BolununSesi, yazılmayanları ve yazılamayanları yazar

Tanıdık var mı?

Tanıdık var mı?
  13 Ocak 2023

  Tanıdık var mı? Yer Bolu’da bir kamu kurumu sabah ...

        Tanıdık var mı?

        Yer Bolu’da bir kamu kurumu sabah saatleri iki kişi işlemleri için sıralarını  bekliyor. Bu arada sohbet ediyorlar. Biri bir diğerine  soruyor şu kurumda tanıdık var mı? Daha nüfuslu abimiz kim vardı ya derken, isim aklına geliyor ve şu vardı diyor. Filancanın oğlu orada ben ararım yardımcı olur!     

          Evet sevgili okurlar, memleketimizin bir asırlık serüveninde geldiğimiz ve bir türlü üstüne çıkamadığımız noktadır bu. Tanıdık biri var mı?

         Anayasa'nın genel eşitlik ilkesinin rafa atıldığı, hak ve hizmetlerin dağılımındaki aksaklıklardır ‘Tanıdık biri var mı’ sorusu. Ülkemizin en önemli kronik sorunlarından bir tanesidir. Gelişiminin  önündeki en önemli engellerdendir. Böyle bir soruya ihtiyaç duyulmadığı zaman bu ülke hak ettiği yere çıkacak ve birçok sorunun çözmüş olacaktır.

          Peki neden ülkem bu sarmaldan çıkamıyor. Neden bu soruyu sormaya ihtiyaç duyuyor. Neden böyle bir arayış içine giriyor. Çünkü sistem yapıcıları da dahil birçok kişi bulundukları noktaya bu şekilde geliyor, bu şekilde bir şeylere erişim sağlıyorlar. Liyakat ikinci plana atılıyor, herkes kendi sultanlığını kurma ve koruma peşine düşüyor. Dolaysıyla herkes bu yoldan medet umuyor. Eh pek de haksız  sayılmazlar! Uzun lafın kısası bu sistemin, bu zincirin kırılması gerekiyor. Bu ülkede yaşayan her vatandaşın inanması gereken şey, ülkemde   her türlü temel hak ve özgürlüklerime hiç kimsenin aracılığı olmadan zamanında ulaşabilirim olmalıdır.

        Tabi ki biz vatandaşlarında üstüne ciddi görevler düşmekte. Bazı alışkanlıklarımızdan vazgeçmemiz gerekiyor. Aksi takdirde bu kısır döngü nesiller boyu devam edecek ve bizler hep bir tanıdık arama peşinde koşacağız. İşin kötü tarafı ise bu arayış her iktidar değişikliğinde farklı bir şekle giriyor olmasıdır. Bu da bizleri daha da büyük çıkmazlara ve  kişiliğimizden karakterimizden ödün vermeye itmektedir.

         Hayatın her alanında tanıdık birini aramak aslında hem öz güven eksikliği, hem de sistemsel bir bozukluğun net göstergesi oluyor ki, bu durum gelecek nesiller adına ülkemize bırakılacak en kötü mirasların başında geliyor.

        Yeni yüzyılının Türkiye’sinde  vatandaşlarının ‘Tanıdık biri var mı ‘sorusunu kafalarından sildiği hiçbir şekilde böyle bir soruya ihtiyaç duymadığı günlere ulaşması dileğiyle.

         Cumhur Bandakçıoğlu

  • Lütfi erkan Gökce M19 Ocak 2023 . 19:58

   MEHMET EMMİ Rumuzlu vatandaşımızın mesajına bütün yüreğimizle katılıyoruz
  • Cumhur Bandakçıoğlu16 Ocak 2023 . 13:24

   Tanıdık a.... Hayır. başka bir yerde oldu.Bolu. Türkiye nin küçük vilayetlerinden bir tanesi. Devlet kurumlarında bir tanıdığa rastlamak oldukça doğal. Esas üstünde durmamız gereken orada bulunan tanıdık değil. Hemen tanıdık birini arama düşüncesine kapılmak. Ben İsmail abi yi tanıyorum o herkese yardımcı olmaya çalışır.
  • Tanıdık14 Ocak 2023 . 22:12

   Cumhur abi, nüfus dairesinde mi oldu hadise? Aynı şeyler nüfus dairesinde çok yaşanıyor. Mesela nüfus dairesinde herkesin ismail abisi var.
  • Ahmet14 Ocak 2023 . 14:52

   Cumhur bey iyi güzel de, tanıdık birini aramak vatandaşın suçu değil mecburiyeti haline geldi. Belediyede de bütün kurumlarda da sonuç aynı. tanıdık yoksa işi görmek çok zor. Sorun vatandaşta değil, tanıdık olmayanlara mesafeli duran, zora koşan çalışanlarda. Eğitilecekse önce onlar eğitilsin. Vatandaş ne yapsın? Ya ağzı çok laf yapacak ya da çok yalvaracak...
  • Tarık14 Ocak 2023 . 12:07

   Tanıdık var mı? : Var. Keşke hiç tanımasaydık.
  • MEMET EMMİ14 Ocak 2023 . 11:56

   HAY ELİNE SAĞLIK DİLİNE SAĞLIK YÜREĞİNE SAĞLIK ALLAH SENDEN RAZI OLSUN SENİN GİBİ DÜŞÜNEN İNSANLARA ÇOK AMA ÇOK İHTİYACIMIZ VAR...VAR AMA NEREDEN BULACAZ SENDEN RİCAM MİLLET VEKİLİ OL BÜYÜK MİLLET MECLİSİNDE BU MEMLEKET HAYIRINA OLACAK BU MİLLET HAYIRINA OLACAK GÜZEL DÜŞÜNCELERİNİ BÜTÜN DÜNYAYA BÜTÜN TÜRKİYEYE DUYURMAN DİLEKLERİMLE SAYGILAR SELAMLAR
  • Aladağ 14 Ocak 2023 . 10:44

   Ülkenin sistemi bunun üstüne kurulu. Devletin olayı insanlara hizmet içindir gelişmiş ülkelerde, devlet insanlar içindir. Bizde ise tam tersi insan devlet için. Oy verip seçtiğimiz vekiller güya bizi temsil edecek, bizim için mücadele edecek. Adamların ya da kadınların tek derdi kendi ikballeri. 1 dönem vekillik yap, ömür boyu emekli maaşı al. Memur yüzde otuz zam alsın ama emekli vekiller 50 bin, mevcut vekiller ise 70 bin lira maaş alsın. Bu adamlar neden bizim için mücadele etsin. Parti başkanlarının iki dudağının arasında gelecekleri. Hangi parti boluda ön seçim yapıp vekil seçiyor. Hangi vekil halkı seçiyor. Devlet dairelerini de bu minvalde düşünmeli. Memurlar bizim için o koltuklarda oturmuyor, çoğu hak etmeden, torpille, eş, dost, hemşehri, parti vasıtasıyla o koltuklarda oldukları için sürekli birilerine bağlılar.
  • Durmuş BORAN14 Ocak 2023 . 09:52

   Ellerine sağlık.Bu konuları aşabilmemiz için öncelikle İlk okuldan başlayıp eğitim sonuna kadar eğiticilerden siyasetln arındırılması gerekmekte olduğu kanısındayım.Siyasetin çıkar peşinde değil ülke çıkarlarına göre yapılmasl gerektiğini düşünmekteyim.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Ücretsiz ön muhasebe programı Bartın Çekici