33 senedir Bolu halkı bu gazeteyi okuyor. Gazetemizdeki mesaj ve yorumlar, ne kadar çok okunduğumuzun KANITIDIR

Siyaset servet için yapılırsa… 

Siyaset servet için yapılırsa… 
  25 Mayıs 2023

  Siyaset servet için yapılırsa… 40 yıldır siyaset dünyasını ve taşranın ...

  Siyaset servet için yapılırsa… 

   40 yıldır siyaset dünyasını ve taşranın mal hırsı içindeki siyasetçilerinin faaliyetlerini ister istemez takip ediyorum. Yıllarca tek kanallı, soğuk yüzlü, protokol haberciliği yapan, hakikatleri asla iletmeyen kamu kanalının uyutmalarına maruz kaldım. 

  90’lı yıllarda özel TV kanalları açıldı. Bunların yaptığı uydurma (asparagas) haber ve analizleri de bilgi sanarak beynime doldurduğum için kendime çok kızıyorum.  

  Sadettin Teksoy, Reha Muhtar, Engin Ardıç, Meriç Köyatası, Savaş Ay, Yavuz Donat, Asaf Savaş Akat, Mehmet Altan, Cengiz Çandar, Mehmet Barlas, Şahin Alpay, Hüseyin Gülerce vb. gibi “evrensel ölçekte zerre kıymetleri” olmayan zatların zırvalarını yıllarca takip ettim. 

  2 binli yıllarda içeriğinin yüzde 88’inin yalan (spam, reklam) olduğu ifade edilen internet hayatımıza girdi. 2023 yılı itibariyle Türkçe ya da İngilizce dilinde yayın yapan binlerce haber, yorum, analiz, öngörü içerikli web sitesi var. Bu mecralarda periyodik olarak makaleler yazan on binden fazla kerameti kendinden menkul kişi bulunuyor.  Ayrıca Twitter adı verilen çarçur sitede yayınlanan bilgilerin(?) yüzde 90'ının da sahte, bot, robot hesaplara ait olduğu ortaya çıkmış haldedir.

  Güncel gelişmeleri analiz eden yazılar(?) hazırlayanların yüzde 90’ının ahkam kestiği alanda bir eğitimi, sertifikası, diploması yok. Çoğunun üniversite eğitimi; hiçbir kurum tarafından akredite edilmemiş (kabul görmemiş) yerli ve yabancı özel üniversitelerden parayla alınmış içi boş diplomalardan ibaret. 

  Medyamız kaypak, niteliksiz, paracı, iş takipçisi kitlelerin egemenliğinde olunca siyaset de aynı çizgide ilerliyor. Nisan ayında 3 aylık maaşlarını peşin alan millet vekillerinin 300 kadarı yeniden seçilemedi. Ancak bunların yüzde 95’i peşin aldıkları 210 bin TL civarındaki maaşın 3’te 2’sini devlete geri iade etmediler.  

  Basitçe örnekleyelim. Bahçenizi düzenlemesi için bir işçi ile anlaştınız. İşçi parayı peşin olarak aldı fakat çapalama işinin yüzde 30’unu yapıp bıraktı. Bu durumda paranızın yüzde 70’ini geri almaz mısınız? Aynı durum Meclis’teki 300 civarı vekil için de geçerlidir. Bunlar halkın parasını haksız yere almışlardır. Sendikalar, dernekler, partiler, hukukçular toplumun parasını iç edenler hakkında neden hukuksal süreci işletmiyorlar? 

  Türkiye’de yaşayan 85 milyon insanın yüzde 90’ı kıt kanaat geçinebilmektedir. Hasbelkader son 40 yılda 81 vilayetin 70 kadarını gördüm. 300 kadar da iri ilçeye gitme imkânım oldu. Ülkemizde orta kalite (montaja dayalı, fason) bir sanayileşme söz konusudur. Şirketlerin ürettiği malların katma değeri çok düşük olduğundan çalışanlarında verdiği maaşlar da azdır. Bizde "ileri teknoloji ürün yapımı" toplam hacmin yüzde 1,5’ini geçememektedir. 

  Sonuç olarak, bizde muhtarlık, meclis üyeliği, belediye başkanlığı, milletvekilliği, bakanlık gibi görevler servet edinme için değil, halka hizmet için yapılan bir iş olarak görülmediği sürece düze çıkmamız mümkün değildir. 

  Bizdeki kimi siyasetçilerin dünya görüşünü en iyi yansıtan karikatürü de sizlere sunuyorum.

  Not: Okuma - yazma bilmeyen, imla kurallarından habersiz, ismi gizli yorumların sayfayı kirletmesini istemiyorum. Dünyadan habersizleri sitenize dahil ederek kalite çıtanızı aşağı çekmeyiniz.

  Ali Özdemir 

  www.aliozdemir.net 

  0505 220 83 85 

  erdemyayinevi@gmail.com

  25.05.2023 

  • Nurettin.28 Mayıs 2023 . 12:23

   Bu kadar anlam ifade eden bir karikatür ve yazıda ancak size yakışırdı hocom.Tebrikler.
  • Ali26 Mayıs 2023 . 16:50

   Ali bey, "imla kurallarından habersiz" yorumcu falan demişsiniz " not" kısmında siz belliki çok biliyorsunuz "geri iade etmediler." de anlatım bozukluğu da yoktur size göre....
  • S emih25 Mayıs 2023 . 22:38

   Ali bey mükemmelsin çok dogrusun ama 9 köyden kovulursun. Seni Tebrik ederim.
  • Durali25 Mayıs 2023 . 18:31

   imla bilen adını açıkça yazan dünyadan haberli insanların yazılarını lütfen yayınlamayın bizim gibi cahil ismini yazmayan türlerin yorumlarını yayınlayinki reyting iniz artsın polemik olsun daha çok okuyan olur gazetemizi nböylece belki citasi aşağıya düşer ama okuyaniniz bol olur teşekkür ederim.
  • emrah25 Mayıs 2023 . 17:53

   Temizlemek! İnternet, dünya çapında anında iletişim ve bilgi aktarımına izin veren, birbirine bağlı bilgisayarlardan oluşan küresel bir ağdır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan bir araçtır ve bilgiye erişme, iletişim kurma, çalışma ve eğlenme biçimimizde devrim yaratmıştır. İnternet, bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer elektronik cihazlar gibi farklı cihazların İnternet Servis Sağlayıcıları (ISS'ler) aracılığıyla bağlanması yoluyla çalışır. livben gibi markalarda Bu sağlayıcılar, diğerlerinin yanı sıra geniş bant, fiber optik, koaksiyel kablolama, DSL, uydu gibi teknolojiler aracılığıyla İnternet erişimini kolaylaştırır. İnternet, e-posta, web'de gezinme, sosyal ağ, çevrimiçi video ve müzik akışı, e-ticaret, çevrimiçi bankacılık, bulut depolama hizmetleri ve diğer birçok çevrimiçi etkinlik gibi çok çeşitli hizmetler ve uygulamalar sunar. İnternet erişiminin coğrafi konuma ve servis sağlayıcıya bağlı olarak hız ve kullanılabilirlik açısından değişiklik gösterebileceğini unutmamak önemlidir. Bazı ülkeler, hizmetin kalitesini ve maliyetini etkileyebilecek diğerlerine göre daha gelişmiş bir internet altyapısına sahiptir. Kısacası internet, bizi dünya çapında birbirine bağlayan ve günlük aktivitelerimizi kolaylaştıran çok çeşitli hizmetler ve uygulamalar sunan küresel bir ağdır.
  • Biliyan ben25 Mayıs 2023 . 15:16

   ben İmla.da biliyan ,noktalamada yapabiliyan,kendimi Züperman olarak,? Ve KOrdinaryus Prof O,larak görüyan ,!!!ben Toktora giddi.M Çıkan Ay baanaa Way bee negadannn BilgiLİ,;;
  • Fikret 25 Mayıs 2023 . 12:23

   Ali hocam kitabın ortasından konuşmuş,tebrikler.
  • Muhtar25 Mayıs 2023 . 11:53

   imla bilmeyenlerin söz söylemeye hakkı yokmu
  • Sarıca 25 Mayıs 2023 . 10:28

   Yazı güzel. Yalnız Meriç Köyatası bu yazıya hiç yakışmamış.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak