İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

Yüksek verimli damızlık koçlar dağıtıldı

Yüksek verimli damızlık koçlar dağıtıldı
  13 Eylül 2022

  Yüksek verimli damızlık koçlar dağıtıldı Bolu'da küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ...

       Yüksek verimli damızlık koçlar dağıtıldı
       Bolu'da küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan 19 işletme sahibine “Damızlık Koç Alımı Projesi” kapsamında %50 hibeli 37 adet koç gerçekleştirilen kurayla dağıtıldı.

        20.03.2021 tarihli ve 31429 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Damızlık Küçükbaş Hayvan Yatırımı ve Damızlık Koç Teke Alımına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği gereği proje kapsamındaki koçlar Eskişehir Damızlık koyun Keçi Birliği çiftliğinden temin edildi. Projeyle koyun yetiştiriciliği yapılan sürülerde yüksek verim özelliklerine sahip koç katımı yapılması sonucu yüksek verim özelliklerine sahip kuzular elde edilmesi amaçlanmakta..

         Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat; “İlimiz küçükbaş yetiştiriciliğine önemli bir katkı sağlayacak proje ile sürülerimizin kalitesini arttırmak suretiyle verimliliği artırmış, dolayısıyla üreticilerimizin de memnuniyetini arttırmak temel gayemizdir. Bu projenin önemli bir özelliği de seçilen damızlık koçlarımızın üreticilerimizin ortak kararı ve seçimi olmasıdır.  Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri birliğimiz, teknik personelimiz ve emeği geçenlere kurumum ve şahsım adına teşekkür ediyorum. İlimizi ve ülke ekonomimize önemli bir katkı sağlayacak olan projenin Üreten Bolu’muzun üreten yetiştiricilerine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

        Dağıtımı yapılan damızlık koçlar Alman Et Merinosu ile Akkaraman melezlemeleri sonucu elde edilen Orta Anadolu Merinosu ırkına aittir. Koçlar bölge şartlarına uyum sağlamış yaşam gücü yüksek, canlı ağırlık, büyüme,  döl verimi, yapağı kalitesi yönünden melezlemenin yapıldığı Akkaraman ırkından daha üstündür.

        Vücut iridir. Başın yüz kısmı ile bacakların alt kısımları çıplaktır. Baş uzunluğu ve genişliği orta, dudaklar kalın, kulaklar yatay ve geniş, boyun kısa ve kalın, vücut geniş, derin ve uzun, butlar dolgun ve etli, bacaklar uzun ve kuvvetlidir. Vücut beyaz renkli yapağı ile örtülüdür. Erkek ve dişiler genelde boynuzsuzdur. Kuyruk yağsız, ince ve uzundur. Yapağısı ince ve bir örnek elyaftan oluşmakta.

  • Bolu halkı 20 Eylül 2022 . 13:19

   Bunlardan bizi haberdar ettiğiniz için teşekkürler bolunun sesi devletimiz varolsun
  • Metin Çelik15 Eylül 2022 . 10:00

   Bir Kaç Yıl önce Ukrayna da Devletin Yetiştirme Irk geliştirme çiftliğini Kherson bölgesinde ziyaret ettim. Burada Şovu yapılmak istenen Alman Merinosu olarak bilinen cinsin melezleme çalışmaları ile Yıllardır sömürülen çifçiye dağıtılan 37 adet Koçun Reklamı Yapılmaktadır. Esasen Bu cins Merinosun Alman ırkı olup gerçek adı MERİNOLANŞAFT olarak uzun yıllardır bilinen bir çeşididir. Bu ülkede Yıllarca Şarole, Simental ve Hoştayn ile gibi benzeri gibi Kaliteli ırklar daha bilinmezken TEKXEN ve Belçika Mavisi gibi ırklar hala ülkemizde Yok denilecek kadar az. Koskoca devlet 300 bin Nufuslu Şehrimizde 37 Koç dağıtmış vay bee ne büyük başarı Arkadaş ben Son bir haftada Parasını Ziraat bankası hesabımdan ödemesini yaparak 105 Adet Koyunu kendi paramla Satın aldım. Ben kimim ki. 100 Adetten Fazla alıyorum. Koskoca devletin Resmi kurumu 300 bin nufuslu bir şehirde 37 tane koyun dağıtma meselesini şova dünüştürmüş . İstersen dağıtma istersen hibe verme halk perişan üretim durma noktasında 1 Aydan Fazla bir zaman oldu Tarım kredisi Başvurusu yapalı hala gık yok. Yalana dolana gelince Tavan Yapmış Mübarekler
  • Metin Çelik15 Eylül 2022 . 09:52

   Sn Bolunun Sesi. Tarım İl Müdürlüğünün Bu ve benzeri Paylaşımları Reklam amaçlı olduğunu , daha çok Tarım il müdürünün ön plana çıkarılmasında halka karşı sempatik ve halkın yararına görüntüler verilmek amaçla kullanılmak istendiğini düşünüyor ve Bir Resmi Kurumun İdaresinin Reklam amaçlı Yerel de de olsa gazete benzeri Sosya Medya da görüntü vermesinden Rahatsız oluyorum. Tıpkı Belediye Başkanlarının cadde ve sokaklarda ve ev iş yeri benzeri alanlarda koca koca harflerle isimlerini yazarak reklam yapması gibi. Bu ve benzeri haberlerin Yalnızca bir haber olarak Yayınlanmasında ve Resim Kullanılmamsından Kaçınılmasında Büyük Yarar vardır. Elbette Resim Kullanılsın ama O haklardan Faydalananların izni olursa Halkın Resmi çıkmalı yoksa Müdürün ve Yaverlerinin Resimlerini boy boy asarlarsa Bu Kamu idarelerinde isim Şişirmekten Başka hiç bir işe Yaramaz. Keşge ismi Şişirilmek istenenler Toplumsal Yargıda Hak ve adalet önünde ilkeli samimi ve dürüst davranabilseler. Bunlar Kendilerine Yardım amaçlı olarak gelen insanların özel telefonlarını Arayarak Şuursuzluk Yapan insanlar Sn Valimize de anlattım

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak