İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

Mağdur edebiyatı 

Mağdur edebiyatı 
  23 Eylül 2022

  Mağdur edebiyatı Borsa aracılığı ile kısa sürede zengin olma hırsıyla ...

  Mağdur edebiyatı 

  Borsa aracılığı ile kısa sürede zengin olma hırsıyla / uyanıklığıyla hiçbir özelliği olmayan, sürekli zarar açıklayan şirketlerin pay senetlerini satın alanlar rüzgâr tersine dönünce “Mağduruz, soyulduk, Devlet bizim zararımızı tazmin etsin” diye ağlaşıyorlar.  

  Türkiye’nin menkul kıymetler borsasında Eylül 2022 itibariyle 480 şirketin ortaklık senetleri alınıp-satılıyor. Bir şirkete ortak olmak için belli bir para sınırı yoktur. 1 TL ile bile hisse senedi alınabilir. Şu günlerde 2,5 milyon kişinin yatırım (borsa) hesabı vardır. 20-22 milyon ailenin olduğu bir ülkede borsa yatırımcısı sayısı çok azdır. Her ailenin hisse senedi hesabının olduğu bir Türkiye kalkınmış demektir. 

  Borsaya kumar diyenler az bilgili (cahil ya da kötü niyetli) kişilerdir. Bunlar okumazlar, öğrenmezler. Ellerindeki paraları altına, dövize, faize, kripto çöplere, betona yatırırlar. Sonra da “Zamlar çok fazla, fiyatlar yükseliyor, ülke batıyor, yöneticiler başarısız” vb. diye söylenirler.  

  Bir kişi, kurumsallaşmış, şeffaf, üreten bir firmanın hisse senedini aldığı zaman o şirkete ortak olur. Şirket, ortaklarından topladığı paralarla borçlarını öder, yeni yatırımlar yapar, istihdamı artırır.  

  Dünya üzerinde 200-215 ülke var. Bunların 50 kadarı yüksek refah seviyesine erişmiş durumda. Geriye hala 150-160 ülke açlık, kıtlık, üretimsizlik, bilimden uzak ve sefil bir hayat sürüyor. 

  Geri, gelişmemiş ülkeler “yatırım, üretim, proje, patent, enerji, eğitim, AR-GE, buluş” kavramlarından uzaktır. Haliyle çağdışı ülkelerin halkları paralarını nereye yatıracaklarını bilemezler. 

  Bilgisi, görgüsü, vizyonu yetersiz olan milletler yöneticilerini de doğru seçemezler. Kötü liderler liyakat, yetenek, bilim, üretim kavramlarını düşünmez. Halkı nasıl kandırırım, nasıl kısa sürede güce erişirim, toplumu nasıl uykuda bırakırım diye hareket ederler.  

  Bu yazıda "güncel politik" bir analiz yoktur. Son bin yıllık perspektife göre değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır. Türk toplumu da 1700’lü yıllardan beri bilimden, teknolojiden, üretimden uzak yaşamaktadır. 8 milyar nüfuslu dünyada 85 milyonluk Türk halkı yüzde 1’lik kitleyi oluşturmaktadır. Dünya nüfusunun yüzde 1’ini oluşturmamıza rağmen toplam üretime katkımız yüzde 0,2 düzeyinde olup 5 kat azdır. 

  90’lı yıllarda aç gözlü insanlar vergi ödememek, yüksek kazanç elde etmek için kıyı (offshore) bankalara para yatırdılar. Bunlar batınca paraları Devlet ödedi. Halkın vergileri sahtekar uyanıklara aktarıldı.   

  Borsada, kripto pazarında, altında, dövizde kısa sürede zengin olma hayaliyle aç gözlü biçimde işlem yapanlar mağdur olarak nitelenemez. Bunların zararları halkın vergilerinden oluşan Hazineden karşılanamaz.  

  Sonuç, “Döviz, altın, beton, kripto çöp” alın diyenlere inanmayın. Tasarruflarınızın bir kısmını ya da tamamını 5-10-20 farklı şirketin hisse senedine yatırın. Hem siz hem ülke kazansın. Üretim artsın. İstihdam artsın.  

  Ali Özdemir 

  0505 220 83 85 

  www.aliozdemir.net 

  23.09.2022 

  • Ramazan24 Eylül 2022 . 19:54

   Son 300 yılda hainler içerideki düşmanlar ve sair. Borsadan bahsetmişsiniz. (Sanki mahalle bakkalina para veriyor ) Doğan holding Toprak holding i iki dakikada nasıl bitirdi? Borsadan çok anlıyorsunuz ya cevabını biliyorsunuzdur. Yazınizda siyasi kokular var.
  • Ali Ozdemir24 Eylül 2022 . 13:48

   Cahil tiplere cevap vermeyeceğim. Hakaretleri bin kat iade ediyorum...
  • Bolulu Köroğlu24 Eylül 2022 . 12:11

   Yazı hakkında, Metin bey çok güzel yorum yapmış.
  • Metin Çelik24 Eylül 2022 . 02:18

   Ahmet İsimli Yorumcu Arkadaşımız Ne kadar güzel Yazmış. Ali hoca Ahmet Beyin Yazdıklarınıza aklı başında mantıklı bir cevabınız olacak mı , Ya da Ahmet bey de Cahil bilgisizin birisi mi . Siz Türk Toplumuna Hakaret ettiğinizin Farkında değil misiniz Ne demek "Türk toplumu da 1700’lü yıllardan beri bilimden, teknolojiden, üretimden uzak yaşamaktadır." Yine Saçma sapan bir yazı yazmışsınız. ve bu defa Türk Toplumuna Yönelik Aşağılayıcı ve hakaret içerin düşüncelerinizi empoze etmeye çalışıyorsunuz. cümle aralarında olan alıntıları ben anlayabiliyorum biraz daha dikkatli yazsanız çok şey mi istemiş oluruz. Ben de borsaya kumar diyenlere de hakaret etmişsiniz siz nereden kimden bu cüreti alabiliyorsunuz borsaya kumar diyenlere hangi hak ve özgürlükle cahil ya da kötü niyetli diyebiliyorsunuz Yakışıyor mu bu sana Borsa Manipilasyonları ile küçük yatırımcıların nasıl soyulduğunu da yazar mısınız Sen üç kuruşla Koskoca bir Şirkete ortak olduğunu mu sanıyorsun. Seni o kapıdan içeriye almazlar.
  • Hilmi23 Eylül 2022 . 20:13

   Geçenlerde ölen imamda borsadan kazandığını hep betona yatırmış demekki betonda insanları çeken bir enerji var adam almadık bina bırakmamış Bolu’da hoş sonuçta bıraktı gitti oda ayrı konu fazla kafa patlatmaya gerek yok sonuç bir kg pamuk nasıl olsa
  • neco23 Eylül 2022 . 18:25

   Dün akşam Aladağ'a kar yağmış.
  • Bolulu23 Eylül 2022 . 11:51

   Ülke ekonomisine en büyük katkı üretimdir. Az geliri olanlar, ancak geçimini zor sağlıyor. Biraz birikimi olanlar, paralarını borsada değerlendirebilirler. Bankaya para yatırmakdan daha iyidir. Sağlam şirketler, sizin yerinize paranıza, para katarlar. Olumlu bir yazı.
  • Yeseye 23 Eylül 2022 . 11:50

   Ahmetciğim eksik yazmışsın Türkiye’de borsa şuradan halkı hükümetler ile soyma aracıdır Üstüne birde uzaya yolu ekle al sana borsa be din soslu Bolu Çikolatası
  • Ahmet23 Eylül 2022 . 10:02

   Borsa manipilasyoncuları Halkbank ve Vakıfbank hisseleri ile son 3 ayda binlerce küçük yatırımcıyı sağdı ve soydu. Borsa at yarışı gibi sahte tiyolarla vatandaşa havuç sunan kontrolsüz bir sistem. Geçen ay bir Milletvekili, eşi ve ağabeyi arasındaki borsa oyununu hatırlatırım.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bilelim ki milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak