Okuduğunuz gazeteye destek olabilirsiniz

Halk sağlığı uzmanları ile mühendislerden oluşacak bir heyet oluşturulacak

Halk sağlığı uzmanları ile mühendislerden oluşacak bir heyet oluşturulacak
  24 Eylül 2022

  Halk sağlığı uzmanları ile mühendislerden oluşacak bir heyet oluşturulacak ...

        Halk sağlığı uzmanları ile mühendislerden oluşacak bir heyet oluşturulacak      

        Bolu’da 1 kişinin öldüğü 148 kişinin zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldığı Yuva Köyü'nde inceleme yapmak üzere mikrobiyoloji ve halk sağlığı uzmanları ile mühendislerden oluşacak bir heyet oluşturulacak.

        Bolu merkeze bağlı Yuva köyünde geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda kanlı ishal ve mide bulantısı şikâyetiyle başlayan zehirlenme olaylarında 1 kişi öldü, 148 kişi hastaneye kaldırıldı. Hastanede tedavi edilen vatandaşlardan 143’ü taburcu edilirken, 5 kişinin tedavisi devam ediyor.

           Yaşanan olayın ardından Bolu Valiliği ve Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Köyün şebeke suyundan alınan numunelerin yanı sıra, köy çevresindeki fabrikalara malzeme taşıyan kamyonların bölgede bulunan bir tesiste yıkandığı sırada kimyasal atıkların toprak altındaki kırık su borularına sızdığı iddiası üzerine soruşturma derinleştirildi. Yıkama işleminin yapıldığı bölgede yapılan kazı çalışmasının ardından borulardan su numunesi alınarak, incelenmek üzere laboratuvara gönderildi.

         Köyün çeşitli alanlarında daha detaylı inceleme yapılacak

         Öte yandan, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Yuva köyünde kullanım suları ve su kaynağı başta olmak üzere köyün çeşitli alanlarında daha detaylı inceleme yapılması için mikrobiyoloji ve halk sağlığı uzmanları ile mühendislerden oluşan bir heyet kurulacak.

         Muhtar hakkında soruşturma izni verildi 

         Köyde yaşanan zehirlenmelerle ilgili ihmalleri de göz önünde bulunduran savcılık, köy muhtarıyla ilgili Bolu Valiliği’nden soruşturma izni aldı. Adli soruşturmanın devam ettiği zehirlenmelerle ilgili olarak 23 Temmuz’da vefat eden 49 yaşındaki Eyüp Ertem’in otopsi raporu beklendiği öğrenildi.

  • yamaner25 Eylül 2022 . 01:02

   Köy Muhtarının nasıl bir ihmali olabilir. İlk zehirlenme ardından sağlık bakanlığı veya valilik bir karar almış mı, suları kesmiş mi. Muhtar kendi kendine bir sonuç yorum yapıp ben suları keseyim dese hadi içme suyu halledilir peki köy halkı nerede banyo yapacak , nereye temizlenecek ti ? Bence soruşturmaya Çimento Fabrikasından başlayın.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bilelim ki milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Ücretsiz Muhasebe Programı