Okuduğunuz gazeteye destek olabilirsiniz

Bolu Orman İşletme Müdürlüğünün Aşırı Enerji İsrafı Can Sıkıcı

Bolu Orman İşletme Müdürlüğünün Aşırı Enerji İsrafı Can Sıkıcı
  18 Kasım 2022

  Bolu Orman İşletme Müdürlüğünün Aşırı Enerji İsrafı Can Sıkıcı Türkiye, ...

  Bolu Orman İşletme Müdürlüğünün Aşırı Enerji İsrafı Can Sıkıcı

  Türkiye, enerjide dışa bağımlı bir ülkedir. Her yıl 40-60 milyar dolarlık kaynağı enerji ithalatı için harcıyoruz.  Elektrik enerjisi üretmek için su, kömür, linyit, doğal gaz, rüzgâr, güneş, jeotermal, fuel-oil gibi kaynaklar kullanılıyor.  

  Yaklaşık 3 ay önce hizmet vermeye başlayan Bolu Orman İşletme Müdürlüğü binası adeta bir saray gibi aydınlatılıyor. Binanın içi, dış cephesi ve bahçesi çok pahalı ve müsrif armatürlerle donatılmış halde. 

  Devasa yapı inşa edilirken elektrik teknisyeni bir tanıdığım ile iç mekanları da gezip incelemiştim. Orada gördüğüm şu idi: Çok pahalı, aşırı lüks bir elektrik sistemi kuruluyordu.  

  Devlet düşmanı değilim. Orman İşletme Müdürlüğü ile de bir alıp veremediğim yok. Ancak, binanın harcadığı enerjinin yüzde 60’ının israf olduğunu isteyen herkese kanıtlayabilirim.  

  Bu binadaki abartılı tüketimi herkes yerinde gidip görebilir. AB ülkelerinde sokak lambaları bile azaltılırken bizde ise israfa dur diyen yoktur. 

  Ali Özdemir 

  www.aliozdemir.net 

  0505 220 83 85 

  17.11.2022

   

   

   

  • Bolulu25 Kasım 2022 . 11:33

   Her şeyin dijitalleştiği dünyamızda niye böyle büyük binalar yapılır ki? Gerçekten kat-kat inşaat kültürü bitmeden bu ülke refaha ulaşamayacak. Hiç bir işlevselliği yok.
  • Ahmet21 Kasım 2022 . 20:59

   Ormanlar katledilirken o elektrik faturasının hiç bir önemi yok, asıl bilinçsizce yapılan ağaç kesimlerinin haberi yapılmalı. Elektrik konusuna gelincede çatı güneş panelleriyle kaplanabilir…ama nerde bilinçli devlet yönetimi tek bildikleri tüketim…
  • Ali Özdemir20 Kasım 2022 . 12:58

   Ukala zümre için... Çok bilmişin biri dağlardan kesilen ağaçlar üzerinden sataşmış. İsimsiz, klavye kahramanı ile kaybedecek vaktim yok. Kendisi sanırım okuma yazma(?) biliyor. Bir çarpıklık var ise yazar, topluma sunar. Bu "üstün zekalı" zümrenin analizleri bizi geri bırakıyor. Usandım.
  • Aladağ 20 Kasım 2022 . 09:52

   Bal tutan parmağını yalar, dağlarda ne oluyor haberin yok Ali Hoca, yine Filin kuyruğunu tutmuşsun. Son iki yıldır ormanlarda yapılan kesimin haddi hesabı yok. Kamyonlar dolusu tomruk hareket halinde. Orman depoları silme tomruk dolu. Bu kadar kesimi yapan ormanda para olamayacak da bende mi olacak. Güzel konu bulmuşsun ama yine yanlış açıdan bakmışsın.
  • bolux19 Kasım 2022 . 18:05

   bolunun ormanları bitmez :))) o elektrik faturası devede kulak. o ışıkların altında neler oluyor onu merek edin.
  • talukat19 Kasım 2022 . 13:18

   Orman İşletme Müdürlüklerinin bu derece büyük ve haşmetli olmasının mantığını anlayamadım gitti. Bu ne israftır böyle. Türkiye'de ciddi bir Ormancı israfı göze çarpmakta ve bir an önce buna son verilmelidir.
  • Ayhan19 Kasım 2022 . 04:03

   Devlet tasarruf etse bir Türkiye daha olur
  • serdar eskimez19 Kasım 2022 . 01:10

   asıl israfın kralı kanal yolunda sayın yazar,her 10 metreye bir elektrik direği,hemde güneş enerjili direkler varken bunlar satın alınmayarak yapılan israf,ve bu direklerin elektriğini çevrede oturanların ödediğini bir düşünün,bir de bu konuya eğilmenizi tavsiye ederim
  • Aydın18 Kasım 2022 . 23:57

   İsraf diz boyu...
  • Bolulu 18 Kasım 2022 . 23:01

   Devlette tasarruf yok Vatandaşa nasıl düşük enerji tüketimi oluru anlatacaklarına kendileri uygulasınlar Yok evi haftada bir süpür Yok kullanmadığın elektrikli aletleri prizden çek Vatandaş tasarruf etsin ki devletin faturalarını ödesin
  • Fatura ortağı18 Kasım 2022 . 21:44

   Söz konusu binanın durumunu bilmiyorum ama israf konusunda tamamen haklı bir yazı. Ayrıca bahsedilen binayla ilgili yazarın; "binanın harcadığı enerjinin yüzde 60’ının israf olduğunu isteyen herkese kanıtlayabilirim" ifadesi gerçek ise bu gafletin ötesinde bir şeydir ve inanılır gibi olmayan bu kamu zararına sebep olanlar hakkında yasal soruşturma başlatılmalıdır.
  • TAKAVUT 18 Kasım 2022 . 20:25

   DEVLET DENİZ
  • ihsan18 Kasım 2022 . 18:20

   kütüphane/müze tabelası da geceleri yanıyor, neden? gece hizmet mi veriyor?
  • Cöle18 Kasım 2022 . 17:38

   Orayıda belediye yaptı ali bey. Göbekler den, refüjlerden belli olmuyormu, ışık hastalığı var adamlarda.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Yüksel Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte parola budur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Ücretsiz Muhasebe Programı