Okuduğunuz gazeteye destek olabilirsiniz

Üniversite açılıyor, yurtlar dolu öğrenciler ev bulamıyor

Üniversite açılıyor, yurtlar dolu öğrenciler ev bulamıyor
  2 Ekim 2022

  Üniversite açılıyor, yurtlar dolu öğrenciler ev bulamıyor Bolu Abant ...

        Üniversite açılıyor, yurtlar dolu öğrenciler ev bulamıyor

        Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde 3 Ekim’de akademik yıl başlıyor. Ülkenin dört bir yanından gelen öğrenciler'in yanı sıra, bu yıl yabancı ülkelerden de rekor sayıda öğrenci Bolu’ya geldi. Afrika kıtası ülkelerinin hemen hemen tamamından gelen öğrencilerin yanı sıra, Türki cumhuriyetlerden, İran, Yemen ve Irak gibi ülkelerden de rekor sayıda yabancı öğrenci üniversitemize kayıt yaptırdı. Barajın kaldırılmasının da etkisiyle bölüm kontenjanları ve yurt kontenjanlarında doluluk oranı %100’e ulaştı. Bölüm açısından zenginleşme çabasında olan BAİBÜ’de bu sene ilk kez açılan Beslenme ve Diyetetik Bölümü de %100 dolarak tercihler arasında yerini aldı.

       Tabir yerindeyse adeta üniversite şehir olma yolunda ilerleyen Bolu’da öğrencilerin ekonomiye ve sosyalleşmeye etkisi büyük.

       AKADEMİK YIL TAKVİMİ AÇIKLANDI

       26 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen ders kayıtlarının ardından öğrenciler 3-7 Ekim arası ders ekleme ve çıkarma işlemlerini gerçekleştirecek.

       6 Ocak 2023’te sona erecek olan derslerin devamında 9-22 Ocak 2023’te dönem sonu sınavları yapılacak. 6 Şubat’ta güz yarıyılı sona erecek ve 26 Şubat’a kadar ara tatil yapılacak.

       20-26 Şubat 2023 tarihlerinde bahar yarıyılı için ders kayıtları ardından 27 Şubat’ta dersler başlayacak. 27 Şubat-3 Mart tarihlerinde ders ekleme ve çıkarma işlemi yapılacak. 2 Haziran 2023’te ise son dersler yapılacak ve 5-18 Haziran’da dönem sonu sınavlarının gerçekleştirilmesiyle akademik yıl sona erecek.

        KONTENJANLAR %99 VE %100 ORANINDA DOLDU

        Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarına göre, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin ön lisans ve lisans program ve bölümlerine yerleşen öğrenci sayısı ve doluluk oranları belli oldu.

       Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümler hariç, lisans bölümlerinde 3 bin 720 olan genel kontenjanın 3 bin 689’u, ön lisansta ise 2 bin 531’i doldu. Böylece 6 bin 251 olan genel kontenjanın tamamına yakını dolarak oran yüzde 99.17 oldu.

        İLK KEZ ÖĞRENCİ ALAN BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜ’NDE DOLULUK ORANI YÜZDE 100 OLDU

       Bu yıl ilk kez öğrenci alan Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nün doluluk oranı yüzde 100 oldu. YKS sonuçlarına göre, özel yetenek sınavları ile öğrenci alan bölümler hariç, ön lisansta 2 bin 531, lisansta ise 3 bin 720 olmak üzere toplam 6 bin 251 olan genel kontenjanın tamamına yakını dolmuş oldu.

       “DOLULUK ORANI EN YÜKSEK ÜNİVERSİTE BİZİM ÜNİVERSİTEMİZ”

        BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, yeni eğitim-öğretim yılına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, “Bu yıl özellikle barajın kısmen kaldırılması ve kontenjanlarla doluluk oranları lisans programlarında yüzde 99’u buldu, ön lisans programlarında yüzde 98,4 seviyesinde. Bu da oldukça tatmin edici bir sayı. Bölge üniversitelerine baktığımız zaman doluluk oranı en yüksek üniversite bizim üniversitemiz diyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

       YURTLARDA DA DOLULUK ORANI %100

        Bolu’da 8 bin 171’i kız, 4 bin 485’i erkek olmak üzere toplam 12 bin 656 kapasiteye sahip 11 yurt yedeksiz olarak tamamen doldu. Alişarlı, kısmi açıkların bulunduğunu belirterek, “Bakanlık yatak kapasitesini artırarak çok daha maliyeti düşük, yine aynı konforda öğrencilerin kalması sağlandı. Şu anda hem kız öğrenci yurtlarında hem de erkek öğrenci yurtlarında kısmi açıklar var. Yani yeni öğrenci de gelse rahat bir şekilde Kredi Yurtlar Kurumu'nun binalarında kalma şansına sahipler” şeklinde konuştu.

  • Aydın8 Ekim 2022 . 21:39

   Kyk yurtlarında 4 kişilik odaları 8 kişi6 yaptıkları kyk yurtları var...mevcut...500...ise 1000 kişi KALACAK...yemekhane de curcuna olur.. ARTIK
  • Bolulu5 Ekim 2022 . 14:45

   Üniversite belirli alanlarda uzmanlaşmalı, gereksiz birimler kapatılıp daha az öğrenci alınırsa hem kalite artar, hem de barınma ulaşım sorunu kalmaz. Yazık ülkenin kaynaklarına. Hocalara, siyasete, kadro iş açacağız diye herkes acı çekiyor. Kalite sürünüyor, tüm diğer 129 üniversite gibi.
  • AHMET4 Ekim 2022 . 11:05

   VALLA BAŞKANDAN 2. ETAP TOKİYLE ÜNİVERSİTE ARASINA KÖPRÜ BAĞLANTISI İSTEDİK ÜNV. ÖRENCİLERİMİZİN VE HASTANEYE GİDECEK VATANDAŞLARIMIZA KOLAYLIK OLSUN DİYE, AMA MAALESEF HEM ÖNCEKİ BAŞKAN HEM DE ŞİMDİKİ TANJU BAŞKAN SÖZ VERDİKLERİ HALDE YAPMADILAR. BAŞKAYERLERE TÜRLÜ İSRAF YAPARKEN BURADAKİ KÖPRÜ MASRAFINDAN KAÇINIYORLAR NEDENSE. VATANDAŞLARIMIZDA ISRARLA TALEP DE BULUNMUYORLAR. BASIN MENSUPLARIMIZ İSE HİÇ KONUYU GÜNDEME GETİRMİYORLAR. ASLINDA YAPILSA ÇOK GÜZEL OLACAK İSTEYEN HASTANEYE İSTEYEN OKULUNA YÜRÜYEREK GİDEBİLECEK VE TOKİ BİNALARINDA EV KİRALAYABİLECEKLER.
  • bolu sevdalısı4 Ekim 2022 . 10:55

   devlet geç ve sert reaksiyon gösterdi. öğrencilerin açıkta kalmaması iyi görünüyor ilk bakışta. ancak odalarda kapasite arttırdınız, öğrenci wc sırası, banyo sırası, yemek sırası vs vs bekleyecek. bu da kaş yapayım derken göz çıkarmaya dönecek ve gençler isyan edip yine hükümete kızacak. bir de şehrin ekenomisi var, özel yurtlar kapatmak zorunda kalıp hükümete kızacak, STK yurtları da boş kaldı. şimdi bunun adı seçim yatırımı mı oldu? hükümete arkadan gol atmak mı? bilemedim.
  • Aladağ 3 Ekim 2022 . 11:41

   Her ile, her ilçeye üniversite açıp gençleri yüksek öğretime yönlendiren hükümet son bir yıldaki kira vs artışları ile önemli bir sorunla karşı karışıya. Ülkemizin bu kadar üniversite mezununa, bu kadar üniversiteye ihtiyacı yok. Ne üniversiteler ne de akademik kadrolar nitelikli değil, öğrenciler de aynı şekilde. Nerdeyse sınava giren her öğrenci üniversiteye yerleşiyor. Yüksek öğretim eğitim olarak yerlerde. Bir de bu son fiyat artışları işleri iyice içinden çıkılamaz hale getirdi.
  • Bolu halkı 3 Ekim 2022 . 11:34

   Sayın belediye başkanımız kentimizdeki bu sıkıntıyı da halleder
  • Ali3 Ekim 2022 . 08:05

   Kyk yurtlarında 4 kişilik odalar 8 kişiye çıktı...yani yurt mevcudu 700 kişi ise 1400 kişiye çıktı.yemekhanede bu kadar öğrenci ye yemek vermek imkansız...öğrenciler balık istifi odalarda kalıp aç olarak okumaya çalışacak...böyle EĞİTİM olmmmaaazz..
  • Şair 2 Ekim 2022 . 20:34

   Sayın Alişarlı millete kadro ayarlayacağına bu işlere bak
  • osman 2 Ekim 2022 . 19:17

   CUMHURİYET CAD DE SİN DE EKREM ÇOŞKUN DÖNERCİNİN ORALARDA GEREDELİ BİR EMLAKCI VAR diyorun ne iş yapıyorsa başka bir evden 4 milyar evkiraSI 4 MİLYAR DOPOSUTO 4 MİLYAR EMLAK PARASI ALMIŞ KENDİ DAİRESİNE VERGİ DAİRESİ BU ŞAHSI İNCELEME ALSIN TOPLAM 12 MİLYAR ALMIŞ

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Şüphe etmek, bilmeye atılan ilk adımdır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Ücretsiz Muhasebe Programı