BolununSesi, yazılmayanları ve yazılamayanları yazar

Bütün bunları nasıl başarıyor ?

Bütün bunları nasıl başarıyor ?
  22 Ocak 2023

  Bolu'da Tarihe ışık tutan 31 Mart 2011 tarihli haberimiz; ESKOP'ta ...

  Bolu'da Tarihe ışık tutan 31 Mart 2011 tarihli haberimiz;  

  ESKOP'ta yolsuzluk iddiası

  ESKOP'ta yolsuzluk iddiasıESKOP'ta yolsuzluk iddiası

     Uzun bir süreden beri Bolu kamuoyunda konuşulan ESKOP'taki yolsuzluk dedikoduları su yüzüne çıktı. Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Çavuşoğlu, ESKOP Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yoltaş hakkındaki onlarca yolsuzluk iddialarını belgeleriyle birlikte basına açıklayarak; "bu durum karşısında mevcut yönetim derhal istifa etmelidir" dedi.
   
      Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Çavuşoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yoltaş hakkındaki suç duyurusunu müfettişlerle doğrulattı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun hazırladığı 11 maddelik müfettiş raporunda tüm yolsuzlukların tespit edildiğini belirten Çavuşoğlu, 2007'den beri bu yolsuzluğu anlatmaya çalıştığını söyleyerek nihayet müfettişlerin kendisini haklı çıkardığını ifade etti.

      Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Yoltaş hakkında ilk kez 2007'de Genel Kurulda yolsuzluk iddialarında bulunan Hüseyin Çavuşoğlu "Bu iddialarımı denetleyici Ömer Gümüş'e iletmiştim. Fakat dikkate almadı. Daha sonra Bakanlığa hatta Başbakanlığa dahi yazılar yazdım. Nihayet Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan gelen müfettişler gerekli araştırmayı yaparak bir rapor hazırladılar. Bu raporun hazırlanmasında kooperatifin muhasebe müdürlüğünü yapan Murat Güngör'ün verdiği belgeler de yol gösterici oldu" diyerek şu an soruşturmanın tamamlandığı ve iddiaların dosyayla beraber mahkemeye intikal ettiğini söyledi.

     Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teftiş Kurulunun hazırladığı 'Suç Duyurusu Raporu', 5237 sayılı TCK'nın "Görevi Kötüye Kullanma" başlığı altında hazırlanan 11 maddeden oluşuyor.

       Basını da alet etmişler !
       Rahmi Özyılmaz'a ait ESKOP Restoran'da; Bolu basınına 125 kişilik iftar yemeği verildiği ve 1875 TL ödendiği belirtilmesine karşın, o yıl Ramazan Ayı'nın o tarihlere rastlamadığı, dolayısıyla da öyle bir iftar yemeği olmadığı tespit edilmiş. Bunun gibi pek çok yemek daveti faturalarının asılsız olduğu, ESKOP Restoran'ın işletmecisi Özyılmaz'ın verdiği ifade ile de doğrulanmış.

       180 kişilik restoranda 314 kişiye yemek verildi göstermişler
       Kooperatif çalışanları ile Halk Bankası personeli ve ortaklardan oluşan 314 kişiye yemek verildiği belirtilerek 4.750 lira meblağlı kesilen fatura incelendiğinde, restoranda en çok 180 kişiye yemek verilebileceği tespit edilerek, faturanın şişirme olduğu tespit edilmiş.

        Hisarcıklıoğlu'na yemek verildi diye fatura düzenletmişler
       TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve heyetine de Bolu'ya yapmış olduğu ziyaret sonrası ESKOP Restoran'da yemek düzenlendiği ve karşılığında 720 TL ödendiği belirtilmesine rağmen, müfettişlerin Hisarcıklıoğlu ile yaptıkları görüşme ve inceleme neticesinde o tarihlerde Hisarcıklıoğlu'nun Bolu'da değil Erzurum'da olduğu belirlenmiş.

       Yoltaş kendisine aldığı kıyafetleri, personele almış gibi göstermiş
      Ozan Giyim Firması'ndan kooperatif personeli Uğur Gülenç ve Arif Fidan'a alınan 1.993,60 liralık kıyafetlerin aslında personel için alınmadığı, adı geçen personelin de bu doğrultudaki ifadelerinden anlaşılmıştır. Kıyafetleri Kooperatif Başkanı Ahmet Yoltaş ve bazı yöneticilerin kendileri için aldığı tespit edilmiştir.    

       Alınmadığı halde yakıt fişleri düzenlenmiş
       Kooperatif bünyesinde bulunan 14 ES 159 plakalı ve 14 EK 466 plakalı araçların motorin ile çalıştığı ve yakıt alımlarının Daylan Petrol'den yapıldığı anlaşılmıştır. Yakıt alımları tablo halinde göseterilerek; 14 EK 466 plakalı araca 07.07.2006 tarihinde aynı gün içinde yaklaşık 30'ar dakika aralarla tam 7 kez, bir gün sonra yine aynı zaman aralıklarıyla tam 6 kez, 9  ve 10 Temmuzda da 3'er kez motorin alındığı şeklinde faturalar düzenletilmiş. Ve başka zamanlarda da yine gerçeğe aykırı şekillerde fişler düzenlendiği tespit edilmiş. 

       Alınan malzemelerin kooperatifte bulunmaması
       Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teftiş Kurulu müfettişlerinin hazırladığı raporda, Üçler Yapı firmasından alındı gösterilen malzemelerin kooperatifte bulunmaması ve Antalya'da düzenlenen eğitim seminerine kooperatif dışından Rahmi Özyılmaz adlı şahsın katılması ve harcamalarının kooperatif tarafından karşılanması da raporda yer alan yolsuzluklar arasında.

        Takip Gazetesi ile Kooperatifi zarara uğratma
        Kooperatifin almış olduğu demirbaşların esasen Eskop AŞ'ye (Kooperatifin % 99 oranda hisseye sahip olduğu) aktarıldığı; ayrıca, şirket bünyesinde yer alan Takip Gazetesi'nin gerek faaliyetlerini sürdürdüğü dairenin yapımı ve demirbaşların alımı, gerekse gazete basım maliyetlerinin yine kooperatif tarafından karşılandığı ve bu doğrultuda kooperatifin yüzbinlerce lira zarara uğratıldığı tespit edilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda; ESKOP AŞ bünyesinde 28.09.2007 tarihinde kurulan Takip Gazetesi'ne ait kuruluş, kırtasiye ve matbaa giderlerine yönelik incelemelerde, gazeteye ait giderlerin büyük bir kısmının kooperatif tarafından karşılandığı tespit edilmiştir. 


        Yoltaş'ın huzur hakkı, Müdür'ün maaşına zam şekline dönüşmüş !!!
       2008 yılı sonuna kadar huzur aylık 5 bin lira huzur hakkı alan Başkan Ahmet Yoltaş, 2009 yılı başından itibaren esnafa kredi verilememesi nedeniyle huzur hakkı almaktan feragat ettiğini açıklamıştı. Kamuoyuna kendisini bu şekilde lanse eden Başkan Yoltaş bu tarihten itibaren ESKOP Otel Müdürü Nevzat Türe'nin maaşını 1200 liradan bir anda 5200 liraya çıkartarak, hiç kimsenin aklına gelmeyecek bir icraata imza atmış. Bordro üzerinde maaşına bir anda % 500 zam alan müdürün şaşkınlığı kısa sürmüş, BaşkanYoltaş 4 bin lirası benim diyerek her ay huzur hakkını bu şekilde farklı usülsüz yoldan almaya devam etmiştir.

        Yoltaş'ın seçimleri sahte vekaletlerle kazandığı iddiası
       Müşteki Yönetim Kurulu üyesi olan Hüseyin Çavuşoğlu'nun iddiaları arasında Ahmet Yoltaş'ın 2002 yılındaki seçimleri sahte düzenlenmiş vekaletlerle oy kullanarak kazandığı iddiası da yer alıyor.
  Çavuşoğlu Yoltaş'ın seçimi kazandığı genel kurulda bazı ortaklar adına sahte vekaletler düzenleyerek bunlarla oy kullandığını iddia ediyor. Çavuşoğlu'nun bu iddiası üzerine müfettişler yaptıkları bir kısım incelemelerde, adına vekaletname düzenlenerek oy kullanılan 20'nin üzerinde üyenin yerine sahte imza atıldığı ortaya çıkmış bulunuyor.

       Görevi kötüye kullanmakla suçlanıyorlar
       Müfettişler verilen bilgi, belge ve ifadeler ışığında;
       Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi, ESKOP AŞ'in % 98 ortağı olmasına rağmen, her iki kuruluşun tüzel kişiliklerinin birbirinden ayrı olduğu; ayrıca, kooperatifin yalnızca genel kurul kararı sonucunda sermaye artırımında bulunabileceği ve bunun dışındaki mali kaynak aktarımının kooperatifin tüzel kişiliği ve ortaklar açısından zarara sebebiyet vereceği aşikardır denilerek,  
      Dolayısıyla kooperatifi zarara uğratan Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yoltaş, Başkan Vekili Orhan Fırat, üyeler; Mehmet Öztürk, Hüseyin Çavuşoğlu, ve Aydın Arslan'ın görevi kötüye kullanma suçu işledikleri gerekçesiyle haklarında dava açılması isteniyor.

       15 Kasım 2012 Yoltaş'ın mahkemede kalp krizi geçirmesi;

         Ahmet Yoltaş mahkemede kalp krizi geçirdi

        Ağır Ceza'da yargılanan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yoltaş, bugün görülen duruşmada kalp krizi geçirdikten sonra kaldırıldığı İzzet Baysal Tıp Fakültesi'nde yoğun bakıma alındı.
       Müfettiş raporları doğrultusunda, Bolu Cumhuriyet Savcılığı tarafından görevi kötüye kullanma ve zimmet suçlamalarıyla haklarında dava açılan ESKOP Başkanı Ahmet Yoltaş ile birlikte toplam 14 kişi sanık ve tanık sıfatıyla Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya devam ederken bugünkü duruşmada bir numaralı sanık pozisyonundaki Ahmet Yoltaş kalp krizi geçirdi.
       Edinilen bilgiye göre, yakıt yolsuzluğu ile ilgili Daylan Petrol yetkilisinin şahitliği dinlendikten sonra salonda bulunan şikayetçilerden Hüseyin Çavuşoğlu, şahide soru yönelterek; "deposu 55 litre mazot alan bir araca aynı günde dakika aralıklarla toplam 600 litre mazot verilebilir mi? Böyle bir şey mümkün olabilir mi?" şeklinde sorular yöneltti. Bu soru ile birlikte duruşma hakimi aynı doğrultuda soruları Yoltaş'a yöneltti. Bu sırada başından ter boşanan Ahmet Yoltaş, iyi olmadığını belirterek hakimden oturmak için izin istedi. Yoltaş'ın oturmasına izin veren hakim mahkemede bütün şahitlerin dinlendiğini belirterek karar duruşması için 7 Mart 2013 tarihine gün verdi.
        Mahkeme salonundan çıktığı gibi kendisini koridordaki bankların üzerine atan Ahmet Yoltaş, yanında bulunan arkadaşlarına, göğsünde bir yanma hissettiğini belirterek ambulans çağırmalarını istedi.
       Ahmet Yoltaş, Adliye'ye çağrılan ambulansla İzzet Baysal Tıp Fakültesi'ne kaldırılarak yoğun bakımda tedavi altına alındı.       

        Ve bugün 22 Ocak 2023 Ahmet Yoltaş yeniden seçilerek güven(!) tazelemiş!

        Evet tam 20 yılı aşkın bir zamandır Esnaf Kefalet Kooperatifi'nde başkanlık yapan Ahmet Yoltaş bugün yine güven(!) tazelemiş. 1 yıl boyunca hiç resmi ilan parası almadan esnafın parasıyla yaşatılmış ve resmi ilan hakkı alınca da bedava fiyata Mehmet Ali Atalay ve Hakan Aydın'a devredilmiş olan gazete bugün böyle yazmış. 

       12 ayrı suçtan yargılanmış olan Ahmet Yoltaş bütün bu kadar yolsuzluk iddialarından nasıl kurtulmuş, nasıl güven tazelemiş, nereden nereye, şimdi altında son model Mercedes jip ve özel şoförü bile var.

        Valla alkışlamak lazım kendisini...! 

  • nerede yetkililer28 Ocak 2023 . 09:58

   Ahmet bey neden sessiz o kadar itham varken birkaç cümle ile esnafları ve Boluluları aydınlatmalı.Bunca itham birileri yol vermese mümkün olmaz diye düşünüyorum.Ne demek mercedes makam aracı ne işi olur esnafın aidatlarıyla bu araç nasıl alınıtrda binilir insaf yahu insaf
  • Bolulu1427 Ocak 2023 . 10:24

   Sayın Metin Çelik şimdiye kadar yazdığınız yorumların içinde en saçma olanı bana göre bu inanın, tekrar okuyun hak vereceksiniz.
  • Metin Çelik26 Ocak 2023 . 18:20

   Kaçak içki Yapımı ve kullanımı üzerine neden gidilmiyor. Polis teşkilatı devletin ilgili yetkilileri neden kaçak içki yapan pisliklere hatta bunları kullanan narkomanlara sesini çıkarmıyor. acba alkol kullananların ölmesini mi istiyorlar. Bana göre görevlerini Yapmıyorlar. Ya da Bu kaçak içki yapılmasında kullanılan malzemenin satışına Baronlar izin verilmesi yönünde birilerine acaba baskı mı yapıyorlar. Devlete Milyarlarca vergi KAÇAKÇILIĞI oluşmuyor mu. 2 Tane Tekelci Bira Fabrikaları kafaları estikçe biralara zam yapıyorlar neden. neden bunlara devletin ilgili yetkilileri sesini gıkını çıkarmıyor bizim bilmediğimiz bir vergilendirme sistemi mi var. delleti ele geçirmiş egemenlere bu bira ve sigara fabrikaları hatta rakı votka fabrikaları haraç mı veriyor. Bu ülkede İçki neden bu kadar pahallı. İçki satın alamayan insanlar içki malzemelerini nereden buluyorsa kendileri kendi içkilerini satıyorlar yani birileri bundan para mı kazanıyor ya da haraç mı alıyorlar neden bu sorunların üzerine bu ülkede gidilmiyor
  • Dürüst25 Ocak 2023 . 15:30

   Yargı gereğini yapmalı hak eden hakkını bulmalı hesap sorulmalı.
  • Bolu halkı25 Ocak 2023 . 00:08

   İlgililerin ilgisine muhtaç bir durum
  • Esnaf24 Ocak 2023 . 14:09

   Ahmet bey bay süslü endam ve boy post sergiliyorsun fotoğraf çektirmeye de bayılıyorsun lüks şatafatın bedeli nereden çıkıyor esnaf artık senden bıktı hiçbir işe yaramıyor Bolu'ya bir yüksün. saygısız ve de bir o kadar kibirlisin yeter artık düş esnafın yakasından..
  • Bolulu24 Ocak 2023 . 10:46

   Deve dikeni, İnsanoğlu gülü sever..... :)))))
  • Köroğlu 24 Ocak 2023 . 00:53

   BolununSesi Bolu'da doğruları yazan tek gazete olduğu için bugüne kadar dokuz köyden kovulan bir gazetedir. Bolu'da herkesin güvendiği bir gazetedir.
  • sait23 Ocak 2023 . 19:43

   Esnafa sahip çıkması gereken siyasiler acaba bu konuda ne düşünüyorlar.Esnaf sahipsiz siyasiler olmasa bunların hiç birine izin verilmezdi
  • Bolulu23 Ocak 2023 . 17:25

   Bu sayfalarca yazılanlar doğru olsaydı o kadar teftiş soruşturma mahkeme geçirdi temiz çıktı bir ceza almadı
  • SULTAN23 Ocak 2023 . 15:36

   KİMİN PARASIYLA SALTANAT SÜRÜYORLAR
  • zahmanlalı 23 Ocak 2023 . 01:20

   Nezaman bu Yoltaş denen adamın adını duysam yüzünü görsem midem bulanıyor. Adamın neresinden tutsan elinde kalıyo. Bide biz BOLULULAR olarak kertilmeyi seviyoruz. bize kerten yarıyo. en iyi kim kerterse senelerce baş tacı yapabilioz.
  • Bi adam22 Ocak 2023 . 17:53

   Eğer öyle ise Allah bin belasını versin. Bir de Allah kötü bir olaydan dolayı bir insanı cezalandırmıyorsa bilin ki daha ağır cezalandıracağı günü bekliyordur. Onu da unutmamak lazım.
  • Köroğlu Torunu22 Ocak 2023 . 16:57

   Nedense bu yoltaşı bı türlü sevemedim. Düşün artık Bolu nün yakasından bu fidan ve bir kaç başkan daha herhalde mezarda bırakacaklar.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Öğretmenler! Cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Ücretsiz ön muhasebe programı Bartın Çekici