İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

Sağlık Turizmi ve Bolu

Sağlık Turizmi ve Bolu
  14 Eylül 2022

  Sağlık Turizmi ve Bolu Her ne kadar artık diplomalı ...

  Sağlık Turizmi ve BoluSağlık Turizmi ve Bolu

       Sağlık Turizmi ve Bolu
        Her ne kadar artık diplomalı ve de halihazırda Turizm alanında ikinci yüksek okula devam etsek de sahadaki turizmciler kadar konuya vakıf olma şansımız yok ama yaşadıkça öğreniyoruz.  

         1 Eylül 2022 tarihinde İl Turizm ve Kültür Müdürlüğümüzün ve Sn. Müdürümüz Hakan Doğanay koordinasyonunda VON Resort da  ilimizin turizm bürokratları, profesyonelleri ve de akademisyenlerinin katılımıyla sağlık turizmi üzerine bir toplantı düzenledi.

         Düzce Üniversitesi'nden Doç. Dr. Fuat Yalman tarafından bilgilendirdik. Böylelikle bizde sağlık turizminin ne olup ne olmadığı konusunda daha fazla bilgi sahibi olduk. Kendilerine ve bütün katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum.

           İşin Türkçe meali ise Bolu’da bizlerin sağlık turizmi olarak kabul ettiğimiz ve termal kaynakları kullanan otellerimizin esasında hiçbirinin sağlık turizmi yapmadığı, sadece keyfe dayalı termal turizmine hizmet ettiği gerçeğidir.
           Sağlık Turizmi yapabilmek için termal kaynak kullanan otellerimizin, ya da termal kaynaklara yakın otellerimizin sağlık turizmi yetki belgelerini (Aracı kuruluş- Acente) almaları  gerekiyormuş. İşin içine medikal yeterlilik girince tabi konu biraz hassaslaşıyor. Bolumuzun sağlık turizmi açasından en büyük avantajı ise Sağlık Bakanlığı'na ait 2 tane fizik tedavi hastanemizin oluşu. Dolayısıyla hastanelerimizle, turizm tesislerimiz arasında bir entegrasyon ve protokol gerekiyor. İşte tam da bu konun gündemimdeyken, İstanbul’dan bir dostum aradı, bir yakının felç geçirdiği ve ivedi olarak Bolu'da tedavi görmesi gerektiğini, fakat Fizik tedavi hastanelerinde yatacak yer olmadığını söyledi! Hastaların fizik tedavi seansları 45- 60 dakika süresinde uygulanıyor. Anlaşılan o ki tedaviden daha çok konaklama (yatış) kısmında bir sıkıntı yaşanıyor. Bu sıkıntıyı aşmanın en kolay çözümü ise bölgedeki otellerimizi kullanabilmek. Bunun içinde gerekli olan şey ise sertifikasyon ve entegrasyon.

           Tabi işin birde maddi boyutu var. Konaklama ücreti özel sağlık sertifikalı otele nasıl ödenecek. Bu noktada özel sigorta ve SGK devreye girmek zorunda. Olur mu? Olmaması için bir sebep yok. İş siyasi seçilmişlerimize, özellikle de Ankara’daki temsilcilerimize düşüyor. Bolu Belediyesi'ndeki kamu görevimiz süresince öğrendiğim bir şey var. Bolu’da turizm adına hacimli bir şeyler yapılacaksa bu ancak kamu, özel ve de akademik çevrenin bir araya gelip proje üretmesiyle mümkün. Aksi takdirde zor.

         Son olarak Sağlık Turizmine ait birkaç bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Termal Turizm de   Macaristan, Medikal Turizm’de Hindistan, Yaşlı Bakım Turizm’inde İspanya dünya liderleri.  Antrparantez Macaristan’da 138 Termal kaynağa karşılık Türkiye’de 2600 kaynak bulunuyor.

        Toplantıda benim için diğer önemli bir konu ise, Göynük'ten katılım yapan Kuru Kahveci Kara Salihoğlu firmasının temsilcisi Uğur Ünal kardeşimle olan kısa sohbetim oldu. Yemen Kahve Çarşısı'ndan başlayan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün iltifat ve tavsiyelerine nail olan Kara Salihoğlu Kuru Kahvesi'ni herhalde bir çoğumuz bilmiyoruzdur. 
           Ünal kardeşim önceleri bize Bolu’dan çok ziyaretçi geliyordu, artık gelmiyor dedi ve bizi göreve davet etti. Gerçekten de Bolu’da yaşayanların herhalde çok büyük bir bölümü Bolu’nun ilçelerini görmemiştir. Maalesef belediyemizin yapmış olduğu ilçe gezileri Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle ülke çapında belediyelerin düzenlendiği gezilerin durdurulmasıyla sonlandırılmıştı. Bu konu için aslında bir şekilde Ankara’da bir lobi çalışması yapılması gerekiyor. TURSAB’ın da taraf olması gerektiğini düşünüyorum. Eğer teknik ve idari alt yapılar uygun bir şekle sokulabilirse, Bolu Belediyesi yakın zamanda bir takım çevre gezilerine tekrar başlayabilir. Bu konuda bazı çalışmalar yürütülüyor.
  Bu gezilerin hem halkımız için, hem de ilçelerimiz için iyi bir şans olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

        Cumhur BANDAKÇIOĞLU 
   

  • DOĞRUCU DAVUT15 Eylül 2022 . 10:52

   çok güzelyazmışsın eline sağlık.. bizde herşey var fakat helva yapacak usta yok. herkes eleştirmen . en büyük yetenekleri eleştirmek olanların olduğu yerde hiçbişey yapılmaz. . bizde en büyüksorun insan sorunu.. hiçkimse görevini yapmıyor.. termal hastanede parası olana yalaklık yapanlar. parası olmayanları azarlıyor. doktorlar makamdan kovuyor.. bazı doktorlar halka tepeden bakıyor.. önce insan yetiştirmek lazım. gerisi kolay.
  • Aladağ 14 Eylül 2022 . 19:50

   Boluda Seben göleti ile Göksu göleti civarındaki alan doğa turizmine son derece uygundur. Buralarda doğa yürüyüşü, dağ bisikleti gibi aktiviteler rahatlıkla yapılabilir. Ancak burdaki sorun, buralarda tesis olmamasıdır. Kamp alanı, karavan alanı ile bunların yanında doğaya uyumlu ahşaptan yapılma bungalov tarzı tesisler buralara yapılabilinir. O bölgede yaşayan insanlar ile görüş alış verişinde bulunarak bu bölgede tesisler kurulmalı
  • Ayhan14 Eylül 2022 . 15:30

   Öncelikle geceleri bolumuzun temiz havasını koyun ağılı gibi kokutan tesis ve fabrikalardan başlamak lazım.millet evinde pencere açamıyor. Sağlık boyutuda cabası. Herkes üç maymunu oynuyor. Tabiatın kalbi yersen...
  • Bolulu14 Eylül 2022 . 11:51

   Boluda sağlık turizmi olmaz denedik yürümedi 1- havaalanı sorunu 2- özel hastane yok 3- devlet kurumlarında malesef o sıra beklemek işi başlamadan bitiriyor- malesef çok kafa yorduk ektik biçtik 1 yol alamadık ama buiş istanbul ankara izmir bursa antalya uygun bolu daha hazır değil belki 30 yıl sonra olur
  • SuLUzimm14 Eylül 2022 . 11:49

   Yazarın yazılarını takip den bir Bolulu olarak, yazılarının %95 inde yazarla hemfikir oldum, Bolu'da turizm hususunda da önerilerini faydalı ve katkılı olduğu kanaatindeyim. Fakat; çabalarının maalesef karşılık bulmadığını, muhatapları tarafından kulak arkası edildiği veya yazarın öneri veya çabalarından ilgililerinin haberlerinin bile olmadığını düşünüyorum zira yıllardır allayıp pullamaktan başka bir icraatları yok Bolu Turizmi adına... Bildiğim hiç bir konuda bir makro plan yapılmadan, mikro uygulamalar yapılmaktadır keza tavuk kümesleri ve tavukçuluk sektörü... Mis gibi kokan kümes ve entegre tesisleriyle mi turizm geliştireceğiz, mis gibi kokan Goca Suyumuzla mı ? örnekler çok, lafın kısası makbuldür; anlayana..!
  • Bolulu14 Eylül 2022 . 11:27

   Bolu da bu işler ile ekmek dönmez. Çok büyük potansiyel değil. Avrupa coğrafyasına, Üretim. tek çözüm bu.
  • nurettin14 Eylül 2022 . 10:47

   Belediyelerin düzenlendiği gezilerin Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle ülke çapında durdurulma sebebi nedir acaba? Belediyeler de devlete ait kamu kurumlarıdır, devletin idari yapısının ve denetiminin dışında değildir. Ya bir mahzur ya da kamu yararı görülmüş ki yasaklanmış.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak