Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bolu için nefes alan, Hisar Tepesi'ni kurtaran adam hayatını kaybetti   

Bolu için nefes alan, Hisar Tepesi'ni kurtaran adam hayatını kaybetti   
  27 Mayıs 2023

  Bolu için nefes alan, Hisar Tepesi'ni kurtaran adam hayatını ...

  Bolu için nefes alan, Hisar Tepesi'ni kurtaran adam hayatını kaybetti   

         Bolu için nefes alan, Hisar Tepesi'ni kurtaran adam hayatını kaybetti   

          Bolununsesi Gazetesi olarak tam 2 sene önce, "Hisar Tepesi'nin görünmeyen yüzü" manşetten haber yaparak gündeme getirdiğimiz, Hisar Tepesi ile ilgili grafik resim çalışması; Mimar Orhan Bilen'in kağıt üzerindeki tasarım çalışmasını, Gazetemizin Grafik Tasarımcısı Mete Akgöz'ün bilgisayar üzerinde hatasız bir şekilde montajlayarak resme dönüştürülmesiyle ortaya çıkmıştı.

         Arsa sahipleri 2-3 daireye takla atanlar, rüyasında bile göremeyecekleri milyonlarca lira istimlak parası alıp köz gibi paranın üstüne oturdularsa, bunu Orhan Bilen'e borçlu olduklarını unutmasınlar.

        Hisar Tepesi'nin kurtuluşu ile ilgili mücadeleyi Mimar Orhan Bilen Başlattı. Dönemin Mimarlar Odası Başkanı Semih Dimicioğlu'nun da desteği ile burada ortaya çıkan 'Stadion' un bulunduğu yerde kalması ve Hisar Tepesi'nin 2. dereceden 1. derece sit alanına çevrilmesi için büyük mücadele verdiler. 

         Ağza alınmayacak benzetmelerle aşağılayan cümleler sarfetmişti      

         Burada Hisar Tepesi'ndeki arsa sahipleri, arsalarının karşılığında dönemin Belediye Başkanı ve yandaş müteahitinin yapacağı binalarda alacakları birkaç daire için takla atıyordu. Hisar Tepesi'nin kurtulması mücadelesine destek verdiğimiz için gazetemize de hergün küfürler yağdırıyorlardı. Dönemin Belediye Başkanı, Semih Dimicioğlu başkanlığındaki Mimarlar Odasındaki mimarları ağza alınmayacak benzetmelerle aşağılayan cümleler sarfetmişti. 

         Mimar Orhan Bilen Ağabeyimizin başlattığı bu mücadele sonucunda tarihi Hisar Tepesi'nin kurtuluş mücadelesi kazanılırken, buradaki birkaç daire için taklalar atan bazı küfürbaz arsa sahipleri de, hayatlarında göremeyecekleri (O günün parasıyla 5-6 milyon lira) paraya kavuşmuşlardı.

         Portresi asılmalı, caddeye ismi verilmelidir               

          Günümüz Mimarlar Odası temsilcileri cenazesinde bulunur mu? Ya da bir çelenk gönderirler mi? Son derece sade ve mütevazı yaşamıyla örnek bir mimar olan Orhan Bilen'in Hisar Tepesi mücadelesi, tarihe ışık tutacak bir şekilde 'Stadion'un' girişinde bir yere tabela yapılarak, kendisinin bir portresi ile birlikte asılmaladır. Orhan Bilen ismi de herhangi bir sokağa değil, Stadion'un önünden geçen bu caddeye verilmelidir.         

         Cenazesine gitmeye yüzünüz yoktur, bari bir çelenk gönderin! 

         Mimar Orhan Bilen'in Hisar Tepesi'nin kurtuluşu için verrdiği mücadele yıllarında dönemin Başkanı ve yandaş müteahidinin arsalarının karşılığında vereceği birkaç daire için takla atıp, aptalca sövgüler yağdıran arsa sahiplerinden birinin Gazetemize yazdığı bir yorum. Bugün bunları okurken, yüzleri kızarıp utanırlar mı acaba?           
         

          "Tapu kaydına sit alanı şerh edilmemiş, kamu hizmetine sunulmamış (ayrılmamış), ayrıca; Mahkeme aşamasındaki özel mülkler için böylesine saçma projeler üreterek kamuya sunulması; öncelkle hukuka, sonrasında ahlaka, en önemlisi vicdana aykırıdır.. İsmi lazım olmayan bir basın kuruluşu sözde proje sunmuş olan şahıs ORHAN BİLEN beyfendiyi sanırım fazla araştırma yapmadan Bolu için nefes alan adam yakıştırmasında bulunarak, sanki Bolu'ya katkısı çok fazla birisiymiş gibi şahsı övme çabası içerisine girerek gaflette bulunmuştur. Oysa ki olay tam tersidir.. Haberde adı geçen şahıs.. Haksız yere birsürü vatandaşın malını istimlak eden dönemin belediye başkanlığında görevi olan bir şahısıtr. Şimdiki Stadion'un çıktığı yere belediye dükkanlarının yapımı için imza koyan bu şahsın, Bolu tarihini çok iyi bildiğide bir gerçektir. Kaynak göstererek ünlü tarihçilerinde bu yer için daha geniş bir alana yayıldığını, özelliklede güney cephe olarak belirtmesi doğru gözükmektedir. Peki güney cephede neler vardır??. Aslahaddin Cami, yanında birkaç ev ve projeyi çizen yukarıda ismi geçen şahsın evi?? Şimdi sormazlar mı insana madem bu kadar Bolu için nefes alıyordunda kendi evini yaparken hiçmi tarihi esere rastlamadın be adam.? Madem böyle  bir proje çizdin Projeye neden güney cepheyi katmıyorsun??.. Unutmaki. Tarihçilere göre eserlerin devamı senin ve diğer parsellerinde bulunduğu bölgeden devam etmekte. Madem bu kadar tarihe düşkünsün. müftülük binası ve diğerleri yapılırken neden sesin çıkmadı?? Bunların cevabını önce vicdanınıza sorun sonra adalete hesap verin.. İLGİLİLERE DUYURULUR...  
  Özbolubeyi."

        Cenaze ilanı: 

        Akpınar Mahallesi halkından , Perihan BİLEN’in eşi, Emine AYDEMİREL ve Murat BİLEN’in babaları, Mehmet Akif AYDEMİREL’in kayınbabası; Orhan BİLEN Hak'kın rahmetine kavuşmuştur. 

        Cenazesi bugün Büyük camide kılınacak ikindi ve cenaze namazı sonrası Vakıfgeçitveren köyü mezarlığına defnedilecektir.

  • Senda Aksungur 9 Aralık 2023 . 18:32

   Allah rahmet eylesin maalesef bugüne kadar duyamadım o sıralar Istanbulda bir iş yerinde çalışıyordum hiç kimse söylemedi çok üzüldüm Orhan ağabey Bolunun ilk mimar larindan olması sebebiyle hem tanınan ve de sevilen bir büyüğümüz olduğu için beni çok üzdü gerçekten Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun yakınlarına eşi Perihan ablaya ve çocuklarına ve diğer yakınlarına başsağlığı diliyorum .
  • Mustafa Kemal METİN 17 Temmuz 2023 . 12:50

   Yazdığın sözde yorum yazısının altına Özbolubeyi. yazarak saklanacağına,adını soyadını yazma cesaretini göster de, seni tanıyıp yalan yanlış bilgi ve iftiralarından dolayı seninle Adalette hesaplaşalım. Az çok senin kim olduğunu tahmin ediyorum ama emin olmalıyım. Sen önce, yazı yazmasını,noktalama işaretlerini kullanmasını,ölen kişinin arkasından terbiyesiz sözlerle iftira atmamasını öğren.O zamanlar, Ondan başka mimar yoktu Bolu'da.Senin ne katkın oldu Bolu'ya? Sözünü ettiğin evin yapımına, benim çocukluğumda başlandı, ben yanlarında büyüdüm.Annesine ait küçücük bir ev iken, komşulardan peyderpey aldığı hisselere arsayı büyüttükten sonra inşaata başladı.Dedem Öğretmen Mustafa Turan BİLEN'le inşaatın her aşamasında sofra başında konuşurlardı, tartışırlardı.Temelin kazılması sırasında tarihi eser çıktığına dair hiçbir konuşma geçmedi. İnşaat yedi yıl sürdü. Madem o kadar bilgiliydin neden o zamanlar şikayet etmedin? Orada inşaatın temelinin kazımı sırasında, şu anda aralarında sağ olanlarında bulunduğu, "Hiçbir tarihi eser çıkmadığına tarihî eser görmediklerine"şahitlik yapacak, bir çok mahalle arkadaşlarımızla, oyunlar oynadık. Tarihi eserler çıkmış olsa idi, aralarında kahveci Ahmet SAYGI'nın,Matematik öğretmeni Ziya ALPARSLAN'ın ve milletvekili Nevzat DURUKAN'ın, KARAHACILAR'ın, LAZ CEMALLAR'ın da b
  • nazım çilesiz28 Mayıs 2023 . 20:16

   Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. Yakınlarının başı sağ olsun. iyi insandı severdik kendisini eski ustalardandı azimli insandı çalışmayı severdi kimseye zararı olmazdı Ailesinin ve sevenlerinin başı sağolsun.
  • Sabahat Yıldırım Aytuğar 28 Mayıs 2023 . 11:17

   Bilen Ailesine ve tüm sevenlerine Baş sağlığı diliyorum.Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun
  • Mehmet Gündoğdu28 Mayıs 2023 . 10:07

   Sınıf ve devre arkadaşım sevgili Orhan Bilen arkadaşımı kaybetmenin üzüntüsü içindeyim. Dürüst, çalışkan ve mütevazi bir arkadaşımız idi. Eşine, oğluna, kızına ve Bolu mimarlarına baş sağlığı dilerim. Sevgili Kamuran Alagözoğlu'nu da kutlarım. Orhan Bilen arkadaşımın Bolu'ya kazandırdığı tarihi bir eser dolayısile hatırlamasını.
  • TURHAN28 Mayıs 2023 . 00:02

   '' BİLEN '' AİLESİNE SEVENLERİNE YAKINLARINA BAŞSAĞLIĞI DİLER VESPA MOTORSİKLETLİ GÜLER YÜZLÜ MESLEĞİNE AŞIK ORHAN BEY MEKANIN CENNET OLSUN .
  • Erdinç yıldırım 27 Mayıs 2023 . 23:31

   Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun.
  • Tahsin TURGAY27 Mayıs 2023 . 21:58

   Bolu da tarihi mirasının korunmasında büyük emeği geçen Mimar Orhan Bilen Bey e Allah rahmet etsin. Mekanı cennet olsun. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum.
  • Mehmet Cantürk 27 Mayıs 2023 . 21:48

   Ailenin acısını paylaşır, sevenlerine Başsağlığı ve sabır dilerim...evrende yaşarken ona değer katan tarihin geçmişten geleceğe taşınmasına emek verdiği için rahmetli ışıklar içinde yatsın....
  • İLHAN TAŞDELEN27 Mayıs 2023 . 18:02

   TOPRAĞI VE IŞIĞI BOL OLSUN MİMAR ORHAN ABİNİN. MERHUM BABAM SUCU İHSAN TAŞDELEN USTA'NIN AHBABIYDI..
  • İbrahim Atalay 27 Mayıs 2023 . 16:08

   Orhan Bilen'le tanışmamız Bolu Sosyal Güvenlik Kurumunda oldu. Rahmetlinin dosyası vardı, onu takip için gelmişti, sakin iyi bir insandı. Bayağı sohbet etmiştik. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. Yakınlarının başı sağ olsun.
  • Ilhan ozdemir27 Mayıs 2023 . 15:35

   Mahallemizin buyugu orhan abimize allahtan rahmet dilerim
  • İsmail Hotakoğlu 27 Mayıs 2023 . 15:05

   Mimar büyüğümüz meslekdaşım Orhan Bilen ağabeye Allah rahmet etsin mekanı cennet olsun inşallah. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum
  • Durmuş Boran27 Mayıs 2023 . 14:29

   Dürüslü,tertemiz vicdanıyla herkese yardıma koşan Bolu'muzun önde gelen Mimarlarından D:n:ne bağlı son derece ATATÜRK sevdalısı ağbimizi kaybettik.Allah rahmet eylesin:Mekanı Cennet olsun.Ailesinin ve sevenlerinin başı sağolsun.
  • İsmail Hotakoğlu 27 Mayıs 2023 . 13:06

   Boluda mesleğimin duayeni Mimar Orhan Bilen ağabeyime Allah rahmet etsin mekanı cennet olsun inşallah. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Geçmişten çok geleceği düşünmeliyiz, çünkü bundan sonra orada yaşayacağız.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak