamasında.Belediye Başkanı yapılmadan projeyi açıkladı.Keske ozaman kürsüden bu paylaşmış oldugunuz güzel ve takdir toplayan yazıyı canlı canlı sizden dinleseydik.Yinede düşünceleriniz için tesekkurler
  • Cumhur Bandakçıoğlu11 Ağustos 2022 . 08:28

   Sn. Vatandaş, Belediye Meclis Üyelerinin görev tanımları 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18.Maddesinde belirtilmiştir. Sizin görmüş olduğunuz icraatlerin hepsi yapım öncesi Belediye Meclis üyeleri tarafından bilinmez. İşleyiş vatandaşın bildiği ya da zannettiği şekilde değildir. Yasama ve Yürütme farkı gibidir.
  • Gerçek 10 Ağustos 2022 . 18:22

   Cumhur beyin tespiti güzel.Bunun siyasi bir şekilde algılanmaması açısından da Cumhur bey vurgu yapmış.Cumhur bey CHP içerisinde en kıymetli ve aklı selim bir kişidir.Bence CHP'de bunu fark etmeli ve İl başkanlığı Belediye Başkanlığı veya Milletvekili makamı Cumhur beye yakışır ve makamı doldurur.Saygıyı sonuna hak ediyor.Tanju Özcan çok büyük bir hata oldu maalesef geç farkedildi.
  • Vatandaş10 Ağustos 2022 . 17:40

   Cumhuriyet bey, sen CHP belediye Meclis üyesi değil misin? Sen bu kavşaklara siyasilerin resimleri yazılırken neredeydin? bu yazı ile ne demek istiyorsun ‘’?buna bindiğin dalı kesmek derler.kınıyorum.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Geçmişten çok geleceği düşünmeliyiz, çünkü bundan sonra orada yaşayacağız.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak