İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

Jeoloji Mühendisleri Odası'ndan TOKİ konutları uyarısı

Jeoloji Mühendisleri Odası'ndan TOKİ konutları uyarısı
  13 Eylül 2022

  JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI'NDAN VATANDAŞLARA 'TOKİ KONUTLARI' UYARISI Cumhurbaşkanlığı tarafından ...

  Jeoloji Mühendisleri Odası'ndan TOKİ konutları uyarısıJeoloji Mühendisleri Odası'ndan TOKİ konutları uyarısı

       JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI'NDAN VATANDAŞLARA 'TOKİ KONUTLARI' UYARISI

        Cumhurbaşkanlığı tarafından 13 Ekim 2022 günü “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi” olarak lanse edilen proje kapsamında TOKİ tarafından yapılacak olan 250 bin konut hakkında yazılı bir açıklama yayımlayan Jeoloji Mühendisleri Odası, vatandaşları bu projelere başvururken geçmişte TOKİ tarafından yapılan bazı yanlış uygulamaların neden olduğu sorunları anımsatarak uyardı. 

         Cumhurbaşkanlığı tarafından 13 Ekim 2022 günü “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi” olarak lanse edilen proje kapsamında; “TOKİ tarafından 250.000 konutun yapılacağı” ifade edildi. Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi” hakkında yayımladığı yazılı açıklama ile vatandaşları uyardı. TOKİ tarafından yapılacak olan konutların, dar gelirli vatandaşların barınma sorununu çözmek için ya bir emlakçıya, ya da bir müteahhide başvurmak zorunda bırakıldığı ülkemizde, sosyal konut projesinin başlatılmasının olumlu bir adım olarak değerlendiren JMO Yönetim Kurulu, "Elbette olumlu bir adımdır. Ancak vatandaşlarımızın bu projelere başvururken, geçmişte TOKİ tarafından yapılan bazı yanlış uygulamaların neden olduğu sorunları bir kez daha yaşamaması için dikkat etmeleri gereken bazı hususları, kamuoyunun dikkatine ve takdirine sunuyoruz" ifadelerine yer verdi. Vatandaşların TOKİ konutlarına başvuruda bulunurken dikkat etmesi gereken husuların sıralayan Yönetim Kurulu'nun açıklamasının devamı şöyle:

       "Başvuru ve başvuruda bulunacak vatandaşlarımızdan istenen belgeler ile hak sahibi olacakların vermesi gerekli beyanlar açık, şeffaf olmalı ve her kesimden insanın güven duyacağı bir sistematikle yürütülmelidir. Yanlış beyanda bulunanların talepleri hemen iptal edilmelidir. Konutların yapılacağı arsa ve arazilerin seçiminde geçmişte “Soma’da yaşamını yitiren 301 madenci ailesi için yapılan ve fay zonu üstüne oturan sosyal konutlar, heyelanlı alanlar üzerine oturan İzmir Çiğli Evka-5, Samsun İlk Adım - Kıran mahallesinde yapılan konutlar, Samsun - Canik İlçesinde Mert Deresi taşkın sahasına yapılan ve 11 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği Kuzey Yıldızı konutlarında” olduğu gibi fay zonlarının sakınım bandı, dere yataklarının sel ve taşkın riski yüksek bölgeleri, heyelan, kaya düşmesi, çığ düşmesi, tıbbi jeolojik açıdan riskli alanlar, oturma ve çökme riski yüksek alanlar gibi doğa kaynaklı afetlere açık alanlardan uzak durulmalı, toplumun can ve mal güvenliği sağlanmalıdır. Sosyal konut projelerinin kentlerimizin yapısını bozmayacak, doğal morfoloji ile uyumlu, günümüz teknolojik ihtiyaçlarına cevap verir, yeşil dönüşüme uyumlu, içinde yaşayan insanların sağlığını önceleyen, yeterli sosyal donatı ve rekreasyon alanlara sahip olmasına özen gösterilmelidir. Günümüzde enerjiye ulaşım ve enerji fiyatlarındaki artış ile küresel iklim değişimine ilişkin kaygılar da dikkate alınarak, güneş, jeotermal, jeotermal ısı pompası, rüzgar gibi bölgesel yenilenebilir enerji kaynakları dikkate alınarak etüt, proje ve yapım süreçlerinin gerçekleştirilmesine özen gösterilmelidir. Sonuç olarak; başlatılan sosyal konut projesinin beton lobilerine 1.5 trilyon lira kaynak aktarmak suretiyle hizmet eden değil, vatandaşımızın doğa kaynaklı afetlere karşı can ve mal güvenliğini sağlayan, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı, yöresel mimari ve morfoloji ile uyumlu, geleceğin teknolojik gelişimine uyum sağlayabilecek, insan sağlığını önceleyen, yeterli sosyal donatı ve rekreasyon alanları ile gerekli altyapıya sahip,  sosyal devletin gereği ekonomik avantajlarla topluma sunulması önem taşımaktadır."

   

  • Bolulu15 Eylül 2022 . 08:57

   TOKI konutları kesinlikle yabancılara, Bakanlara ve Milletvekillerine satılmamalı. TOKI nin amacı düşük gelirli vatandaşların konut sahibi olmaları. İyi denetlenmeli, ulaşım ve alt yapı hazır olmadan lokasyon seçilmemeli. Belediye ve diğer kurum hizmetlerini eksiksiz alabilmeliler. Belirli mutahitlere iş yaratmak için bir çalışma olmamalı. Tabi bu yazdıklarıma kendim bile inanmıyorum ama, yine de yazalım. Burası Türkiye., bir alman arkadaşım; Türk gibi hayal kur, Alman gibi çalış ve bitir demişti. İnşallah. Türkler; bir nal bulur, 3 nalı ve Atı hayal eder. Ama hiçbir zaman sahip olamazlar.
  • Mehmet 14 Eylül 2022 . 10:20

   Jeoloji mühendisler odası özellikle devlet ve şuankş hükmet karşıtı maalesef bütün odalar böyle ama jmo bir başka
  • Mine14 Eylül 2022 . 10:09

   Halis kardeşe katılıyorum
  • İsim (Gerekli)14 Eylül 2022 . 09:48

   demekki bu sosyal konut projesi iyi bir proje devamı gelecek olan bir proje hazımsızlık yapan bir proje
  • memett14 Eylül 2022 . 09:17

   Muhalefet partisi gibi açıklama yapmışlar tüm odaların kesinlikle kaldırılması lazım angarya odaların başına toplananlar alayı selam verilecek insanlar değil çöreklenmişler kafasına göre takılıyorlar(içlerinde üç beş müstesna ) .zevzeklik yapmasa olmaz HER RUHSATLI YAPI İÇİN zemin etütsüz bina yapılmıyor bunu benim bildiğim gibi siz alasını biliyorsunuz ne halta yarıyorsunuz bu saçma açıklamayı özel isteyenmi oldu sizden
  • halis13 Eylül 2022 . 13:23

   Uyarı için teşekkür ederiz. Toki konutlarının parsel belirlemesinin sonrasında Jeoloji MÜhendisleri Odası, tekrar bir açıklama yapıp bölgenin durumuyla ilgili açıklayıcı bilgileri halkla paylaşmalıdır. Olumlu veya olumsuz.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Cumhuriyet fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre saygı duyarız.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak