İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

Köyü zehirleyen kimyasal atıklar mı?

Köyü zehirleyen kimyasal atıklar mı?
  19 Eylül 2022

  Köyü zehirleyen kimyasal atıklar mı? Bolu’da 1 kişinin öldüğü, ...

       Köyü zehirleyen kimyasal atıklar mı?

       Bolu’da 1 kişinin öldüğü, 140 kişinin de kanlı ishal nedeniyle hastanelik olduğu Yuva Köyü’nde zehirlenme nedenine ilişkin çarpıcı iddialar ortaya atıldı. İddialar arasında kimyasal atık taşıyan araçların derede yıkanması nedeniyle köyün şebeke suyu hattına kimyasal karışmış olabileceği yer alıyor. 

        Bolu merkeze bağlı Yuva Köyü’nde, Kurban Bayramı'ndan bu yana içme suyundan zehirlendiği öne sürülen 141 kişi ateş, ishal, karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetiyle hastaneye başvurdu. Hastalardan 49 yaşındaki Eyüp Ertem hayatını kaybetti, 135 kişi taburcu edildi, 5 kişinin ise tedavisi devam ediyor. Aralarında çocukların da bulunduğu zehirlenme vakalarının bazılarında hemolitik üremik sendrom (HÜS) hastalığı tespit edildi. Ekipler inceleme için su deposu, şebeke suyu ve gıdalardan numune aldı. Köydeki tüm şebeke suyu hatlarının boruları değiştirildi, su depoları da tamamen temizlendi. Yapılan temizleme çalışmalarının ardından köye şebeke suyu verilmeye başlandı ancak içme suyu ihtiyacı, tedbir amacıyla dışarıdan getirilen sularla sağlanıyor. Alınan numunelerin incelenmesi sonucu suda mikroba rastlandı. Ancak mikroba neden olan etkenler ve mikrobun türüyle ilgili henüz açıklama yapılmadı. Olayla ilgili Bolu Valiliği tarafından idari ve Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca adli soruşturma, İçişleri Bakanlığı tarafından derinleştirilerek müfettiş görevlendirildi. Müfettiş incelemesinin raporu sonucunda soruşturma kapsamı Bolu Valiliği'nce genişletildi.

         Ağır tonajlı araçların geçisi sırasında patladı 

         İddiaya göre zehirlenme vakalarının ortaya çıkmasından yaklaşık bir hafta önce Beypiliç Fabrikası ve Bolu Çimento Fabrikası’nın kimyasal atıklarını taşıyan ağır tonajlı bir aracın geçişi sırasında, köyün içme suyunun karşılandığı şebeke suyu borusu patladı.

         Kırılan boru molozlarla kapatıldı

         Bolu Çimento Fabrikası’nın karşısından bulunan ve kimyasal atık taşıyan araçların temizlendiği araç yıkama işletmesinde çalışan kişiler ve Yuva Köyü muhtarının, kırılan boruyu kendi imkanları ile onararak üzerini molozlarla kapattığı ve yetkililere haber vermediği öne sürüldü. Öte yandan onarım yapılana kadar patlayan boruya yıkanan araçların suyunun karıştığı iddia edildi.  

        Toprak ve su numuneleri alındı 

         Bolu Cumhuriyet Savcısı'nın, 16 Eylül 2022 tarihinde borunun patladığı bölgeye gelerek İl Özel İdaresi'ne ait bir kepçe ile molozları kaldırttığı, bölgede yaptığı incelemeler sonucu toprak ve su numuneleri aldığı iddia edildi.

         Araç yıkama yeri ruhsatsız! 

         Bu arada kimyasal atık taşıyan araçların temizliğinin yapıldığı araç yıkama yerinin, Bolu Belediyesi mücavir alanında yer aldığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olduğu ve burada araçların dere suyuyla temizlendiği öne sürüldü. İddialar arasında Bolu Çimento Fabrikası’nın başka fabrikaların atıklarını bünyesinde imha ettiği, atıkları taşıyan araçlarında yine araç yıkama işletmesi tarafından temizlendiği yer alıyor.

        Açıklama bekleniyor ! 

        Geçtiğimiz günlerde köylülerle yapılan görüşmelerde Kurban Bayramı’ndan birkaç gün önce açıklanmayan bir nedenle köyde su kesintisi yapıldığı söylenirken Bolu Cumhuriyet Başsavcısı'nın 19 Eylül Pazartesi günü konuya ilişkin basın açıklaması yapması bekleniyor.


   

  • Metin Çelik20 Eylül 2022 . 01:21

   Bir çok defa Yazdım. Oradaki kirlenmenin nedeni malesef bu kadar basit değil. Büyük Su denilen dereye bakın . Ne kadar kirli ne kadar Pis. Orada balıklar bile Yaşamıyor . her yer pislik içerisinde. Tırlar dolusu çöpler her gün ama her gün gelmeye ve çimento fabrikasında yakıt ve katkı maddesi olarak kullanılmaya devam ediyor. fabrika atılarının dereye salınımı devam ediyor. Bolu belediyesinin aratmasının yetersizliği görmezden gelinemez. Yine Gerede ve çevresindeki deri fabrikalarının kromlama teknikleri ve bıraktığı atıklar mutlaka ama mutlaka kontrol altına alınmalı. Sn valimize aktardık Bu ciddeyet bir kaç kamyoncuya ceza kesmekle savunulamaz
  • bolulu19 Eylül 2022 . 18:55

   Kamuran bey i cesur gazeteciliğinden dolayı tebrik ederim malum yerel basın birilerini inceteceğiz diye gercekleri bildiği halde yazmıyor
  • Ayhan19 Eylül 2022 . 15:16

   Birileri bir şeyler gizliyor demekki..
  • Ersoy Sert19 Eylül 2022 . 14:46

   Burada Yuva Köyü Muhtarı neden İlgili makamlara haber vermedi onu anlamış değilim. Muhtarın görevi değilmi boruyu takmak. Kimyasal araçların yıkandığı o işletmedeki kişilerin ve muhtarın ifadesi Alınmalı. Bu iddaa doğruysa Muhtar Hakkında Adli Soruşturma Başlatılmalı. Sonuçta Ölen bir Vatandaş var.
  • merkeşlerli19 Eylül 2022 . 11:38

   olay köyün sakinleri tarafından iyi biliniyor. ortaya çıktığı iyi olmuş. kimyasalı orda yıkayan ve işin içindeki herkes vebal ve sorumluluktadır yargılanmalıdır. ölüm var ölüm

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Az şey bilirsek bir şeyin doğru olduğuna emin olabiliriz, bilgi artınca şüphede artar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak