Okuduğunuz gazeteye destek olabilirsiniz

Spor Kültürü

Spor Kültürü
  12 Kasım 2022

  SPOR KÜLTÜRÜ Ülkemizin yetiştirdiği en büyük basketbolculardan Erman Kunter ...

       SPOR KÜLTÜRÜ

        Ülkemizin yetiştirdiği en büyük basketbolculardan Erman Kunter in yazısını paylaşmak istiyorum sizinle..O kadar mühim noktalara parmak basmış ki. Maalesef ülkemizin spor kültürü yok. Varsa yoksa futbol. Tabi onunda kültürü yok, alt yapısı yok. A takımlarda tamamen ahbap çavuş ilişkisi, menejerler, kara paralar, hiçbir spor bilgisi ve kültürü olmayan tamamen isim yapmak ve parası için seçilen siyesetçi yöneticiler. Liste böyle uzayıp gider..

       Bolumuzda durum ne ..

        Futbol takımına para yetişmiyor. Voleybol takımına sponsor yok. Hentbolda biri kız biri erkek tamamen Bolulu altyapıdan yetişen oyunculardan kurulu takımların kapanmış. Bir sürü milli sporcusu bulunan değişik branşların yüzüne bakan yok. Sporcular tamamen kendi ve ailelerinin olanaklarıyla bir şey yapmaya çalışıyorlar... Tabi bu yalnızca sporda değil resimde, müzikte, tiyatroda, güzel sanatlarda, bilimde velhasıl her konuda böyle ..

        Yazık oluyor ülke gençliğine .

        Buyrun Erman Kunter in yazısına..

  “ Ülkemiz seçim atmosferine girmiş durumda. Vaatler havada uçuşuyor. Doğal olarak herkes oy peşinde. Yıllarını spora vermiş biri olarak gözüm kulağım sporla ilgili bir program arıyor. Genç nüfusumuzla övünüyoruz ama ne yapacağımızı bir türlü dile getiremiyoruz. Yoksa ciddi bir çalışmamız mı yok! Bunu düşünmek dahi  istemiyorum. Olsa olsa rakiplerin öğrenmemesi için yapılan bir taktiktir diye düşünüyorum!

         Bu kadar sıkıntı varken spora sıra gelmez diye düşünenler çok yanılıyor. Ortada bir plan ve program olmadığından eleştiri hakkımı saklı tutuyorum. Top yoktu (biz herhalde kağıttan topla basket oynuyorduk), kapalı salon yoktu (erişilebirlik sertifikası olan tesisimiz hâlâ yok), antrenör yoktu (biz tarlada mı yetiştik?) gibi gibi... Bu argümanlarla gençlerimizi nasıl yönlendireceğiz? Balla, pekmezle, haftada 1-2 saat “beden eğitimi” dersiyle nereye kadar gideriz? Bir türlü ulu önderimizin dediği gibi sağlam kafanın sağlam vücutta olduğunu öğrenemedik.

         Spor bir kültür ve yaşam biçimidir. Spor herkesle, “bir şeylerin arkasına saklanmadan” rekabet etmektir. Spor cesur olmaktır. Spor bizi komplekslerimizden arındıran göze göz dişe diş bir mücadeledir. Spor politika aracı değildir, aslolan spor politikasıdır. Spora hizmet, yalnız spor salonları yapmak değil o salonları yetenekli antrenörlerle ve sporcularla doldurmaktır. Aslında spor, cumhuriyetimizin kuruluş ayarlarının önemli bir taşıdır.

         Ekonomik bir darboğazdan geçtiğimiz bugünlerde açıkçası gelecek için biraz karamsarım. Yetersiz beslenme sorunu yaşayan 4-15 yaş arası çocukların ve gençlerin bu açığı kapatması için ciddi bir programa ihtiyaç var. ABD’yi sisteminden dolayı ayrı tutarsak, ileri ülkelerin hepsinde sporun tabana yayılması ve sevdirilmesi devlet eliyle yapılır. Gençlik ve spor, milli eğitim ve sağlık gibi birbirini tamamlayan devlet kurumlarının ortak bir programıyla bu işin üstesinden gelebiliriz. Son yıllarda devlet desteğini adeta bir “öcü” gibi görmek moda oldu. Ama bütün dünyadaki çoğu örneklerde devletin tabana yayılma olanaklarının hâlâ geçer akçe olduğunu görmekteyiz. Elit spor ise kulüpleşmeyle beraber bu oluşturulan sağlam temelin üstüne daha sağlıklı bir şekilde kurulabilir. Gençlerimizi kahvelerden, uyuşturucudan, obeziteden kurtarmak istiyorsak spora dört elle sarılmalıyız“

         Levent Ömer BILTIR

  • Aladağ 13 Kasım 2022 . 19:39

   Atilla Hocam, çok güzel yazmış. Ülkede spor kültürü zor, çocuklar ve gençler için spor imkanı az. Tesis sayısı yetersiz. Boludaki okullarda spor salonu yok, bahçeler küçük. Beden eğitimi dersleri yetersiz, alan yok, saha yok, tesis yok.
  • Atilla12 Kasım 2022 . 18:04

   "Varsa yoksa futbol mu?" E heralde.. Ne bekliyordunuz? Futbolu çok sevdiklerinden ve önemsediklerinden mi zannediyorsunuz? Kitleler, yığınlar onun peşinde oldukları için. Ticaretin olduğu gibi siyasetin kuralı da aynıdır; Kalabalıklar nerede ise oraya tezgah açılır. Kalabaliklar futbolda. Bizde spor kültürü değil kültür yok. Bi ara olur gibi oldu. Ayrıca spor sıhhat için iyi bir şeydir ama yaşamda ne başka bir canlının ne de insanın temel ihtiyacıdır. (Sabahları kültür fizik, plates, halter çalışan veya mekik çeken bir hayvan görmedim) Diğer canlılarin olduğu gibi insanın ihtiyacı da öncelikle beslenme barınma korunmadır. Toplama kamplarında, afrikada, savaş alanlarında açlık ve güvenlik tehdidiyle yüz yüze kalmış insanların ne spor ne madalya ne kupa umurundadır. Spor refah toplumlarının harcı ve hakkıdır. Oturmuş bir demokrasi kültürünüz, hukuk kültürünüz, insan hakları, özgürlük kültürünüz varsa spor kültürünüz olur. Yoksa spor diger şeyler gibi güce (=para, iktidar) ulaşmak için politikanın elinde bir araçtır. Her yer beton stadyum vs.. Toplumun yaşamına katma değeri ne? Yüzde kaç? Madalya aldık. Ee!.. Yâni!.. Ekmek bütün sporları döver.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Milli egemenlik öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar, mahvolur. Milletlerin esirliği üzerine kurulmuş müesseseler her tarafta yıkılmaya mahkumdurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Ücretsiz Muhasebe Programı