Okuduğunuz gazeteye destek olabilirsiniz

Musluklarımızdan akan su, balıkları öldüren su ile aynı değil mi?

Musluklarımızdan akan su, balıkları öldüren su ile aynı değil mi?
  4 Ekim 2022

  Musluklarımızdan akan su, balıkları öldüren su ile aynı değil ...

  Musluklarımızdan akan su, balıkları öldüren su ile aynı değil mi?

            Musluklarımızdan akan su, balıkları öldüren su ile aynı değil mi?

          “Abant’tan başlayarak şehrimizin şebeke su ihtiyacını karşılayan Gölköy Barajı’na dökülen Abant Deresi’nde görülen balık ölümlerinin acilen incelemeye alınması gerekiyor” diye defalarca haber yaparak uyardık.

            Son günlerde Gölköy Baraj Göleti'nde meydana gelen balık ölümlerine ilişkin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, sudan ve ölü balıklardan numune alarak inceleme başlattı.

            Şehrimizde evlerimizin musluklarından akmaya devam eden Gölköy Barajı’nın suları, aynı zamanda su kanalları yoluyla ekili alanlarımızın sulanmasında kullanılıyor. Ve Bolu halkı için hayati derecede önem taşıyan Gölköy Baraj Gölü’nde koca kaça balıklar ölü olarak kıyıya vurmaya devam ediyor.

             Bolu’da hiçbir gazetenin haber yapmadığı kirliliği, biz BolununSesi Gazetesi olarak defalarca yazarak uyardık. Abant’tan başlayarak şehrimizin şebeke su ihtiyacını karşılayan Gölköy Barajı’na dökülen Abant Deresi’nde görülen balık ölümlerinin acilen incelemeye alınması gerekiyor” dedik. Son sellerden sonra kapalı kolektör hattının darmadağın olduğunu ve atık suların Abant Deresi’ne aktığını yazdık.

             Şimdi bu günlerde Gölköy Barajı Göleti’nde balıkların kıyıya vurması üzerine İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bağlı ekipler barajdan ölü balıkları toplayarak sudan numune aldı. Alınan numuneler, incelenmek üzere laboratuvara götürüldü. Vali Erkan Kılıç, balık ölümleriyle ilgili inceleme yapıldığını belirterek, "Balık ölümlerinin neden kaynaklandığını tam bilemiyoruz. Şu anda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personeli orada araştırma yapıyorlar. Numuneler alındı. Bunların tahlil ve araştırmaları laboratuvarlarda yapılacak. Ona göre sonuç ortaya çıkacaktır. Şu anda olay inceleme boyutunda. Bakıp değerlendireceğiz, hangi adımları atmamız gerekiyorsa ona göre adım atmaya çalışacağız" dedi. Sonuçlar çıkana kadar gölde balık tüketimi konusunda tedbirli olmak gerektiğini belirten Vali Kılıç, "Balıkçı arkadaşların, çevreye doğaya zarar vermeyecek şekilde duyarlı olması gerekiyor. Kullandıkları yemden yaptıkları faaliyetlerin bakanlığın belirlemiş olduğu ilke ve kurallara göre bunu gerçekleştirmeleri önemli. Doğayı çevreyi hor kullanmamız gerekiyor. Şu anda ben oradaki balıkların tüketilmemesi ile ilgili bir şey diyemem ama yine de dikkatli olmak gerekir. Balıklar neden ölmüş onun araştırması yapılacak ve ona göre çıkan sonuçlara göre bir şey diyebiliriz ama tedbirli olmakta fayda var" diye konuştu.
   

         7 Temmuz 2021 tarihli haberimiz;

        Abant Deresi’ni kim kirletiyor?

          Abant’tan başlayarak şehrimizin şebeke su ihtiyacını karşılayan Gölköy Barajı’na dökülen Abant Deresi’nde görülen balık ölümlerinin acilen incelemeye alınması gerekiyor.

           Abant Deresi boyunca kirli atık suların kapalı kolektör ile taşınıyor olmasına rağmen, son günlerde Abant Su Tesisi’nden itibaren derede balık ölümleri yaşanmaya başlaması, gözleri bu tesisin giderlerine çevirdi.

            Çevre halkı Tarım İl Müdürlüğü yetkililerini incelemeye davet ederek, “Bu tesisten itibaren derenin aşağı taraflarında suda kirlenme gözlemleniyor. Bu noktadan itibaren kolektör hattında patlama olmuş da olabilir. Derede hergün Abant Alası, Sazan ve kaya balığı gibi balıkların ölüleleri ile karşılaşıyoruz” dediler.

  • Bolulu5 Ekim 2022 . 15:07

   Metin Bey yorumunda, yerden göğe kadar haklı. Aynı durum, Bolumuzun bütün köylerinde mevcut. Bolu İl Özel İdaresi Başkanına saygı ile duyurulur.
  • Bir vatandaş5 Ekim 2022 . 11:49

   Gerede den başlayan akarsu deri fabrikalarının deri işlemede kullandıkları kimyasallar, asit, kostik asit v. s hepsi arıtma yapılmadan dereye, dereden nehire ve Karadenize kadar ulaşmaktadır. Sözkonusu kirlilik o kadar fazla suda bir canlı türü yaşamasına imkan olmadığı gibi kokudan yanaşamazsınız. Bu çevrede yetiştirilen hayvanlar ister istemez bu kanserojen sulardan içmektedir. Hayvancılık yapanların hayvanları ne kadar sağlıklı kalabilir. İncelenmesi ve önlem alınması gerekmektedir.
  • Metin Çelik5 Ekim 2022 . 00:41

   Gökçesu Beldesinin Çöpleri DERE KENARINA Dökülmekte. Sonra da Sular zehirliyor deniliyor. Kardeşim Bu işin Başında Öncelikle Vali var. O çöpler dere sularına dökülürken, su kenarında çöp mü olur. Neden O belediyeye gerekli idari yaptırımlar uygulanmıyor hatta adamı ödüllendiriyorlar. Makam aracı altında direksiyonunda belediye başkanının bizzat kendisi vilanjörler de yine aynı dereye bok döküyor sonra da o deredeki suyun temizlenmesini bekliyoruz Memlekete bu kadar hainlik yapılır mı. Yapanlara sn vali neden sessiz kalmakta çevre şehircilik il müdürlüğü ne iş yapar

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milletin büyüklüğü, nüfusunun çokluğu ile değil, akıllı ve fazilet sahibi adamlarının sayısı ile belli olur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Ücretsiz Muhasebe Programı