Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bolu'da Türk Mutfağı haftası etkinlikleri yapıldı

Bolu'da Türk Mutfağı haftası etkinlikleri yapıldı
  24 Mayıs 2023

  Bolu'da Türk Mutfağı haftası etkinlikleri yapıldı 21-27 Mayıs tarihleri ...

        Bolu'da Türk Mutfağı haftası etkinlikleri yapıldı

        21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Türk Mutfağı haftası kapsamında İlimizde düzenlenen etkinlikler, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü organizasyonuyla, Vali Erkan Kılıç, il protokolü, STK temsilcileri, gastronomi alanında faaliyet gösteren okullar ve İlimiz turizm işletmelerinin katılımıyla İzzet Baysal Abant MTAL’de gerçekleştirildi.

       Açılış konuşmaları ile başlayan etkilinde konuşma yapan Bolu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Alemdar, Bolu’nun kültürüne, yöresel lezzetlerine sahip çıkmak ve gastronomi alanında tanıtılması anlamında Bolu Ticaret ve Sanayi Odası olarak, 2016 yılından beri Coğrafi işaretli ürünlerin tescil işlemleri noktasında çok ciddi çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti. Başkan Alemdar; “Bu çalışmalar neticesinde 2020 yılında Bolu, tüm Türkiye’de coğrafi işaret tescil şampiyonu il olmuştur. Bolu Ticaret ve Sanayi Odası olarak 11 tescilli ürün ile buna öncülük yapmaktayız. Bolu’nun günümüzde 5’i menşe adı, 20’si mahreç işareti olmak üzere toplam 25 coğrafi işaretli tescilli ürünü vardır. Şu an da toplamda 16 adet daha başvuru olup bunların 5’i odamıza aittir. Biliyoruz ki Türk Mutfağı, coğrafi işaret alınarak tanıtılabilir. Bu noktada Bolu Ticaret ve Sanayi Odası olarak Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarımızla oluşturduğumuz 12 Çalışma Grubundan ikisi olan Gastronomi ile Coğrafi İşaretler ve Kooperatifçilik grubuyla, ilimizin Coğrafi İşaretli ürünlerini yaygınlaştırma ve ekonomiye katkılarının artırılması için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Coğrafi işaretli ürünler Bolu’nun yöresel değerleridir. Bu yüzden tüm kişi ve kurumlara yöresel değerlerimize sahip çıkma noktasında çağrıda bulunuyoruz” dedi.

        Program standların gezilmesi ile katılımcı kuruluş ve okullara plaket takdimi ile son buldu. Başkan Abdullah Alemdar’da programa iştirak eden katılımcı kuruluş ve okullara teşekkür plaketlerini takdim etti.

  • can 30 Mayıs 2023 . 00:29

   Sayın Valimizden ricamız bütün kamu kurumları nı Nufüsü denetlediğiniz gibi sabah mesai satlerine ve akşam paydoslarına uyup uymadıklarını lütfen denetleyin
  • Sakin ama gerçek28 Mayıs 2023 . 11:34

   Sn Vali ve diğer ilgililer Boluda 3 çeşit yöresel yemek yapan 3 adet lokanta ve restoran ismi söyleyebilirlermi?Elbetteki hayır.Öyleyse bu kalabalığın ve organizasyonun faydası kimlere?
  • belediye25 Mayıs 2023 . 19:08

   yiyelim içelim .Boluda Türk yemeklerini yiyecek kaç adet restoran yada lokanta kaldı.Ticaret Odası başkanına sormak lazım.Yılda bir sefer tencere kaynat 364 günü paket serviste adana dürüm ye bumudur gasronomi ?

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Türk Milletinin istidadı ve kesin kararı medeniyet yolunda, durmadan, yılmadan ilerlemektir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak