BolununSesi, yazılmayanları ve yazılamayanları yazar

Camları film kaplı araçlar, trafik cezalarından MUAF MI?

Camları film kaplı araçlar, trafik cezalarından MUAF MI?
  15 Ocak 2023

  Camları film kaplı araçlar, trafik cezalarından MUAF MI? Geçtiğimiz ...

  Camları film kaplı araçlar, trafik cezalarından MUAF MI?

        Camları film kaplı araçlar, trafik cezalarından MUAF MI?     

        Geçtiğimiz hafta iş yerimde otururken önümden geçen bir son model bir BMW araç dikkatimi çekti. İlk defa aracın camları fabrika çıkışındaki gibi gayet şeffaf içerisi görünüyordu. Bolu'da BMW veya bir çok lüks markalı araçlarda böyle birşey görmek mümkün olmadığı için, hemen merak edip hangi şehirden gelmiş diye ardından baktığımda, Belçika plakalı olduğunu gördüm.  
         Kavşaklardaki yanlış uygulamalar!
         Bolu'da son günlerde dronla veya mobese kameralarından izlenen sürücülere 'direksiyonda telefonla konuşma ve emniyet kemeri takmadığı' gerekçesiyle cezalar yazıldığını duyuyorum.     
         Kavşaklarda ışıklar kalkıp yerini dönel kavşaklara bırakınca 'kırmızıda geçtin' cezaları birazcık rafa kalktı. Kavşakta kırmızıda beklerken, kavşağı rahatlatmak adına kontrollü bir şekilde sağa dönüş bütün dünyada serbestken, Dağkent Kavşağı'nda bu kural uygulanmıyor. Çünkü kavşak genişlemeye çok müsait olmasına rağmen, Karayolları kavşak yönetmeliğine uygun şekilde düzenlenmemiş olduğu için, aslında kırmızı ışık ihlali cezası yazılmaması gerektiği halde, ne yazık ki yazılabiliyor.
          Kavşak içinde yaya geçidi hiç olur mu?        
          Şehir içindeki dönel kavşaklarda daha henüz dönüş yaparken, daha dönüşü tamamlamadan karşınıza yaya geçidi çıkıyor. Tam dönüş sırasında yaya geçiyorsa ve sizde mecburen yayaya yol vermek için durmak zorunda kalıyorsanız, Arkanızdan gelen ve kavşağı dönmekte olan  bir aracın arkadan size çarpması işten bile değil. Bolu'da bütün yaya geçitleri kavşak içinde, yani olmaması gereken yerlerde. 
         Kavşağa araç park etmek dünyanın her yerinde CEZA sebebi iken, bizde ise SERBEST!               Ve yine Valilik önündeki dönel kavşak başta olmak üzere kavşak içine araçlar park ediliyor. Hatta bu parklar yüzünden çoğu kez büyük araçlar dönemiyor ve kavşakta uzun süreli tıkanmalar yaşanıyor. Ve işin garibi Valilik önünde bekleyen polislerimizin gözü önünde yaşanıyor bunlar. Bir kez daha yazıyorum; kavşak içine araç park etmek dünyanın her yerinde cezalandırılma sebebi iken, bizde ise polisin gözü önünde gayet serbestçe park edilebiliyor.
          Camları filmli görüşü kesen araçlar KAZA SEBEBİDİR cezalandırılmalı ve trafikten men edilmelidir.        
          Esas konumuza gelirsek camları filmli olduğu için içerisi görünmeyen araçların, emniyet kemeri, direksiyonda telefonla konuşma gibi cezalardan nasıl muaf olduklarını ve asıl önemlisi esas cezaların bu filmli araçlara yazılması gerektiğini, hala geçerliliğini koruyan 25 Ekim 2011 tarihinde yazmıştım. Nedenini, basit bir mantıkla yine anlatacağım; Camları film kaplı içerisi görünmeyen bir araç kavşakta yanınızda durduğunda, sağdan araç geliyor mu diye kafanızı çevirdiğinizde, sizin görüşünüze adeta bir duvar çekerek, kaza yapmanıza neden olabilir. Camları film kaplı aracın bir yanından bakıldığında diğer taraf görünmüyorsa bu araç trafikten men sebebidir.

          Trafik ekipleri olarak bu araç muayenesini yaptırmış ve muayeneden geçmiş DİYEMEZSİNİZ. Kuralları uygulamak ve trafikte bu şekilde başka araçlara tehlike yaratan aracı trafikten MEN etmek zorundasınız. Ayrıca bu araçların muayeneden geçememesi gerekirken, nasıl geçtikleri de büyük bir muammadır. Bunlara yol veren muayene istasyonları da sorgulanmalıdır.              

        25 Ekim 2011 tarihli yazım;
       Camları filmli araçlar cezadan muaf mı?
       Kamuran Alagözoğlu

        Bolu Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "Bolu Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü, ilimizde emniyet kemeri kullanımının artırılması amacıyla MOBESE kameraları görüntülerini de kullanmaya başladı. Trafik Tescil ve denetleme Şube Müdürlüğü MOBESE kameraları kullanılarak yapılan uygulamalarda 20-24 Ekim tarihleri arasında 55 araç sürücüsüne 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 78. maddesine istinaden, 'Emniyet Kemeri' kullanmadıkları için cezai işlem uygulandı" deniliyor.
       Camların şeffaf olması gerekmiyor mu?
       Araç kullanırken cep telefonu ile konuştukları için kendilerine ceza yazıldığını, içi görünmeyen araçların sürücülerine ise bu cezaların yazılmadığı yönünde Gazetemize uzun bir süreden beri vatandaşlardan gelen şikayetler doğrultusunda şimdi sormadan edemeyeceğim;
      *İçerisi kesinlikle görünmeyen, camları simsiyah film kaplı binlerce araç, trafik kurallarını ihlal ederek Bolu trafiğinde seyretmiyor mu?
      *Bırakın MOBESSE kameralarla içinde ne olup bitiğini görmeyi, cama gözünüzü dayasanız bile içi görünmeyecek şekilde camları filmle kaplı araçların yasaya göre trafikten men edilmesi gerekmiyor mu ?
      *Trafikten men edilmesi gereken bu araçların içinde emniyet kemerinin takılı olup olmadığını veya sürücüsünün cep telefonu ile konuşup konuşmadığını göremiyorsanız, bu araç sürücüleri yasalara karşı suç işleyerek, ve  kurallara karşı gelerek; kural tanımamış olmanın kendilerine verdiği imtiyaz sayesinde, ister istemez cezadan muaf olmuyorlar mı?
      *Camları siyah film kaplı araçlara hiçbir cezai işlem uygulanmadığı sürece;
       şeffaflık içinde kurallara saygılı olmaya özen gösteren araç sürücüleri, telefonla konuştukları veya emniyet kemeri kullanmadıkları durumlarda, araçlarının içi göründüğü için bu tür cezalara maruz kalabilecekleri aşikardır.
       Araçlarının içi hiçbir şekilde görünmesi mümkün olmayacak şekilde simsiyah filmle kaplı araç sürücüleri ise, kanunlara karşı gelmelerine rağmen, bu cezalardan doğal olarak muaf olacaklardır.
       *Camları film kaplı araçların içi görünmediği için bu araçların içindeki cep telefonuyla konuşma ve emniyet kemeri kullanmama gibi trafik suçlarından dolayı ceza yazamıyorsanız, camlarından bakıldığında şeffaf bir şekilde içi görünen araç sürücülerine de ceza yazamazsınız. Çünkü çifte standart yaratan bu durum, Anayasa'nın eşitlik ilkesine de aykırıdır.
       *Bolu Valiliği İl Trafik Komisyonu'nun almış olduğu bu kararı yeniden gözden geçireceğini ve bu uygulamadaki adeta kanunsuzluğu ödüllendiren aksaklıkların giderileceğini düşünüyorum.

   

  • Bolulu19 Ocak 2023 . 19:55

   Serbes serbes
  • Katılmı-YORUM17 Ocak 2023 . 09:41

   Benim arabamda dilimli, Otomobildeki cam filmi görüşü engellemiyorsa idari yaptırım uygulanamaz. Yargıtay 19. Ceza Dairesi 2016/376 E. 2016/20120 K.
  • cabbar candemir16 Ocak 2023 . 16:53

   Trafik Polisleri ve İl Trafk Komisyonu ne iş yapar ?
  • Valilin evinin yanı16 Ocak 2023 . 15:23

   Ben oraya bir kere aracımı çektim arkamdan ceza gelmiş. Şimdi geçerken bakıyorum o reklam dubalarının arkasında hep aynı arabalar duruyor ve reklam dubaları ile plakalar gizleniyor dolayısıyla ceza kesilmiyor. Biz de yanımızda duba mı taşıyalım park edince plakaların önüne koymak için? Neden çifte standart uygulanıyor? Üstelik de valinin evinin yanında arkadaş.
  • Bolulu1416 Ocak 2023 . 10:27

   Bolu'daki trafik polislerinin çoğu Valilik önünde görevde! Belediye Zabıta Trafik Ekipleri nerede görev yapıyorlar onu zaten hiç bilmiyorum. Ara sıra Anıtparkın orada motorsikletleri falan durdurduklarını görüyorum ama haberdeki gibi cam filmleri ile ilgili, kaldırıma araba çekenlerle ilgili (Gölyüzü pazar yerine dönüşte eczanenin yanındaki kaldırım hemen hemen her daim araçlarla dolu), dörtlülerini yakıp ana caddede durup markete gidenlerle ilgili vs ben hiç bir denetleme görmüyorum, hele kaldırıma parklar veya caddede dörtlülerini yakıp geçenlere en fazla bir siren çalınıyor plaka anons edilip geçilip gidiliyor. Bu şahsen benim gördüklerimden yola çıkarak Bolu'da 6-7 tane trafik polisi olduğunu (bunlardan 4-5'inin Valilik önünde görevde olduğunu) düşünüyorum, herhalde sayıları az olduğundan dolayı gerekli kontrol ve ceza işlemlerini yapamıyorlar. Sayın Valim/Emniyet Müdürüm aksini iddia ediyorsanız, mesela 2022 de kaç tane araca kaldırıma park ettiklerinden veya cadde/otobüs duraklarında dörtlülerini yakarak durmak suretiyle trafiği engellediklerinden, limit dışı cam filminden dolayı ceza yazılmıştır. Lütfen basın toplantısında bunları duyurun çok merak ediyorum.
  • Cöle16 Ocak 2023 . 09:00

   Devlette devamlılık ve eşitlik olmalı. Sana bana eşe dosta ayrı kanun kural olmaz. Geçen yıllarda cam filminden(açık renkli olsa bile) şakır şakır ceza kesiliyordu. Ne oldu. Kanun kalktı mı. Sigaradan ceza yazıldı. İki gün sonra yok. Büyük kökez caddesi, askerlik şube altı, kültür site altındaki va çarşı yokuşu mobese park yasağı var sözde, gidin bakın araç dolu. Ama köyden amcam gelir altı ayda bir, 5 dakika işi var araç parkede bilmeden arkadan ceza. Böyle olmamalı, ya hep ya hiç eşit olmalı. Caddede motorlara ceza yazılıyordu, ne oldu. Yine son sürat geziyorlar. Bisiklet yolunda yürüyenler uyarılıyordu. İki gün, sonra yok. Sabah akşam sanayi ve sgk ışıklardan yüzlerce araç kırmızıda geçiyor, kaçına ceza var. Millet şehir içinde plakasız araçlar kullanıyor, yakalanırsan ceza. Bu cam filminin bir tehlikeside özellikle arka camlara çekilen koyu filmler nedeniyle illerdeki trafik Durmuşmu, fren mi yapıyor, sollamamı yapacak görünmemesidir..
  • Hamit15 Ocak 2023 . 23:04

   Bazıları yazarlar gibi ona buna goygoy yazmak yerine böyle toplumu ilgilendiren vatandaşların şikayetlerine tercūman olan konuları yazdığınız için size teşekkūr ederim Kamuran bey.
  • Taksici Mustafa15 Ocak 2023 . 22:56

   Resmi araçların bazılarıda böyle.Aracın içinde kim var kim yok kaç kişi var görūnmūyor.Bolu Şöferler dernegi başkanı bu ìşe el atmalı.
  • Şoför15 Ocak 2023 . 22:48

   Bir trafikçi açıklasın camları simsiyah olan içi görūnmeyen bir arabada seyir halindeyken cep telefonu kullanmayı ya da emniyet kemeri kullanmas mayı nasıl mobeselerden görecekler.Hakikaten bu ayrımcılık degilmi içi görūnen araç sahiplerine haksızlık olmuyormu beyler?
  • Mūfettiş15 Ocak 2023 . 22:42

   Yarından tezi yok trafik ekipleri hemen camları karanlık araçlara mūdahale etmeli ve bunuda Bolu basını ile paylaşmalı.Vali bey ve emniyet mūdūrū bu konuda duyarlı olurlarsa inanıyorumki herkes görevini yapar.
  • Refik Erkul 15 Ocak 2023 . 20:03

   Bolu'da neden tırların şehir içinde, mahalle aralarında gelişigüzel çekildiğini İL TRAFİK KOMİSYONU'NA SORUYORUZ.. HANİ BU KONUDA YASAKLAMA VARDİ ZAMANİNDA.!!!
  • Sami15 Ocak 2023 . 19:17

   Gerçekten çok onemli bir trafik sorunu.Neden bu kadar,araçlar karartılır?Neden trafik ekipleri bunlara kör sağır olur?Valilik önūnde 10 dk durun 50 adet bu tūr arać görūrsūnūz.TŪV ufacık hataya izin vermezken içi görūnmeyen trafikte tehlike arz eden araçlara nasıl izin veriyor?Bu konular hakkında ilgililer tedbir almalı harekete geçmeli.Aracın içine kendisini hapsedenler aslında psikolojik vaka profilleri.Ne ayıbınız varda saklanıyorsunuz
  • Bolulu vatandaş15 Ocak 2023 . 19:05

   Sayın Kamuran Bey, tamamen haklısınız. Şoför Kurslarında bu konular herkese öğretiliyor ve yasal zorunluluk olup, herkesin kurallara uyması gerekir.
  • ali15 Ocak 2023 . 18:47

   Camları film kaplı araçlar, trafik cezalarından muaf değil ama bütün cezalarda olduğu gibi burda da yazılı olmayan şöyle bir kural var : Kanunlar örümcek ağları gibidir, Zayıflar ağa yakalanır, Güçlüler ise ağı delip geçerler (Balzac)
  • vatandaş15 Ocak 2023 . 18:02

   Cam filmi yasaklanmalıdır çünkü trafikte seyrederken yanındaki aracın görüş açılarını yok ediyor adeta duvar çekiyor.
  • ADAY HACI15 Ocak 2023 . 17:24

   ÇOK HAKLISIN KAMURAN BEY ÇOK

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Rüyaları gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Ücretsiz ön muhasebe programı Bartın Çekici